Çok probiyotik alımı sorunlara yol açar mı?

Araştırmalar vücudumuzda hem iyi hem kötü bir çok bakteri türü olduğunu göstermektedir. Probiyotikler bağırsağımızdaki sağlıklı bakterilerdir, yutulduklarında, konak üzerinde olumlu etkileri teşvik ederler. Bifidobakteriler ve Laktobasil birçok hastalığa neden olan bakterilerin büyümesini engelleyen ve çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı probiyotiklerdir.

Probiyotiklerin Faydaları

Probiyotikler, uygun miktarda alındığında, vücut üzerinde, bağırsak iltihabını ve bağırsak enfeksiyonlarını engellemenin yanında, laktoz sindirimini düzenlemek, ishali tedavi etmek gibi çok fazla yararlı etkiye sahip olabilmektedir. Son çalışmalar, süt yerine Probiyotik içeren yoğurtların daha iyi bir sindirim sağladığını ve laktoz intoleransı olan kişilerde ishal ve diğer intolerans belirtilerini azalttığını göstermiştir. Sıçanlar üzerinde diğer kontrol çalışmaları, probiyotik uygulamasının antibiyotik ilişkili ishal riskini azalttığını göstermiştir.

Çok Fazla Probiyotiğin Hafif Belirtileri

Probiyotikler açıkça vücut üzerinde çok yararlı etkilere sahiptir; ayrıca iyi bir şeyden çok fazla almak da mümkündür. Probiyotiklerin yan etkilerini bilmek, bir probiyotik gıda desteğinde neye bakmanız gerektiğiyle ilgili farkındalığınızı arttırmaya yardımcı olabilir. Gaz ve şişkinlik çok fazla probiyotik tüketiminde, en sık görülen yan etkilerden ikisidir.

Duyarlı Popülasyonlar

Ciddi sağlık problemi olan insanlar,probiyotik almadan önce bir doktora danışmalıdırlar. Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’ne göre, probiyotiklerin güvenliği yeterince araştırılmamıştır ve çocuklar yaşlılar ve bağışıklık sistemi riski olan insanlarda ne kadar güvenli olduğuyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Doğru miktarda alındığında, bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir, ancak aşırı miktarında, bağışıklık sistemini uyarabilir ve metabolizma problemlerine yol açabilir.

Ne Kadar Probiyotik Alınmalıdır?

İlk kez probiyotik almaya başladığınızda, gaz, şişkinlik, baş ağrısı ciltte döküntülerle karşılaşabilirsiniz. Genel olarak bu semptomlar zamanla azalacaktır. Mayalı gıdalara ve içeceklere alışması için vücudunuza izin vermek amacıyla, günde 56 gramdan daha fazla olmayacak şekilde sıvı probiyotik ya da yarım fincan  mayalanmış sebzelerden küçük bir miktarla başlayabilirsiniz. Vücudunuz probiyotiklere alışmaya başladığında, fermente sebzelere günde yarım porsiyon ya da ekstra iki onz probiyotik sıvı ekleyebilirsiniz.