Daha Hızlı Kilo Vermek İçin En Etkili Diyet

Moda Diyetler ve şok diyetler, genellikle verilen modeldeki dramatik ve kısa vadeli değişiklikleri takip ederek diyet yaptığınızda, hızlı kilo kaybı vaat ederler. Hızlı zayıflama programlarının beslenme ihtiyaçlarınızı karşılama konusunda yetersiz olabileceğini ve uzun dönem boyunca uygulanmasının zor olabileceğini belirtilmektedir. En etkili diyet planları, düzenli egzersiz ile birlikte benimsenen besleyici bir beslenme planını içermektedir.

Fonksiyon

Mayo Klinik, hızlı kilo vermeye teşvik eden, hızlı kilo kaybına yol açan ve uzun dönemde sürdürülmesi imkânsız olan bu diyetlerin, genellikle çok büyük bir kalori kısıtlaması ve muazzam bir egzersiz çabası gerektirdiklerini belirtmiştir. Başarılı bir şekilde kilo vermek ve bunu sürekli muhafaza etmek, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılmasını gerektirmektedir. Genel olarak, haftada yarım kilo veya bir kilo vererek yavaş ve istikrarlı olarak kilo vermeye devam edilmesi tavsiye edilir. İyi dengelenmiş bir diyet, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, sebzeler, meyveler, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız protein kaynaklarını içermelidir. Başarılı ve sağlıklı kilo kaybı aynı zamanda düzenli egzersiz yapmayı da gerektirmektedir. Haftanın en az beş günü, günde 30-60 dakika aerobik aktivite yapmayı hedeflenmelidir. Her hangi zayıflama programına başlamadan önce, doktorunuza danışmalısınız.

Özellikleri

Mayo klinik, Doktor gözetimi altında hızlı kilo vermenin, bazı koşullarda güvenli olduğuna dikkat çekmektedir. Örneğin Mayo Klinik diyetine benzer olan bazı diyetler, ilk birkaç hafta 2,5-5 kg arasında kilo kaybının olduğu bir giriş ve başlangıç aşamasına sahiptirler. Bu başlama aşamasını, haftada 1 kilodan fazla verilmeyen, yani önerilen miktarda kilo kaybı olan diğer aşama takip eder.

Türleri

HCG diyeti, hızlı kilo kaybını teşvik etmek için ağır bir kalori kısıtlaması ile hormon enjeksiyonlarını kombine eden bir diyet programıdır. HCG, yani insan koryonik gonadotropini, gebelik döneminde üretilen bir hormondur. HCG diyeti genellikle günde 500 kalori alınacak şekilde kalori kısıtlaması yapar. Bu diyette tüketilmesine izin verilen besinler genellikle sadece birkaç meyve, sebze, tavuk ve balık ile sınırlıdır. Bazı hızlı kilo verdiren diyetler de, greyfurt gibi belirli bir yiyecek üzerinde dururlar. Lahana çorbası diyeti tanıtımcıları, bu zayıflama planı ile haftada 7,5-10 kg kadar kilo verilebileceğini iddia ederler.

Dezavantajları

Amerikan Kalp Derneği, hızlı zayıflama programlarının, eşitli gıdalar içeren, dengeli bir beslenme anlamına gelen iyi beslenmenin ilk kuralını bozduklarına dikkat çekmektedir. HCG diyet gibi birçok zayıflama programı fiziksel aktivitelerden vazgeçilmesine sebep olurlar. HCG diyeti, Obezite tedavisinde kullanılması için veya kilo kontrolüne yardımcı olması için Amerika’da FDA tarafından onaylanmamış bir diyet programıdır. Mayo klinik, bu şekilde hızlı zayıflama programı sona erdiğinde, diyet boyunca verilen kiloların geri alınmasının muhtemel olduğunu belirtmektedir.

Değerlendirmeler

Zayıflamak için herhangi bir program seçerken bunun sağlığınıza zarar verip vermeyeceğini ve bu programı gerçekten yaşam tarzınız haline getirip getiremeyeceğinizi dikkate almalısınız. Mayo Klinik, günün büyük bölümünde aç hissetmenize sebep olan bir diyeti devam ettirmenizin zor olacağını işaret etmektedir. Sizin için en uygun olan zayıflama programının hangisi olabileceği konusunda doktorunuza danışınız.