David Harbour

David Harbour
David Harbour
HakkındaDavid Harbour
(10-04-1975)10-04-1975 (yaşı 45)
New York, New York, ABD
İkametLos Angeles, Kaliforniya, ABD
MeslekAktris
Aktif Yıllar1999-
BurcuBoğa

David Harbour Netflix’in ses getiren yapımı Stranger Things dizisi ile adından bir hayli söz ettirmektedir. 10 Nisan 1975 yılında New York’da doğan ve kariyerine Broadway’de sahnelenen tiyatro oyunlarıyla başlayan aktör, 2005 yılında Kim Korkar Hain Kurttan? oyunundaki performansıyla dikkat çekmiş ve Tony Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Ünlü aktörün ilk rol aldığı film 2004 yapımı Kinsey’dir. David Harbour filmde Robert Kinsey rolüne hayat vermiştir.
Çocukluğunu New York Westchester County’de North Castle kasabasında bulunan Armonk’ta geçiren David Harbour, Armonk’daki Byram Hills Lisesi’nden mezun oldu ve ardından Dartmouth Kolejinde tiyatro eğitimini tamamlayarak 1997’de mezun oldu. Şimdilerde doğduğu yer olan New York’ta yaşayan ünlü aktör evli değildir.

David Harbour’un Stranger Things Dizisindeki Rolü Nedir ?

David Harbour, bilim kurgu – korku türünde 2016’da yayınlanmaya başlayan internet dizisi Stranger Things’te kasaba şerifi Jim Hopper rolü ile karşımıza çıkmaktadır.
Dizinin ana konusundan kısaca bahsetmek gerekirse 1980’lerde Indiana eyaletinin kurgusal bir kasabası olan Hawkins’te genç bir çocuk meydana gelen doğaüstü olaylar sırasında birden bire ortadan kaybolur ve kaybolan gencin 3 arkadaşı onu aramaya başlar. Bu gençlere psikokinetik güçlere sahip bir kız yardım etmektedir ve bu kızın nasıl ortaya çıktığı araştırılmaktadır.
Jim Hopper dizinin başlarında alkolik ve akıl sağlığından şüphe edilebilecek bir durumda görülse de aslında yaşadığı travmatik olaylar nedeniyle zor günler geçirdiği dizinin ilerleyen safhalarında izleyiciye anlatılmaktadır. Kızı çok küçükken onu kanserden kaybeden Jim Hopper, belki de bu yüzden olacak ki çocuklara karşı çok hassastır ve olaylar geliştikten sonra kaybolan çocuğun yanı sıra arkadaşlarına da her zaman yardım etmektedir. Onlar için her türlü tehlikeye atılan Jim Hopper karakteri dizinin en sevilen karakterleri arasındadır.
Aynı zamanda David Harbour Stranger Things dizisinde canlandırdığı karakterle 2017’de Drama’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında ilk kez Primetime Emmy Ödülü ve Altın Küre Ödülü’nde aday gösterilmiştir.

David Harbour’un Aldığı Ödüller

2008 yılında çekilen Hayallerin Peşinde filminde canlandırdığı Shep Campbell rolü ile Ensemble Oyuncular Ödülünü, Stranger Things dizisinde canlandırdığı Kasaba şerifi Jim Hopper rolü ile ise 2017 yılında Critics’ Choice Televizyon Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

David Harbour Filmleri

David Harbour’un kariyerinin başlangıcından itibaren rol aldığı filmler ve hayat verdiği karakterler şu şekildedir;
Brokeback Dağı (2005) – Randall
Anestezi (2007) – Dracula
Quantum of Solace (2008) – Gregg Beam
Hayallerin Peşinde (2008) – Shep Campbell
Devlet Oyunları (2009) – Red-Six
Yeşil Yaban Arısı (2011) – Scanlon
W.E. (2011) – Ernest
The Convincer (2011) – Bob Egan
Tehlikeli Takip (2012) – Van Hauser
Between Us (2012) – Joel
Parkland (2013) – Gordon Shanklin
Muhbir (2013) – Jay Price
Kanunun Ötesinde (2014) – Ray
Adalet (2014) – Masters
Kara Düzen (2015) – John Morris

David Harbour Hellboy Filmi Detayları

Ünlü çizgi roman karakteri olan Hellboy’u beyazoerdeye taşıyacak olan filmin yönetmenliğini Neil Marshall yaparken, başrolde ise David Harbour bulunacak. Filmde Hellboy, Merlin’in eşini ve Kan Kraliçesi Nimue’yu yenmek için İngiltere’ye gelmektedir. Cehennemden gelen bir karakter olan Hellboy’un bu yeni filminin özellikle fantastik sever izleyiciler tarafından beğenileceği düşünülüyor.