D vitamini eksikliği ve prostata özgü antijen miktarı

Doğada bulunan 13 vitaminden biri olan D vitamini, kemik kütlenin korunmasını sağlayan kalsiyumun emilimini kolaylaştırır. Klinik araştırmalarda rastlanan çeşitli bulgular, D vitamini eksikliğininbağışıklık sistemi yetmezliği ve Prostat Kanseri gibi hastalıklarla ilişkisi olduğunu göstermektedir. Prostat kanserini teşhis etmek için, kandaki PSA (Prostata Özgü Antijen) miktarı ölçülür. Fakat bugüne kadar D vitamini eksikliğinin prostat kanserinin göstergesi olan yüksek PSA seviyesini arttırdığı gösteren bilimsel bir bulgu yoktur.

D vitamini

Yetişkinler için tavsiye edilen günlük D vitamini miktarı 600 – 800 IU arasındadır. Deriniz günde sadece 15 dakika boyunca güneş ışığına maruz kalarak D vitamini sentezi gerçekleştirebilir. Fakat cilt kanseri riski birçok insanı D vitaminini bu şekilde elde etmekten alıkoymaktadır. D vitamini içeren çok fazla besin yoktur. Somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar, yumurta sarısı ve süt başlıca D vitamini kaynaklarıdır. D vitamini uzun bir süre yeteri kadar alınmadığında D vitamini eksikliğine bağlı kemik yumuşaması, kas zayıflaması ve kaslarda ağrı gibi durumlar ortaya çıkar.

PSA seviyesi

Erkeklerde prostat bezinin içerisindeki hücreler doğal yollarla PSA proteini üretir. Normal durumlarda kandaki PSA seviyesi oldukça düşüktür fakat PSA seviyesi yaşlanma ve prostat bezinin büyümesine bağlı olarak artabilir. PSA Testi’nin sonuçları bazı hastalıkların ve tümörlerin tespit edilmesinde kullanılır fakat kandaki PSA seviyesinin yüksek olması prostat kanseri teşhisi konulması için yeterli değildir. D vitamini ve PSA seviyesi arasındaki ilişki tıp dünyası tarafından tam anlamıyla anlaşılamamıştır. Fakat Amerikan Kanser Derneği’nin radyasyon tedavisi sonrasında D vitamini takviyesi kullanan küçük bir grup erkek üzerinde yaptığı araştırmada, deneklerin kanlarındaki PSA seviyesinin, takviyeler alınmaya başladıktan sonraki 15 ay boyunca düşük miktarlarda seyrettiği gözlenmiştir. 

D vitamini ve prostat hücreleri

Kuvvetli bir bağışıklık sistemi, anormal hücre büyümesi riskini azaltır. Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nin yaptığı araştırmaya göre, kanda yeterli miktarda bulunan D vitamini, hücre ölümü ve hücre yenilenmesi gibi süreçleri düzenleyerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu süreçler, anormal hücre büyümesi ve bölünmesi gibi durumları kontrol altına alır. Ayrıca Üroloji dergisinin 2004 yılında yayınladığı bir makaleye göre günlük D vitamini takviyeleri, prostat bezinde yer alan epitel dokunun ve kanserli prostat hücrelerinin büyümesini engeller fakat bu takviyeler aynı zamanda D vitamini zehirlenmesine de yol açabilir.

Dikkate edilmesi gerekenler

Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 2011 yılında, D vitamini ve prostat kanseri arasındaki ilişkiyle ilgili günümüzde ve geçmişte yapılan hemen hemen bütün çalışmaları değerlendiren bir araştırmada bulundular. Bu değerlendirmelerin sonucunda, geçmişte yapılan araştırmaların çeşitli sonuçlara işaret ettiğini fakat kesin olan tek bilginin D vitamini eksikliğinin prostat kanserine yol açmadığı olduğuna kanaat getirdiler. Prostat sağlığınızı etkileyecek veya kanser riski doğuracak ilaç ya da tedavilere başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Ayıca konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları uzman yorum olarak sorabilir, durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.