D vitamini bebeklerde kabızlığa yol açar mı?

Çocuk doktorları bize yıllardır, bebeklerin ihtiyaç duydukları besinleri almaları için anne sütünün ve vitamin takviyelerinin ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Fakat gereğinden fazla kullanılan vitamin ve mineral takviyeleri bebeklerin sağlığını çok ciddi etkiler. Örneğin aşırı doz D vitamini takviyesi bebeklerde ölümcül olabilen hiperkalsemiye yol açar.

Bebeklerde D vitamini ihtiyacı

Bebeklerin günlük D vitamini ihtiyacı sadece 200 IU’dur. Annede D vitamini eksikliği olmadığı sürece, bebekler bu ihtiyacın hepsini anne sütü ve güneş ışığı yoluyla karşılarlar. Bebek mamaları da D vitamini bakımından zenginleştirilmiş olarak satılır. Bebeğiniz biberonla beslense dahi, büyük ihtimalle ek vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duymuyor olacaktır fakat bu konuda endişeleriniz bulunuyorsa bu durumu bir çocuk doktoruyla görüşebilirsiniz. 

Hiperkalsemi

Hiperkalsemi, aşırı doz D vitamini dahil birçok sebepten ortaya çıkabilir. Kusma, Kabızlık, iştahsızlık ve terleme hiperkalseminin bilinen belirtileridir. Bebeğin kanındaki yüksek kalsiyum oranı düşmedikçe bebeğin durumu daha da kötüye gider. Fakat hiperkalseminin etki derecesi her bebekte farklılık gösterir. Bazı bebekler çok yüksek kalsiyum oranlarına hiç tepki vermezken bazıları sınır seviyelerinde bile çok ciddi tepkiler gösterebilirler.

Tedavisi

Hiperkalsemi tanısı konulan bebekler en kısa zamanda tedavi görmelidir. Tedavi süreci, kandaki kalsiyum seviyesine göre farklılık gösterecektir. Tedavi, genellikle kalsiyum seviyesini düşürmek için verilen pamidronat, furosemit gibi ilaçlar ve damardan verilen sıvı enjeksiyonlar yoluyla gerçekleştirilir. Bebeğin durumunun iyiye gittiğinden ve hipertansiyon ya da Aritmi gibi semptomlar göstermediğinden emin olunması için müşahede altında tutulması muhtemeldir.

Önlemler

Aşırı D vitamini alımına bağlı hiperkalsemiyi Doktor tavsiyesi dışında besin takviyesi kullanmayarak önlemek mümkündür. Çocuk doktorları, bebekte ciddi bir vitamin veya mineral eksikliği ya da vitamin emilimini engelleyecek bir sorun olmadıkça, besin takviyesi kullanımını tavsiye etmezler. Ayrıca 1 yaşına gelmemiş çocuklara inek sütü vermekten kesinlikle kaçının. Yaşını doldurmamış çocukların midesi yeterince gelişmediğinden, sütü sindiremeyebilirler ve bu durum da sütün içerisinde bulunan D vitamininin, zehirlenmeye yol açmasına sebep olabilir.

Hiperkalsemi ve diğer tüm sağlık sorunlarınız hakkındaki sorularınızı uzman yorum olarak danışabilirsiniz.