Dayanıklı manikür nasıl yapılır?

Manikür olmadan olmaz. Hepimiz yaptırıyoruz. Dayanıklı manikür için birkaç ipucu versek ne dersiniz?

“Harika manikür. Bir haftayı sağ salim geçirse bana yeter”, ”İstanbul gibi şehirde manikürsüz kalacak değilim ya, haftada bir nerede olsa yaptırırım bitti gitti” derken bütçenizi delik deşik etmeyi aklına koymuş salonlara denk gelme olasılığını hesaba katıyor musunuz? Bu yönden bakınca önemli olan manikür yaptırmak değil, manikürü uzun süre kullanabilmek. Manikürünüzü uzun ömürlü yapacak birkaç ipucu çok işinize yarayabilir.

Manikür öncesi tırnak etlerinizi nemlendirin

Kurumuş, kabarık tırnak etleri hem çirkin hem de acı verici olabilir. Tırnak etlerinizi (kütikül) nemli tutarsanız bu sorunu ortadan kaldırırsınız. Özellikle kışın soğuk ve kuru havalarda ellerinizi de nemlendirmeniz yararınıza. Tırnak etleriniz için kütikül kremi ya da yağ kullanabilirsiniz ama elleriniz için bu ürünler uygun olmayabilir. El kremi öneriyoruz. Kütiküller yumuşadı mı pamuklu çubuk yardımıyla tırnak etlerinizi çıktıkları yere geri yollayın.

Maniküre tırnaklarınızı en kısa tırnağın boyunda keserek başlayın

Tırnaklarınızın boyunu nasıl ayarlayacağınızı bilmiyor musunuz? Uzun kısa arasında mı kaldınız? En kısa boylu tırnağınız bu konuda size yardımcı olacak. Tüm tırnaklar en kısa tırnak boyunda olursa işlem tamam.

Manikür öncesi tırnaklarınıza törpüyle şekil verin

Tırnaklarınızı kestikten sonra törpüyle şekil verin. Bazı kadınlar düz tırnak seviyor bazıları oval. Seçim sizin. Elleriniz gözünüze nasıl güzel görünüyorsa öyle yapın.

Oje sürmeden önce tırnaklarınızda yağ olmamasına dikkat edin

Oje sürmeden önce tırnağınızda oje olmasa bile asetonla silerseniz tırnağınızın üzerindeki yağlardan kurtulabilirsiniz. El kremi gibi yağlı maddeler tırnakta ojenin kurumasına ve düzgün durmasına engel olur.

Tırnaklarınızın ucuna da oje sürün

Oje sürerken tırnağınızın ucuna da sürdüğünüzden emin olun. Hatta biraz da altına sürerseniz tırnaklarınızın kırılmasını engellersiniz.

Oje sürerken kalın bir kat yerine ince iki kat hem kolay kuruyor hem de çok daha iyi görünüyor. Oje bozulursa ya da bulaşırsa silip tekrar sürmek en iyisi. Vaktiniz yoksa sadece bozulan kısmı silip tekrar sürebilirsiniz.

Ojeyi yeni gibi tutun

Her gün yeni bir kat oje sürerek manikür ve pedikürünüzü dün yapılmış gibi gösterebilirsiniz. Normal koşullarda manikür 1 – 2 hafta, pedikür 2 – 4 hafta sonra yinelenmeli.

Ojenin bulaşmasını ve lekeleri engelleyin

Oje sürerken bulaştırdınız mı? Parmağınızı asetona batırın. Tırnak yüzeyini pürüzsüzleştirin. Baştan boyayın.

Ojenin bulaşmasını engellemenin yolu ojenin kurumasını beklemekten geçiyor. Sabırlı olun. 10 dakika sonra tırnağınızın yüzeyi pürüzsüzleşecek. Çok zorlamayın: ojenin tam olarak kuruması 1 saati buluyor.

Nikotinden sararmış parmaklar ya da çok koyu renkli oje izleri diş beyazlatıcıyla yok edilebilir. Ellerinizi ve tırnaklarınızı diş fırçasıyla fırçalayarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Tırnaklarınızı kopmaktan ve kırılmaktan koruyun

Tırnağınız kırıldığında yapılması gereken tırnağı kesmek. Ancak çok aşağıdan kırılmışsa ne olacak? Bunu aklınıza yazmalısınız: çay poşetinden bir parça kesilecek. Kırığın üstüne koyulacak. Ojeyle boyanacak. İşte bu kadar kolay. Tırnağınız artık daha sağlam.