D vitamini diş sağlığını etkiler mi?

Besinler, vücudunuzda birçok işin görülmesinde rol alır. Örneğin magnezyum, vücutta gerçekleşen 300’den fazla hayati kimyasal tepkimede yer alır. D vitamini için de aynısı geçerlidir. Birçok besin gibi, D vitamini de diğer vitamin ve mineralin işlevine etki eder. D vitamini alımı, özellikle diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı ve kuvvetli dişlere sahip olmanın yolu, yeterli miktarda D vitamini almaktan geçer.

İşlevi

D vitamininin öncelikli fonksiyonlarından bir tanesi, kalsiyum ve fosfor emilimini sağlamaktır. D vitamini olmadan, vücudunuz bu minerallerin sağladığı faydalardan yararlanamaz. Bu da, D vitamini ve diş sağlığı arasındaki bağı açıklar. D vitamini bu emilimi iki şekilde sağlar. Öncelikle, kalsiyumun ince bağırsaklarda emilimini sağlar. Dahası, D vitamini olmadan kalsiyum emilimi gerçekleşemez. İkinci olarak, kandaki kalsiyum dengesini sağlayan paratiroid hormonunu etkiler.

Kalsiyum ve dişler

Vücudunuzda depolanan kalsiyumun neredeyse hepsi dişlerinizde ve iskelet sisteminizde bulunur. Geriye kalan yüzde 1’lik kısım da kan dolaşımınızda ve kaslarınızda yer alır. Bu seviye azaldığında vücudunuz, kemiklerinizden ve dişlerinizden kalsiyum alarak kan dolaşımına salar. Bu durum, iskelet sisteminizi ve dişlerinizi zamanla zayıflatır. Bu yüzden, kalsiyum emilimini sağlayan D vitamini, diş sağlığınız için oldukça önemlidir.  

Tavsiye edilen D vitamini miktarı

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu günlük D vitamini miktarı yıllardır araştırılmaktadır. Geçmiş yıllarda yeterli olduğuna inanılan günlük 400 birimin yeterli olmadığı günümüzde anlaşılmıştır. 2010 yılında yapılan araştırmalar sonucunda, yetişkin insanların ihtiyaç duyduğu miktar 600 birim olarak revize edilmiştir. Dahası, bazı uzmanlar, kanseri önlemesi ve hücre yenilenmesine katkısı gibi ek faydaları sebebiyle D vitamininin, bu miktarın da üzerinde alınması gerektiğine inanmaktadır.

D vitamini kaynakları

En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Güneşe maruz kaldığınız süre içerisinde, cildiniz yeteri miktarda D vitamini üretecek ve depolayacaktır. Güneş ışığı, cildinizde bir kimyasal reaksiyon tetikleyerek kolesterol benzeri bir maddenin, vücudunuzun kullanabileceği D vitaminine dönüştürülmesini sağlamaktadır. Eğer soğuk ve güneşsiz bölgelerde yaşıyorsanız, özellikle kış aylarında D vitamini takviyelerine başvurmanız gerekebilir. D vitamini katkılı süt ve portakal suyu mükemmel D vitamini kaynakları arasındadır. Ayrıca, midye ve istiridye gibi besinler de D vitamini bakımından oldukça zengindir. Vücudunuza yeteri kadar D vitamini girmesini sağlayarak diş sağlığınızı da korumuş olursunuz.