DEGASTROL 30 MG 14 KAPSÜL

ATC: A02BC03

BARKODU: 8699525162564

FİYATI: 13,05TL

ETKEN MADDE: Lansoprazole – lansoprazol

ÜRETİCİ: DEVA HOLDING

Peptik ülser ve reflüde, Proton pompası inhibitörü. Yetişkinde 1 X 15-30mg (kahvaltıdan 1 saat önce) – 2X30mg. Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer. Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık. Etkileşim; teofilin, sukralfat, ketokonazol, ampisilin esterleri, demir tuzları, digoksin.

YAN ETKİLERİ

döküntü, kaşıntı, karaciğer transaminazlarında yükselme, Anemi, lökopeni, eozinofili, Kabızlık, diyare, bulantı, ağız kuruluğu, karında şişkinlik, baş ağrısı, uyku hali, uykusuzluk, ateş.Kısıtlamalar SGK SUT EK-4/G Parenteral formları; sadece yatan hastalarda kullanılması halinde bedelleri ödenir. Prospektüs Formülü: Her mikropellet kapsül enterik kaplı mikropelletler halinde 30 mg Lansoprazol ihtiva eder. Farmakolojik Özellikleri: Lansoprazol; Hem bazal hem de alınan gıdaların stimüle ettiği gastrik asid sekresyonunu güçlü bir şekilde inhibe eden bir proton pompası inhibitörüdür. Etkisini hidrojen-potasyum-adenosin-trifosfatazı inhibe ederek gösterir.

Endikasyonları: # Duodenum ülseri # Mide ülseri # Reflü özofajitin kısa süreli tedavilerinde # Zollinger – Ellison sendromu dahil patolojik hipersekresyonun uzun süreli tedavisinde endikedir. Kullanım Şekli ve Dozu: Degastrol 30 mg Mikropellet kapsül aç karnına alınmalıdır. Duodenum Ülseri: Degastrol 30 mg mikropellet kapsül günde 1 defa 30 mg (1 mikropellet kapsül) olarak kullanılır. Tedavi süresi 4 haftadır. Mide Ülseri: Degastrol 30 mg mikropellet kapsül günde 1 defa 30 mg (1 mikropellet kapsül) olarak kullanılır.

Tedavi süresi 4 haftadır. Tedaviye gerekirse 2-4 hafta daha devam edilir. Reflü Özofajit (Erozyon ve ülserasyon mevcudiyetinin endoskopik tesbiti halinde): Degastrol 30 mg mikropellet kapsül günde 1 defa 30 mg (1 mikropellet kapsül) olarak kullanılır. Tedavi süresi 4-8 haftadır. 8 haftalık tedaviye cevap vermeyen reflü özofajitli hastalarda 8 haftalık ek bir tedavi daha uygulanabilir.

Nüks ile gelen erozif özofajitli hastalarda 8 haftalık ek bir tedavi daha düşünülmelidir. Hipersekresyon Durumları (Zollinger-Ellison Sendromu): Degastrol 30 mg mikropellet kapsül günde 1 defa 60 mg (2 mikropellet kapsül) olarak kullanılır. Gereğinde günlük doz 120 – 180 mg´a yükseltilebilir, ancak 90 mg´ın üstündeki günlük dozlarda toplam doz ikiye bölünerek verilmelidir. Yaşlılarda doz ayarlamasına gerek yoktur.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

14 ve 28 mikropellet kapsül ihtiva eden plastik şişelerde Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri: DEGASTROL 15 mg Mikropellet Kapsül UYARI: Bu bilgiler sağlık profesyonelleri için hazırlanmış prospektüs özetidir.

İlaç kullanılmadan önce prospektüs mutlaka okunmalıdır.