D vitamini ve selenyum birlikte alınabilir mi?

Selenyum ve D vitamini gibi vitamin ve mineraller vücudunuzda gerçekleşen işlemlerin birçoğunda önemli rol oynar. Selenyum, hücrelerin zarar görmesini engellerken D vitamini de hücre büyümesine yardımcı olur. Bu besinleri yeteri kadar almadığınızda vitamin ve mineral haplarına başvurmanız gerekebilir. Selenyum ve D vitamini birbirine olumsuz etki etmediğinden, doktorunuz aksini öngörmediği sürece birlikte alınmalarında bir sakınca yoktur. 

Selenyumla birlikte kullanılmaması gereken maddeler

Selenyum ve D vitamini birlikte kullanılabilir fakat bu maddelerin bazı ilaçlarla birlikte alınmasının bir takım yan etkileri olabilir. Selenyum kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanıldığında bu ilaçların etkisini arttırabilir ve vücutta kanamalara yol açabilir. Selenyum takviyelerinin, kemoterapi (kanser tedavisi) ilaçlarıyla birlikte kullanılması da pek tavsiye edilen bir durum değildir. Ayrıca Selenyum’un kolesterol düşürücü ilaçların etkisini azalttığı da bilinmektedir.

D vitaminiyle birlikte kullanılmaması gereken maddeler

D vitaminiyle olumsuz etkileşime girdiği bilinen bir madde bulunmamaktadır. Fakat Doktor tavsiyesiyle kullanılan madeni yağlar, vücuttaki D vitamini emilimini azaltır. Ayrıca bazı ilaçlar vücuttaki D vitamini üretimini, emilimini ve kandaki D vitamini oranını azaltabilir. Yüksek kan basıncı, kolesterol ve mide ilaçları (antiasitler) bu ilaçlardan bazılarıdır. Orlistat gibi kilo kaybına yol açan ilaçlar da vücuttaki D vitamini emilimini azaltır.

Toksik etki

D vitamini ve Selenyum’un bilinen ciddi yan etkileri olmasa da bu maddelerin aşırı dozda alımı vücutta toksik etki yaratabilir. Ortalama bir yetişkin, doktor tarafından daha fazlası tavsiye edilmediği takdirde günde en fazla 400 mikrogram selenyum tüketilmelidir. Selenyum aşırı dozda alındığında saç kaybı, sinir hasarı, mide rahatsızlıkları ve asabiyete sebep olabilir. 

Ortalama bir yetişkinin günlük D vitamini alımıysa bir hastalığın tedavisinde kullanılmadığı sürece,  4000 IU’nun üzerinde olmamalıdır. Aşırı dozda D vitamini alımı yemek sonrası kusma, kilo kaybı ve aritmiye sebep olur. 

Dikkat edilmesi gerekenler

Selenyum ve D vitamini takviyeleri almaya doktorunuza danışmadan başlamayın. Doktorunuz bu maddeleri doğru miktarda ve doğru şekilde almanız için gereken tavsiyelerde bulunacaktır. Bu maddeleri doğal yollarla almak isterseniz doktorunuz sizi bir beslenme uzmanına yönlendirebilir ya da sağlıklı bir diyet oluşturmanız için tavsiyelerde bulunabilir.