Dan Brown

Dan Brown
Dan Brown
HakkındaDan Brown
(22-06-1964)22-06-1964 (yaşı 56)
Exeter, New Hampshire, ABD
İkametExeter, New Hampshire, ABD
MeslekYazar
Aktif Yıllar1988-
BurcuYengeç

Dan Brown, 22 Haziran 1964’te Exeter – New Hampshire’de doğmuş olan Amerika’lı yazardır. Sırları seven ve sembollerden hoşlananlar için Dan Brown’un kitapları sınırlarınızı zorlamanızı sağlayacaktır. Müzisyen olarak kariyerine başlayan Brown daha sonra tam amanlı olarak yazar olmaya karar vermiş ve bugün tüm dünyada çok satanlar listesine giren kitapları yazmıştır. Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol ve Cehennem gibi kitapları en çok satanlar arasında bulunmakla beraber ünlü yazar, son olarak Başlangıç kitabını çıkarmıştır.
Çoğu eseri eleştirmenlerden olumlu tepkiler alan Brown’un kitapları 2012 yılı itibariyle 200 milyondan fazla satmıştır. Kitapları 52 dile çevrilen usta yazarın birçok kitabı da filme uyarlanmıştır.
Dan Brown, New Hampshire’de matematik öğretmeni Richard G. Brown ve müzik profesörü Connie Brown’un oğlu olarak doğdu. Üç çocuğun en büyüğü olan Dan Brown, Philives Exeter Academy’deki örgün eğitimini tamamladıktan sonra kendisini Amherst College’a kaydettirdi. 1985 yılında Brown, Sevilla Üniversitesi’nden sanat tarihi dersi almak için Sevilla’ya gitti ve 1986 yılında Massachusetts’teki Amherst College’dan mezun oldu.
Sidney Sheldon’ın Kıyamet Günü Komplosu romanının okumak, usta yazarın yaşamının seyrini tamamen değiştirdi. Metnin basitliği ve hikayenin ele alındığı verimlilikten esinlenen Brown, yazarlık kariyerine başlamak istedi. Profesyonel bir şekilde yazı yazmaya devam etmek için, ilk romanı Dijital Kale üzerine çalışmaya başlayan yazar, 1996’da öğretmenlikten ayrıldı ve 1998’de Dijital Kale adıyla ilk romanı yayınlandı. Daha sonra İhanet Noktası ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarını çıkaran Dan Brown’un büyük çıkışı Da Vinci Şifresi ile oldu. Da Vinci Şifresi New York Times’ın En Çok Satanlar listesinde ilk haftada yerini aldı. 2009 itibarıyla dünya çapında 81 milyon kopya sattı.

Dan Brown’un Kitapları

Dan Brown’un bu zamana kadar yazdığı tüm kitaplar şu şekildedir;
Dijital Kale (1998)
Melekler ve Şeytanlar (2000)
İhanet Noktası (2001)
Da Vinci Şifresi (2003)
Kayıp Sembol (2009)
Cehennem (2013)
Başlangıç (2017)

Dan Brown Filmleri

Dan Brown’un kitaplarından bazıları filme uyarlanmıştır. Bu uyarlamalardan ilki Robert Langdon Serisi’ndeki Da Vinci Şifresi olmuştur. Filmde başrolde Tom Hanks bulunmaktadır. Da Vinci Şifresi’nin ardından Melekler ve Şeytanlar kitabı ile Cehennem kitabı da sinemaya uyarlanarak izleyicilere kazandırılmıştır. Her iki filmde başrolde yine Tom Hanks bulunmaktadır.

Dan Brown’un Müzik Kariyeri

Üniversitede eğitiminin bitmesinin ardından Brown’un kariyer seçenekleri arasında müzik bulunuyordu. Bunu ilerletmek için bir synthesizer ile efektler yaratmaya başlayan yazar, SynthAnimals adlı bir çocuk kasedi çıkardı. Kaset, birkaç yüz kopya satarak iyi bir başarı elde etti ve bu başarı Dan Brown’un Dalliance adlı kendi plak şirketini kurmasını sağladı.
Brown, 1991’de bir şarkıcı-şarkı yazarı ve piyanist olarak kariyer yapmak için Hollywood’a taşındı. Ancak, müzik kariyeri, istikrarlı bir şekilde ilerlemediği için, Beverly Hills Hazırlık Okulu’nda İspanyolca öğretmeye başladı. Usta yazar, 1994 yılında, bir sonraki albümü olan Melekler ve Şeytanlar adlı bir CD yayınladı.

Dan Brown’un Başarıları

Dan Brown, 2005 yılında Time dergisi tarafından yılın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Aynı yıl, Forbes dergisi ünlü yazarı Celebrity 100 listesine ekledi.

Dan Brown’un Kişisel Hayatı

Dan Brown 1991’de Los Angeles’a taşındığında Blythe Newlon ile tanıştı ve çift New Hampshire yakınlarındaki Pea Porridge Pond’da 1997’de evlendi.