Cristiano Ronaldo Kimdir ?

Cristiano Ronaldo, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz’in Funcal şehrinde doğmuştur. Portekiz milli takımının da formasını giyen Ronaldo, 2009 yılından beri, Real Madrid takımında oynamaktadır. Çok küçük yaşlarda futbola başlayan Ronaldo’ya babası, bir Ronald Reagan hayranı olmasından ötürü ”Ronaldo” ismini vermiştir. Ronaldo’nun Hugo, Elma ve Liliana Caita adlarında 3 kardeşi bulunmaktadır. Kariyeri boyunca 4 defa dünyada yılın futbolcusu seçilmiştir.

Kariyeri

1,85m boyunda ve 31 yaşında olan Ronaldo’nun baş mevkisi sol kanattır. Sağ kanat ve santrafor mevkilerinde de oynayabilen bu futbolcu en yüksek piyasa değerine 22 Ekim 2014 tarihinde 120 milyon euro olarak ulaşmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde ise değeri 110 milyon Euro’ya düşmüştür.

Cristiano Ronaldo, Portekiz milli takımıyla çıktığı 135 maçta 66 gol atma başarını göstermiş ve Dünya kupasını da takımın kaptanı olarak kaldırma şerefine erişmiştir. Ronaldo kulüp kariyeri boyunca çıktığı 661 lig maçında toplam 498 gole ulaşarak kırılması güç bir rekora da imza atmıştır. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise çıktığı 133 lig maçında toplam 95 gol atmayı başarmış ve bir Real Madrid efsanesi olan Raul’u geride bırakmayı başarmıştır.

Ronaldo, Real Madrid, ile 2013 yılında sözleşme yenilemiş ve 5 yıllık yeni sözleşmenin yıllık getirisi vergilerle beraber toplam 21 milyon euro olmuştur. İspanya devletine ödenecek vergiler düşüldüğü zaman yıllık sponsor gelirleri hariç 10 milyon euronun üzerinde bir garanti paraya oynamaktadır. 4 defa yılın futbolcusu ve 3 defa Avrupanın en iyi oyuncusu ödüllerine sahip olan Ronaldo’nun Real Madrid takımıyla 2021 yılına kadar sözleşmesi bulunmaktadır.

Müthiş kariyerinde sadece 3 klüpte futbol oynadığını biliyor muydunuz ? Bu klüpler Sporting CP, Manchester United ve Real Madrid’dir.

Bilinmeyenler

  • 14 yaşındayken okul öğretmenine sandalye fırlattı.
  • 15 yaşındayken bir kalp rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı ve ameliyat ile bunu atlattı.
  • Sporting CP klübünde Manchester Utd’a karşı forma giyerken Alex Ferguson tarafından keşfedildi.
  • 2010 yılında bir bebeğinin dünyaya geldiği açıklandı. Annesinin adı bilinmiyor.
  • Bir çok futbolcunun aksine vücudunda hiç dövme yoktur. Bunun nedeni kemik iliği donörü olması.
  • Babası bir alkoliktir ve Ronaldo 20 yaşındayken babası vefat etmiştir. Bu yüzden Ronaldo alkol kullanmıyor.
  • 320 milyon dolarlık bir serveti olduğu tahmin ediliyor.
  • 1-90 dakika arasındaki bütün dakikalarda gol atma başarısına sahip.