Dağ Yürüyüşü Sırasında Sivrisineklere Karşı Korunma

Dağ yürüyüşleri sırasında, doğanın iyi ve kötü birçok yönüyle karşılaşırsınız. Sivrisinekler de bunlardan bir tanesidir. Sivrisineklerin sarıhumma, Batı Nil virüsü gibi hastalıkları yaydığı göz önüne alınırsa yürüyüşe çıktığınızda sivrisinek ısırıklarından kaçınmanız oldukça önemlidir. Birçok yürüyüşçü, sivrisinek spreyleri vb. ürün kutularını ağırlık olarak taşımak istemediğinden, sivrisinek savuşturucu gömlek ve tişörtler alternatif olarak kullanılmaktadır.    

Permetrinli kıyafetler

Permetrin, böceksavar ve sivrisineksavar olarak bilinen bir kimyasaldır. Permetrin, direkt olarak deri yüzeyine uygulanmasa da kıyafetlerin üzerinde kullanılmasında bir sakınca yoktur. Permetrini kıyafetlerinizin üzerine kendiniz uygulayabileceğiniz gibi, permetrin uygulanmış kıyafetler de satın alabilirsiniz. Permetrin uygulanmış kıyafetlerin üzerine gün içerisinde tekrar sprey sıkmanız gerekli değildir, bu sebeple fazla yük taşımak istemeyen yürüyüşçüler tarafından oldukça sıklıkla tercih edilir. Permetrinli kıyafetlerinize zarar vermemek için doğru talimatlarla yıkadığınızdan emin olun. 

DEET uygulanmış kıyafetler

Birçok uzmana göre dietiltoluamit, ticari adıyla DEET, en etkili sivrisineksavardır. Fakat A.B.D. Çevre Koruma Dairesi, DEET’in çok sık kullanılmasını tavsiye etmemektedir. DEET uygulanmış kıyafetler satılmadığından, yürüyüşe çıkmadan önce kıyafetlerinize bir miktar DEET sıkmanız faydalı olacaktır. Yüzde 20’nin üzerinde DEET oranına sahip spreyleri kıyafetlerinizin üstünde kullanmamalısınız. Ayrıca, DEET uygulanmış kıyafetleri ve varsa derinizde DEET bulaşan yüzeyleri, yürüyüşün hemen sonrasında bol suyla yıkamayı unutmayın. Herhangi bir DETT ürününü asla bir bebek üzerinde kullanmayın, çocuklar içinse DEET oranı yüzde 10 ve altındaki spreyleri kullanın. Eğer DEET kullanımı sonrasında deride kızarıklık ve kaşıntı hissediyorsanız en kısa zamanda bir doktora başvurun. 

Sivrisinek ağlı kıyafetler

Eğer kimyasal bir çözümden yana değilseniz sivrisinek ağlı kıyafetleri kullanabilirsiniz. Bu kıyafetlerde birinci kalite sinek ağı kullanılmakta olup, vücudunuzu sineklere karşı korumaktadır. Bu tarz kıyafetler, genelde eldiven, manşet ve kapüşon içeren bir takımdan oluşup, kimyasal çözüm istemeyenlere tam bir koruma sağlamaktadır. Kapüşonlar, çok ağaçlık bölgelerdeki kenelere karşı da koruma sağlamaktadır. Kapsamlı korumasının yanında, çok hafif oluşu sivrisinek ağlı kıyafetleri sıcak havalarda yapılan yorucu yürüyüşler için oldukça kullanışlı hale getirmektedir.  

Günlük kıyafetler

Eğer sivrisineksavar bir kıyafet kullanmak istemiyorsanız, sivrisineklerden korunmak için normal kıyafetlerinizi de kullanabilirsiniz. Uzun kollu ve boşluksuz kıyafetler giyerek vücudunuzun açık yerlerini kapatabilirsiniz. Ayrıca, sivrisineklerin koyu renkleri sevdiği düşünülürse; açık renkli kıyafetler giymeniz de sizi sivrisineklerden bir adım daha uzaklaştıracaktır. Açık renkli kıyafetlerin üzerindeki sivrisineklerin daha kolay ayırt edilebildiğini de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Son olarak ışığı yansıtan kıyafetlerin de sivrisinekleri uzak tuttuğunu eklemek doğru olacaktır.  

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için uzman yorum olarak başvurabilirsiniz.