Delirme Korkusu Tedavisi Nedir ?

Dünyada sıklıkla görülen Panik Atak korkuları kişinin zaman zaman delireceğini düşünmesine de neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu pek çok kişi panik atak geçirmesi nedeni ile o an aklını kaybedeceği korkusunu da beraberinde yaşamaktadır. Delirme belirtileri ile günlük hayattan kaynaklanan bir takım davranış bozukluklarının da birbirleri ile karıştırıldığı görülmektedir. Kişiler genellikle kendilerini çok fazla dinlerler ve yaptıkları her şey onlara endişe verici deliller gibi gelmeye başlar. Çok fazla unutkanlık içinde olmak, sürekli bir korku içinde yaşamak ya da her an kötü bir şey olacakmış hissiyle yaşayanlar akıllarını kaybettiklerini sanabilirler ancak bunlar başka rahatsızlıkların belirtisidir genellikle. Uzmanlar akıl sağlığını kaybetmenin çok kolay olmadığının altını çiziyorlar. Sırf delirme korkusundan kaynaklanan nedenlerle bazı kişilerin korku filmlerine dahi gitmediklerini de söyleyen uzmanlar, kişilerin izledikleri filmlerin etkisi altında kalarak evlerinde perdelerin arkasından birinin çıkacağına ya da duş alırlarken evlerine giren bir katil tarafından öldürüleceklerine inandıklarını ya da bu durumlarla karşılaşmaktan endişe duyduklarını da sözlerine ekliyorlar.

Aile Geçmişindeki Delilik Hikayeleri Korkutuyor

Bu tip sıkıntılar içinde olan kişiler genellikle normal dışı davrandıklarını düşünüp delirmek üzere olduklarını sanabiliyorlar. Bir baka delirme korkusu da aile üyelerinde ya da aile geçmişlerinde delilik hikayesi olan ya da bu tip rahatsızlıkları olan kişilerde görülüyor. Onlar gibi olmaktan korktukları için yaptıkları her normal gelmeyen davranışta kendilerinin de delireceğini düşünüp daha da korkmaya başlıyorlar. Kişilerin korkuları ile baş etme yöntemlerini öğrenmeleri de bu tip durumları azaltmakta oldukça faydalı oluyor. Delirme endişesi ile baş etmeye çalışan insanların mutlaka uzman bir hekim tarafından yardım alması ve terapiye gitmesi öneriliyor. Terapi ile birlikte genellikle ilaç tedavisi de ön görülen yöntemler arasında yer alıyor.

Yapılan araştırmalara göre kişilerin kapalı bir yerde kalma korkusu da delirme endişesi yaratıyor. Kişi bulunduğu yerden asla çıkamayacağını düşünerek bunun sonucunda da delireceğini düşünmeye başlıyor. Bu tip korkuları olan kişilerin uçak yolculuğu yapmak istememeleri de en çok görülen durumlar arasında yer alıyor. Uçağa bindiklerinde istedikleri zaman inemeyeceklerini düşünmeleri onların akıllarını yitirme korkuları yaşamasına neden oluyor ve bu durumla karşı karşıya kalıp delirmekten korktukları için de uçak yolculuğu yamak istemiyorlar. Aynı durum metrolarda ya da otobüslerde, hatta asansörlerde de oluşabiliyor. Asansörde mahsur kalmak ve çıkamamak düşüncesi de delirme düşüncesi ya da korkuları olanlar arasında görülmektedir.

Tedavi Şekli

Aklını yitirmekten yani delirmekten korkan insanlar için yapılan tedaviler genellikle kişilerin korkuları ile yüzleşmelerini sağlamakla başlıyor. Korkularının nedenlerini anlayan ve bu korkularla yüzleşen insanlar tedaviye daha kısa sürede yanıt veriyorlar. Tedaviler esnasında kişinin mevcut delirme korkusunun gerçek olmadığını ve sandığı gibi delirmeyeceği anlatılırken, kişinin aslında sağlıklı olduğunu ve akıl sağlığını da koruyabildiği anlatılmaya çalışılıyor. Bunun yapılabilmesi için öncelikle kişinin sakinliğini ne kadar koruyabildiği ölçülüyor ve eğer sakinleşme sorunu yaşıyorsa öncelikle bu konuda tedaviye gidiliyor. Kişinin korktuğu durumlar ile küçük alıştırmalar yapılıyor. Söz gelimi otobüse binmekten korkan kişiye  önce çok kısa mesafelerde otobüs yolculuğu yaptırılıyor. Bir durak boyunca otobüse binebilen kişi daha sonra iki ya üç durak otobüsle gitmesi konusunda yardımcı olunuyor ve mevcut sıkıntısını ile ilgili korkusunun giderilmesine çalışılıyor. Kişinin korkularının yersiz olduğuna inandırılırken tedavi esnasında kişi korkularını yenemediği zaman bir takım ilaçlarla da tedavi yoluna gidilmektedir. Delirme korkusu olan kişilerde tedavi süreci ise hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.  En az 8 hafta ile iki ya da üç yıl gibi aralıklarda süren tedavilerle kişinin akıl sağlığını koruyabildiği ve delirmeyeceği de gösterilmiş oluyor.