D vitamini bebeklerde uyku sorununa yol açar mı?

Bebekler, D vitaminine ihtiyaç duyar. 2010 yılının başında yapılan bir araştırmaya göre birçok bebek, ister emzirilsin ister yapay anne sütüyle beslensin, yeterli miktarda “güneş ışığı vitamini” tüketmiyor. Bu araştırma, D vitamini eksikliğinin sadece emzirilme çağındaki bebeklerde rastlanan bir durum olduğunu düşünen birçok ebeveyni ve çocuk doktorunu şaşırtmıştır. D vitamini eksikliği, kemiklerde güçsüzlük ve kalp rahatsızlıkları gibi sonuçlar doğurabileceğinden, doktorlar, D vitamini takviyelerini bütün bebeklere tavsiye etmektedir. ABD Pediatristler Birliği de bebekler için tavsiye edilen günlük D vitamini tüketim miktarını 200 birimden 400 birime revize etmiştir.

D vitamini ve yorgunluk

Maalesef, bebeklerine D vitamini takviyesi vermesi tavsiye edilen birçok ebeveyn, bebeklerine 400 birimden daha fazla D vitamini veriyor. D vitamininin fazla tüketimi, az tüketimine göre daha önemsiz sonuçlar doğuruyor olsa da, fazla miktarda tüketilen D vitamini yorgunluk gibi yan etkilere yol açabilir. Bu yüzden tavsiye edilen miktarlardan yüksek olan D vitamini tüketimi bebeğinizde uyku sorunlarına yol açabilir.

Araştırma

Pediatri dergisi tarafından yapılan ve 2010 yılının Mart ayında CNN’de yayınlanan bir araştırmaya göre, emzirme dönemindeki bebeklerin %90’ı D vitamini eksikliği yaşamaktadır. Yapay anne sütüyle beslenen bebeklerde bu durum biraz daha iyi olsa da yine de sadece %37’si yeterli miktarda D vitamini tüketiyor. D vitamini eksikliğinin genelde raşitizm ve kemiklerde zayıflık gibi sonuçlara yol açtığı düşünülmektedir. Ancak, solunum bozuklukları, tip 1 şeker hastalığı, Yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve düşük miktarda iyi huylu kolesterol de D vitamini eksikliği ile ilişkilendirilebilecek hastalıklardır. Aynı hafta Pediatri dergisinde yayınlanan başka bir araştırma, bebeklerini emziren annelerin de D vitamini eksikliğinden mustarip olduğunu ortaya koymaktadır.  D vitamini eksikliği yetişkinlerde de kalp rahatsızlıkları, kanser, eklem iltihabı, Alzheimer hastalığı, şizofreni ve Depresyon gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Ebeveynlerin aşırı tepkisi

Bu araştırmalar yayınlandıktan sonra,  ebeveynler bebeklerine aşırı miktarlarda D vitamini takviyesi vermeye başlamıştır. 2010’un Haziran ayında ABD Gıda ve İlaç Komisyonu, ebeveynleri bebeklerine günde 400 birimden daha fazla D vitamini takviyesi vermemeleri konusunda uyarmıştır. Aşırı D vitamini tüketimi, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, aşırı susama, karın ağrısı, kas ve eklem ağrıları ve zihin karışıklığı gibi sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla bebeğinize günde 400 birimden fazla D vitamini vermemeniz oldukça önemlidir.

Dikkate alınması gerekenler

Eğer hamileyseniz ya da bir bebek annesiyseniz, kendiniz ve bebeğiniz için D vitamini takviyesi kullanmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için doktorunuzla görüşün. Bebeğinizi her gece aynı saatte beşiğine koymanız ve oyuncaklarını beşiğin dışında tutmanız, bebeğinizin sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmasını sağlar. Ayrıca, emzik kullanımı da bebeğinizin daha çabuk uyumasını sağlayabilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.