DEFLU 20 TABLET

ATC: R05X

BARKODU: 8699559010169

FİYATI: 1,91TL

ETKEN MADDE: Paracetamol, combinations – parasetamol kombinasyo

ÜRETİCİ: RECORDATI

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları. Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.

PROSPEKTÜS FORMÜLÜ

Bir tablet; Klorfeniramin maleat 2 mg Fenilefrin hidroklorid 5 mg Parasetamol 300 mg içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Deflu tablet analjezik, antipiretik, dekonjestan ve antihistaminik maddeler ihtiva eden ve özellikle üst teneffüs yolları enfeksiyonlarını rahatlatan bir kombinasyondur. Deflu tablette bulunan parasetamol analjezik ve antipiretik etkisi ile grip ve nezle hallerinde rastlanan adale, baş ve mafsal ağrılarını giderir, ateşi düşürür. Fenilefrin vazo-konstriktör etkisi ile nazofarenks mukozadaki konjestiyonu azaltır.

Klorfeniramin maleat ise antihistaminik olarak geniş kullanımı olan bir maddedir. Vazomotor rinitte ve alerjik semptomların kontrolünde faydalıdır. Burun tahrişini ve akmalarını önler.

ENDİKASYONLAR

Nezle ve grip de dahil olmak üzere solunum yolları enfeksiyonlarındaki konjestiyonlarda, sinüzit, alerjik rinit, ateşle seyreden soğuk algınlığı vakalarında semptomların giderilmesinde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

Astım, Glokom, diyabet, hipertansiyon, hipertiroidizm, arterioskleroz, kardiovasküler ve miyokardial rahatsızlıklarında kullanılmamalı veya çok dikkatli kullanılmalıdır.

Böbrek ve karaciğer fonksiyonu bozulmuş hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Hamileliğin ileri dönemlerinde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

UYARILAR

İlaç alınırken araba ve özel dikkat isteyen makine kullanılmaması tavsiye edilir.

YAN ETKİLERİ

Yüksek dozlarda hematolojik araz gösterebilir. Nadiren kan basıncı yükselmesi, konsantrasyon azalması, ağız kuruluğu, bulantı, kulak çınlaması yapabilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER

Antikolinerjik ajanlar ve afyon kökenli analjeziklerle alındığında parasetamolün gastrointestinal absorbsiyonu gecikir. Alkol, barbitüratlar, hipnotikler, narkotik analjezikler, sedatif ve trankilizanlar gibi santral sinir sistemi depresanlarının sedatif etkilerini artırabilir. Reserpin ve metildopanın tesirini azaltabilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Yetişkinlere: 4 saatte bir, 1 veya 2 tablet (günde 12 tableti geçmemelidir).

6-12 yaş: 4 saatte 1 tablet (günde 5 tableti geçmemelidir).

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

HALİNDE ALINACAK TEDBİRLER VE ÖZEL ANTİDOT: Doz aşımı halinde; aspirasyon veya yıkama suretiyle mide boşaltılmalıdır. Zehirlenme durumu varsa doktor kontrolü altında özel bir tedavi yapılmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI

25?C�nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

20 tabletlik, blister ambalajlarda.

RUHSAT SAHİBİ VE ÜRETİM YERİ: Yeni İlaç ve Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Esenyurt/İSTANBUL RUHSAT TARİH VE NUMARASI: 24.05.1988 � 144/92 Reçete ile satılır.

300069/2 BR