Çocukların sindirim sorunlarına çözümler

Gaz, ishal, mide bulantısı. Çocuklardaki sindirim sorunları da yetişkinlerdeki kadar fazla. Üstelik çok daha fazla özen istiyor. Bakalım çocukların en yaygın sindirim sorunları ve bunların çözümleri nelermiş.

Gaz ve çocuklardaki sindirim sorunları

Herkes gaz çıkarır, çocuklar da dahil. Bu doğal bir şey. Yiyecekler, içecekler gaz oluşumuna neden olur. Ama çocuklar daha hızlı yediklerinde ya da sakız çiğnediklerinde daha fazla hava yutarlar. Bu da daha fazla gaz anlamına gelir. Gazın normal bir şey olduğunu unutmayın. Ama çocuklarda karın ağrısı ve şişkinliğe neden olduğu için can sıkıcı. Ayrıca onların gazı çıkarması yetişkinlerden daha zor oluyor.

Reflü ve çocuklardaki sindirim sorunları

Reflü de hem yetişkinlerde hem de çocuklarda olan sindirim sorunlarından. Bazı yiyecekler, çok yemek ya da yatma vaktine yakın yemek çocuklarda reflüye neden olan başlıca etkenlerden. 

Virüs ve bakteriler

Çocukların sindirim sorunlarından en büyüğü bakteri ve virüsler. Çünkü karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi sorunları da beraberinde getiriyorlar. En kötü yanlarından biri de çocuklardan birbirlerine bulaşması. Çocuklarınızı korumak için ellerini sık sık yıkayın, başkalarıyla yiyeceklerini paylaşmalarını engelleyin ve onları hasta çocuklardan uzak tutun.

İshal ve çocuklardaki sindirim sorunları

Çocuğunuz günde 3 kereden fazla sıvı kaka yaptıysa ishal olduğunu söyleyebiliriz. Bakteriler, virüsler, yiyecekler, ilaçlar… İshalin birçok farklı nedeni var. İshal sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey çocuğunuzun susuz kalmamasını sağlamak. Çünkü ishal çok fazla su kaybı demek.

Kusma ve çocuklardaki sindirim sorunları

Çocukların en yaygın sindirim sorunlarından biri de kusma. İshal gibi kusmanın da birçok nedeni var. Çocuğunuz kusuyorsa çoğunlukla virüsleri suçlayabilirsiniz. Kusma genellikle birkaç gün içerisinde geçer. Ama tıpkı ishalde olduğu gibi kusmada da dehidrasyona dikkat etmelisiniz, ona sık sık su vermelisiniz. 

Hasta çocuk nasıl beslenir?

Çocuğunuz kusuyorsa onu yaklaşık 8 saat sıvı gıdalarla beslemeniz en iyisi. Öncelikle su içirmeniz ardından da püre haline getirilmiş yiyecekler, muz, yağsız kraker gibi besinler vermeniz ideal. 24 saat içinde normal beslenme düzenine dönebilirsiniz. Ama baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çocuğunuz sadece ishalse normal düzende yemeye devam edebilir. Ama her ne olursa olsun bol miktarda su aldığına emin olun.

Su ve çocuklardaki sindirim sorunları

Çocuklar hasta olduklarında çabucak susuz kalırlar. Ateşi varsa, enerjisi düşükse, tuvalete az çıkıyorsa, ağzı kuruyorsa bu susuz kaldığının göstergesidir. Ona su ihtiyacını karşılayacak besinler verin. Soda, çorba, meyve suyu bunlardan. 

Kabızlık ve çocuklardaki sindirim sorunları

Çocuklarda en sık karşılaşılan sindirim sorunlarından biri de kabız. Lifsiz besinlerle beslenmek ya da bazı ilaçlar kabıza neden olan en önemli faktörler. Kabız lifli besinlerle beslenmek ve bol bol su tüketmekle iyileşecek bir sorun. Ama çocuğunuz iki haftadan uzun süredir kabızsa ve ateş, kusma ya da kanlı dışkı gibi sorunlar da beraberinde geldiyse onu hemen bir doktora götürmelisiniz. 

Yüzmeden önce yemek

Yemek sırasında kan akışı karnımızda hızlanır. Çünkü karnımız yemek yerken daha fazla kana ihtiyaç duyar. Dolayısıyla kan akışı bu sırada kollarda ve bacaklarda daha yavaştır. Bu yüzden çocuklarınızı yemekten yarım saat sonrasına kadar yüzmeye göndermemeniz ideal. 

Laktoz intoleransı ve çocuklardaki sindirim sorunları

Çocuğunuz süt içtikten sonra karın ağrısı, gaz ya da mide bulantısı yaşıyorsa laktoz intoleransı olabilir. Bu demek oluyor ki midesi laktozu sindiremiyor. Laktoz kaynağıysa süt ve süt ürünleri. Bu durumdan şüpheleniyorsanız en iyisi bir doktorla görüşmek. Sindirim sorunlarıyla ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak da sorabilirsiniz.