D Vitamini Eksikliği ve Alerji Testi

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar, alerjilerdeki artış ile düşük D vitamini seviyesi arasında muhtemel ilişkiyi göstermektedir. Alerji ve zerdeçal arasındaki ilgi sadece laboratuvar araştırmalarıyla sınırlı  olduğu için bu baharatın insanlar üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz, bu konuyu doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

D vitamini eksikliği

New York’taki Albert Einstein Tıp Okulu’nun 3100 çocuk üzerinde yaptığı araştırmaya göre, düşük seviyede D vitamini, alerji oluşumunu arttırabilir. Araştırmacılar 3400 yetişkinin D vitamini seviyelerini de incelediler. Kan örneklerini inceledikten sonra, araştırmacılar, yetişkinlerde D vitamini seviyesi ve alerji arasında bir ilişki bulamadılar. Ancak, ergen ve çocuklardaki düşük D vitamini seviyesi, çocukların saman nezlesi ve meşe ağacı gibi çevresel alerjenlere ve fıstık gibi besin alerjilerine daha hassas olmalarına sebep olmaktadır. D vitamini eksikliği olan çocukların fıstık alerjisine sahip olma ihtimali, bu eksikliği olmayan çocuklara kıyasla iki kat fazla. Araştırmalar, vitamin eksikliği ve alerji arasında bir ilişki gösterse de Doktor Michal Melamed’in Mayıs 2011’de yayımlanan “Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi”ndeki makalesine göre, yapılan bilimsel çalışmalarda düşük D vitamini seviyesinin alerjiye sebep olduğunu kanıtlayan bir bulgu bulunmamaktadır.

Laboratuvar çalışmaları

Zerdeçal ve D vitamini üzerinde yapılan laboratuvar çalışmaları, alerjik semptomların engellenmesi bakımından oldukça olumlu gözükmektedir. “Los Angeles Times”  2009’un Mayıs sayısında, “Moleküler Besin Araştırma Merkezi”nin Eylül 2008’de  hayvanlar üzerinde yaptığı bir  araştırmayı yayımlamıştır. Bu araştırma,  zerdeçalın bağışıklık sistemindeki hücrelerde histamin salınımını engellediğini göstermektedir. Histamin salınımı, alerjik tepkilerde iltihaplara ve kas kasılmalarına sebep olmaktadır. Indiana’daki “Defence Food” Araştırma Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar, zerdeçal ve diğer baharatların  balıkla birlikte tüketildiğinde oluşturduğu etkileri analiz ettiler. Araştırmacılar, histamin üretiminin engellenmesinde zerdeçalın orta düzeyde, ancak karanfil ve tarçının önemli düzeyde katkısı olduğunu Temmuz 1996’daki Almanca yayımlanan bir makalede belirttiler. Başka bir laboratuvar çalışması da D vitamininin, kas hücrelerinin havayollarında enfeksiyon giderici etkileri olduğunu ve bu durumun da astımlı hastalara faydalı olduğunu  “British Journal of Pharmacology” Dergisinin 2008 sayısında  açıklamıştır.

D vitamini kaynakları

D vitamini, genellikle, vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olarak kemiklerin güçlenmesi ve osteoporozun (kemik erimesi) engellenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu vitamin ayrıca, hücre gelişimine, bağışıklık sistemine ve iltihapların tedavisine de katkıda bulunur. D vitamininin bir kısmı,  güneş ışığına direkt olarak maruz kalınması sonucu üretilir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, D vitamini açısından zengin gıdalar, özellikle süt, beslenme yoluyla alınan D vitamininin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Yağlı balıkların eti – somon, ton, uskumru gibi – de D vitamini bakımından zengindir.

Çelişkili kanıtlar

Zerdeçal, iltihaplanmaya sebep olan enzimlerin seviyesini düşürerek vücuttaki iltihap oluşumunu azaltsa da, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar çelişkili kanıtlar ortaya koymaktadır. Zerdeçal, sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Bu baharat; köri tozu, tereyağı, hardal ve peynir gibi gıdaların yanında çeşni olarak kullanılmaktadır. InteliHealth, bazı insanların zerdeçal ve diğer baharatlara alerjik reaksiyon gösterdiklerinin altını çizmekle beraber,  zerdeçal kullanımın astım üzerindeki olumlu etkisinin kanıtlanamadığını belirtmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.