D vitamini vücuttaki B ve C vitamini emilimini etkiler mi?

D vitamini yağda çözünen, çok önemli bir vitamindir. Kandaki kalsiyum ve fosfor oranını düzenleyen, kemik yoğunluğunu arttıran, kanser ve yüksek kan basıncı riskini azaltan bu vitamini yeterli oranda almak için yumurta, balık ve süt gibi besinleri tüketmeniz yeterli olacaktır. D vitamini, vücuttaki kalsiyum emilimini etkilese de; B ve C vitaminlerinin emilimine etki etmez.

C vitamini

C vitamini, birçok meyve ve sebzede bulunan ve suda çözünen bir vitamindir. Bu vitamin, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, bozulan dokuların onarılmasına, kolajen (kemik, kıkırdak ve lif doku oluşumunda kullanılan bir protein) üretilmesine ve serbest kök oluşumunun sınırlandırılmasına yardımcı olurken diş ve kemiklerin de korunmasını sağlar. Sigara, iltihap önleyici ilaç kullanımı ve Aspirin kullanımı vücuttaki C vitamini emilimini azaltır. 

B vitaminleri

Sekiz adet B gurubu vitamini bulunur. Bu vitaminler kimyada folat, nitasin, tiyamin, riboflavin, piridoksin, biyotin, kobalamin ve pantotenik asit olarak bilinir. Suda çözünen bu vitaminler, vücudunuzun besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur ve özellikle büyüme ve gelişim açısından çok önemlidirler. Tahıl, sebze ve meyve tüketimi, günlük B vitamini ihtiyaçlarınızı karşılamanız için yeterli olacaktır fakat sadece B12 vitaminini elde etmek için bazı hayvansal besinleri tüketmeniz gereklidir.

B12 vitamini ve C vitamini

B vitaminlerinin emilimi her ne kadar D vitamininden etkilenmese de doğal yollarla alınan B12 vitamininin emilimi C vitamininden olumsuz etkilenir. Fakat bu durumdan kaçınmak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken C vitamini takviyenizi B12 vitamini alımınızdan en az iki saat önce ya da sonra gerçekleştirmek olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Herhangi bir vitamin ya da mineralin yüksek dozlarda alımını doktorunuza danışmadan gerçekleştirmeyin. Bazı vitamin ve minerallerin yüksek dozları vücutta zehirli etki yaratır ve diğer vitaminlerin, minerallerin ve bazı ilaçların emilimini azaltır. Multivitamin hapları, günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı dengeli olarak karşılayarak vitamin ve mineral yetersizliği yaşamanızı önler. 

Vitaminler hakkında merak ettiklerinizi uzman yorum olarak danışabilir, ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.