Damar sertleşmesinin tedavisi mümkün mü?

Damar sertleşmesi yüksek kolesterol, tansiyon, diyabet veya aşırı sigara tüketimi gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişiyor. Damarlar uzun vadede kalınlaşıyor. Zamanla kan hücreleri vb. birikerek kümeleşiyor. Damar daralıyor veya tamamen tıkanıyor. Kümelerden kopan parçaların vücudun başka bölgesine taşınarak zarar vermesi de ihtimal dahilinde. Buna da emboli deniyor.

Damar sertleşmesi yavaş gelişen sağlık sorunlarından. İleri yaşlarda damar sertliği yaşayanların çoğu sorunu gençlik, hatta çocukluk dönemlerine borçlu.

Damar sertleşmesinin özellikle ilk dönemlerinde çok az belirti var. Bu yüzden anlaşılması güç. Sorun fark edilene dek uzun zaman geçiyor. Damarlar iyice sertleşiyor. Hatta çoğu kişi damar tıkanıklığına bağlı ağrılarla veya emboli atımıyla hasta olduğunu öğreniyor. Ancak biraz duyarlıysanız, konuya ilişkin basit bilginiz varsa belirtileri size zarar vermeden yakalamanız mümkün. 

Damar sertleşmesi tedavi edilebilir mi?

Damar sertleşmesinin tedavisi mümkün. Hatta çoğu durumda cerrahi müdahaleye bile gerek kalmıyor. Yediklerinize dikkat etmeniz, düzenli egzersiz yapmanız, yaşam kalitenizi yükseltecek değişimlere odaklanmanız yeterli. Ancak ileri seviyedeki damar sertliklerinde cerrahi müdahale gerekli olabilir. İlaç tedavisi de etkili yöntemlerden.

Kolesterol ilaçları: Kötü kolesterol damar sertleşmesine ve tıkanmasına neden olduğundan sorunla mücadelede kolesterol ilaçları kullanılabilir. Damar sertleşmesini tedavi etmek amacıyla önerilen kolesterol ilaçlarının çoğu statin ve fibrat içerir. Bu ilaçlar kötü kolesterolü, vücudun ihtiyacı olan iyi kolesterole çevirebilir.

Anti trombosit ilaçlar: Vücuttaki trombositler sorunlu bölgelerde birikerek tıkanıklığa neden olabilir. Bu durumda doktorunuz Aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar önerebilir. Kan ne kadar sulanırsa madde birikme ihtimali o kadar düşer.

Beta engelleyici ilaçlar: Genellikle koroner arter hastalığı için kullanılan bu ilaçlar kalbin çalışma hızını ve basıncını düşürmede etkilidir. Özellikle göğüs ağrılarına karşı önerilen beta engelleyiciler Kalp krizi ve ritim bozukluğu riskini de azaltır.

Anjiyotesin düşürücü enzim inhibitörleri: Özellikle tekrarlayan kalp krizlerine karşı kullanılan ilaçlar. Kalp damarları üzerinde basınç düşürücü etkiye sahip olduklarından damar sertleşmesine karşı da kullanılabilirler.

Kalsiyum kanal blokerleri: Düşük kan basıncını düzenlemede etkili bu ilaçlar hem damar sertleşmesine hem de göğüs ağrılarına karşı önerilebilir.

Su hapları: Vücutta tutulan fazla su tansiyonu arttırır. Yüksek tansiyon damar sertleşmesinin bir numaralı nedenlerinden. Tansiyon düzenleyici su hapları damar sertleşmesine karşı kullanılan önemli ilaçlardan.

Diğer ilaçlar: Diyabet gibi bazı hastalıklar damar sertleşmesine neden olabilir. Bunun için doktorunuz size kan şekeri düzenleyici bazı ilaçlar verebilir. Ayrıca kol ve bacak ağrıları gibi damar sertleşmesine bağlı sorunlar için de başka ilaçlar kullanılabilir.

Damar sertleşmesine cerrahi müdahale

Damar sertleşmesi ciddi boyutlardaysa, uygulanan diğer yöntemler işe yaramıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir:

Balon anjiyoplasti ve stent: Kasık bölgesindeki atardamara sheat denen içi boş kısa bir plastik tüp yerleştirilir. Ardından kateter ve kılavuz teller yardımıyla sorunlu bölgeye ulaşılır. Stent ilerletilerek damar sertleşmesine bağlı darlık genişletilir. İşlem genellikle 45 – 60 dakika sürer.

Endarterektomi: Damarı daraltan yağ tabakalarının kaldırılması işlemi. Boyundaki damar sertleşmelerine veya tıkanmalarına uygulanırsa karotis endarterektomi adını alır.

Trombolitik tedavi: Özellikle kan pıhtılarının kümelenmesi sonucu oluşan damar tıkanıklıklarında tercih edilir. Pıhtı çözücü ilaçlar kullanılır.

Bypass: Vücudun başka bir bölgesinden alınan veya sentetik maddelerden yapılan yapay damarların sorunlu bölgedeki damarın yerine takılması olarak tanımlanabilir.