Dar pantolon giymek ne yapar?

Erkek modası en az kadın modası kadar hızlı. Dar pantolonlarsa özellikle 80’li yılların ardından tekrar son yılların yeni gözdesi haline geldi. Bazılarına göre erkekte daracık pantolonlar güzel ancak bazıları içinse gerçekten felaket. Kimin ne giydiği önemli değil. Ancak siz dar pantolonları seven biriyseniz size kötü haberlerimiz var.

İngiltere özellikle sokak modası için adeta bir başkent ama İngilizlerin kıyafetlere olan ilgileri yalnızca bu kadarla da kalmıyor. İşe bilimsel de yaklaşıyorlar. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir araştırma yapmışlar ve dar pantolonları ele almışlar. Araştırmanın sonucuysa oldukça ilginç: Dar pantolonlar uzun vadede kısır bile yapabiliyormuş!

İngiltere özellikle 80’li yılları sallayan Punk kültürünün ana vatanı. Bu nedenle araştırmanın yapılma yeri önemli. Çünkü punk tarzının en belirgin kıyafetlerinden biri daracık pantolonlar. E madem bu pantolonlar kısır yapıyormuş. Punk nasıl ölmesin? Ölmese bile neslinin tükeneceği kesin.

Manchester ve Sheffield Üniversitelerinin ortak yaptıkları araştırmada yaklaşık 2000 dar iç çamaşırı ve pantolon tercih eden erkekten sperm ve idrar örnekleri alınmış. Bu 2000 erkeğin yaklaşık olarak 200’ünde idrar yolu enfeksiyonu, % 50’sinde kasık rahatsızlıkları, %15’inde mesane problemleri ve %20’sindeyse çarpık testis görülmüş. Araştırmacılar bu oranların direk olarak kıyafet seçimlerinden kaynaklandığını belirlemişler.

İngiliz Doğurganlık Cemiyeti başkanı Allan Pecey yapılan araştırmanın ardından konu hakkında uyarılarda bulunmuş. Çünkü bu sorunlar ilerleyen dönemlerde çok daha büyük problemlerin tohumlarını ekiyormuş. Kısırlığa bile neden olabiliyormuş. Bu nedenle erkeklerin testislerindeki kan akışını engelleyecek derecede dar pantolonlardan ve iç çamaşırlarından uzak durmalarını tavsiye etmiş.

Araştırmaya katılanlardan alınan yorumlar ise çok daha ilginç çünkü çoğu durumun farkında bile değilmiş. Ortak olarak tek sıkıntıları daha sık tuvalete çıkmak zorunda kalmakmış. Aynı zamanda bir kısmı da tarzın ve dış görünüşün önemine vurgu yaparak çekilen biraz acının sorun olmayacağı yorumunda bulunmuş.