Crohn Hastalığı Nedir ?

Crohn hastalığı ağızdan anüse sindirim sisteminde görülen sorunlardan. Asıl nedeni iltihaplanma.  Ancak iltihaplanmanın nedeni bir türlü bulunamıyor. Crohn hastalığının gelişimine ilişkin birçok teori var. Henüz bir sonuca varılabilmiş değil. 

Crohn hastalığı bağışıklık sistemi problemleri, genetik ve çevresel faktörlerle ilişkili olabilir. Peki bu faktörler Crohn hastalığını nasıl etkiliyor dersiniz?

Bağışıklık sistemi problemleri ve Crohn hastalığı 

İltihaplı bağırsak hastalıkları ve bağışıklık sistemi arasında bağ var. İltihaplı bağırsak hastalıkları deyince de başköşede Crohn hastalığı göze çarpıyor. 

Bağışıklık sistemi vücudu bakterilere, virüslere, zararlı mikroplara karşı savunmakla görevli. Ancak bu, vücudunuz her mikroba savaş açıyor anlamına gelmiyor. Bu mikropların bazıları özellikle sindirim için yararlı; bağışıklık sistemi bu dost mikroplara istedikleri gibi gezip dolaşma şansı tanıyor.

Savaş ancak vücuda zarar verecek türden Mikrop varsa başlıyor. Bu arada iltihap oluşuyor. Bağışıklık sistemi hücre ve kimyasal birlikleri tehdidin bulunduğu bölgeye akın ediyor. Tehlike uzaklaştırıldığında savaş sona eriyor. İltihap yok oluyor.

Bir nedenden ötürü Crohn hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyor. Vücut kendini yararlı mikroplara karşı korumaya kalkıyor. Başka senaryo: zararlı mikroplarla savaş sona erdiğinde iltihaplanma ortadan kalkmıyor. Her iki nedenle de zamanla bu iltihaplar yaralara dönüşüyor.

Genetik faktörler ve Crohn hastalığı 

Crohn hastalığıyla ilgili bir gen teşhis edildi. Bu gen vücudun belirli mikroplara karşı nasıl davranması gerektiğini anlamasını sağlıyor. Gen değişime uğrarsa, mikroplara verilen tepki normalden uzaklaşıyor. Bu durum da zamanla Crohn hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Değişime uğramış gene sahip insanlarda Crohn hastalığı görülme olasılığı daha yüksek.

Çevresel faktörler ve Crohn hastalığı 

Çevresel faktörler Crohn hastalığını tetikleyebilir:

Yedikleriniz

Bakteriler ve virüsler

Sigara 

Çevresel faktörler Crohn hastalığını iki yolla etkileyebilir: Bağışıklık sistemini tetikleyebilir ve bu tepkilerin sona ermemesine neden olur.  Ya da doğrudan ince bağırsağa zarar verip Crohn hastalığının başlamasına ve yayılmasına neden olur.

Crohn hastalığının kontrol edilmesi

Crohn hastalığının nedenleri hala çözümlenemedi. Bilimciler Crohn hastalığını araştırmaya devam ediyorlar. Bu durum hastalığın kontrol edilmesine ışık tutarak gelecekte daha etkili tedavi yöntemleri geliştirilmesini sağlayabilir.