Çoklu gebeliklerde doğum seçenekleri neler?

İkizler ve üçüzler doğmak için tek bebeklere göre daha aceleci. Çoklu gebelik yaşıyorsanız elinizdeki doğum seçeneklerini bilmenizde fayda var.

İkizler ve üçüzlerin 37 – 38.haftalarda doğma ihtimali yüksek. İkiz bebeklerin yarısından çok azı 36. haftadan sonra dünyaya gelir. Üçüz gebeliklerde bu süreyi doldurma oranı sadece %1,5. Üçüz gebelikler için normal hamilelik süresi 34 hafta.

Bebeklerinizin doğduktan sonra özel ilgi görmeleri için gerekli hazırlığı yapın. İkiz doğum vakalarında bebeklerden en az birinin kuvözde kalma ihtimali doğum sayısının yarısından biraz az. Üçüz bebeklerinse %90’ı dünyadaki ilk günlerini kuvözde geçirmek zorunda kalıyor.

Doğum seçenekleri

Hamileliğiniz ilerlemeden nasıl doğum yapacağınıza karar vermek sizin için avantaj. Bu konuda doktorunuz ya da ebeniz size yardımcı olacaktır. Daha önce dediğimiz gibi ikizler ya da üçüzler doğmak için aceleci olurlar.

Doğumunuzu nerede yapacağınıza da önceden karar vermek aceleci miniklerle işinizi kolaylaştıracak. Çoklu gebeliklerde genelde hastanede doğum öneriliyor. Çünkü komplikasyon riski daha yüksek.

Normal doğum

Çoklu gebeliklerin neredeyse yarısı normal doğumla sonlanıyor. İşlem tek bebeğin doğumuyla neredeyse aynı. Normal doğum yapmayı planlıyorsanız, ağrıyı hafifletmek için bölgesel anestezi yöntemlerinden epidural kullanmanızda fayda var. Bunun başka bir nedeni de doğumda herhangi bir sorunla karşılaşıldığında anne ağrı kesici almışken planlarda değişikliğe gidilmesinin daha kolay olması.

İkizlerden biri kafa aşağıda pozisyondaysa normal doğumun tercih edilmesi olağan. Normal doğumun mümkün olmadığı başka bazı durumlar da olabilir. Önceden sezaryenle doğum yaptıysanız ikizlerinizi doğurmak için en uygun yol normal doğum olmayabilir.

Sezaryen

Birçok deneyimli anne çoklu gebeliklerde sezaryen ameliyatı olmanız gerektiğini düşünebilir. Bir bakıma doğru. Çoklu gebeliklerin yarısından fazlası sezaryen ameliyatla sonlandırılıyor. Seçenek olarak sezaryeni cepte tutmakta fayda var. Hamileliğinizin gelişiminde buna karar verip doğumunuzun bu şekilde planlanmasını isteyebilirsiniz. Hamileliğinizin ileriki aşamalarında doktorunuz da potansiyel tehlikelere karşı sezaryen doğum yapmanızı önerebilir.

Bebeklerinizin pozisyonu sezaryen ameliyatı olup olmayacağınızı belirler. Bebeklerden birinin pozisyonu ters ise (ayakları, dizleri ya da poposu aşağıda) kesinlikle sezaryen olmalısınız.

Plasenta previa (aşağı yerleşimli plasenta) durumu söz konusuysa, ikizleriniz tek plasentayı paylaşıyorsa sezaryen ameliyatı kaçınılmaz.

Daha önceden normal doğum yapıp çok zorlanmışsanız size önerilen doğum seçeneği yine sezaryen olacak.

Hastaneye normal doğum için gidip son anda bir değişiklikten dolayı planlarınız sezaryen yönüne kayabilir. Kordon dolanması söz konusuysa, tansiyonunuz yüksekse, doğum yavaş ilerliyorsa, bebeğin ilerlemesine yardımcı yöntemler etkisiz kalıyorsa, bebekler sıkışmışsa acilen sezaryene geçilir.

Çok nadir olarak ikizlerin birinin normal doğumla diğerinin de bazı gerekliliklerden dolayı sezaryen ameliyatıyla doğduğu durumlarla karşılaşılmış. Bu durum çoklu doğumların sadece %5’inde görülüyor.

Plasenta kontrolü

Doğum sona erdikten sonra ebeniz plasentayı kontrol edecek. Tam olarak çıkmış mı, plasentanın etrafında membran var mı diye bakacak. Bebekler tek plasentanın ve koryonun içindeyse tek yumurta ikizidir. Birbirlerinin tıpatıp aynısı olurlar.

Tek yumurta ikizlerinin 3’te 1’i iki ayrı koryona ve amniyona sahip olurlar. İki ayrı plasentada olmaları ise çift yumurta ikizlerinden ayırt edilemeyecek kadar birbirlerinden farklı olmalarına neden olur. Öyle ki bebeklerin cinsiyeti aynıysa tek yumurta ikizleri olup olmadığını anlayabilmek için DNA testine ihtiyaç duyulur.