Damar Balonları Anevrizma Mı ?

Atardamar duvarında balonların oluşması felç riski demek. Peki acaba damar balonları anevrizma mı ? Beyin. Kalp. Hatta bacak. Damar balonlaşması sessiz büyüyen sağlık sorunlarından. Atardamar duvarında balonlaşmaya anevrizma deniyor. Kan akışı çeperde bulduğu zayıf noktaya baskı yapıyor.

Damar Balonları Anevrizma Mı Yapıyor ?

anevrizma

Damar duvarında balon = Anevrizma

Damar üzerinde dışa doğru çıkıntı oluşuyor. Yani balonlar. Her damarda olabilir ama en çok rastlanan iki tipi var. Biri şahdamarın karın ve göğüs kafesinden geçen noktalarında oluşuyor. Şahdamar kalpten kan taşıyan ana damar. İkincisi beyni besleyen arterlerde görülüyor. İkisi de çok tehlikeli. Bacak gibi uzuvlarda oluşanlar bu denli ölümcül değil.

Anevrizma olasılıkları insanın içini açan cinsten değil. Balonun patlaması inmeye neden olabilir. Aşırı ölçüde iç kanama başlatabilir. Balon patlarsa acil müdahale şart.
Erken tanı ve tedavi kritik önemde. Anevrizmanın belirtileri genellikle hafif seyrediyor. Bazen hiç belirti vermiyor. En iyisi rutin testler yaptırmak. Doktorunuz uyarıcı işaretleri fark edebilir.
Balon patlamadığı sürece sorun yok demek yanlış. Büyük bir anevrizma kan dolaşımını engelleyebilir. Kan pıhtılaşmasını hızlandırabilir.

Anevrizma’nı Kaç Türü Var ?

Aortik anevrizma: Aort bildiğimiz şahdamar. Damarın belli bir kısmı normalden 1,5 kat daha fazla genişlemişse anevrizma olma olasılığı çok büyük.

Damar tıkanıklığı veya arterlerde zorlanma nedeniyle oluşan plaklar da genişlemeye neden olabilir.

Anevrizma kalıtsal kökenle de yakından ilişkili.

Beyin anevrizması: Beyin damarlarda oluşan anevrizmanın tanısı güç. Sigara içiyorsanız dikkat. Sigara sorunu tetikleyebilir. Yüksek kan basıncı anevrizmayı hızlandırabilir.

Ventrikül anevrizması: Kalp duvarının dış cephesinde balonlaşma. Kalp krizini izleyen dönemde gelişebilir. Nadiren de olsa ciddi göğüs travmaları da anevrizma başlatabilir.

Neden Olur ?

Damar duvarlarını zayıflatacak, bozacak herhangi bir etken anevrizmayla sonuçlanabilir. Suçlu listesinin başında damar tıkanıklığı ve yüksek kan basıncı yer alıyor. Yaralar ve enfeksiyonlar da anevrizmaya neden olabilir. Bazı anevrizmalar da ailenin sağlık geçmişiyle ilişkili. Genetik aktarılıyor. Damar duvarları doğuştan zayıf oluyor.