Çocukları Spora Teşvik Etmenin Yolları

Bir insanın yaşam boyu sağlıklı olabilmesinin temeli çocukluk yaşlarında atılıyor. Bu nedenle düzenli ve yeterli uyumak, doğru beslenmek ve spor yapmak çocukluk çağının en önemli noktaları. Ancak günümüzde işler pek böyle işlemiyor. Çocuklar saatlerce bilgisayar başından kalkmıyor. Bu arada yedikleri abur cuburun da haddi hesabı olmuyor. Tabii aslında sorun çocuklardan kaynaklanmıyor. Asıl sıkıntı bizlerde yani ebeveynlerde. Peki bu konuda yapabileceğimiz hiç mi bir şey yok? Olmaz mı hem de sürüyle. Hadi şimdi çocuklarımızı nasıl hem eğlendiririz hem de spora teşvik ederiz öğrenelim.

Olimpiyatlar başlasın!

Çocukların dikkatini çekmenin en kolay yolu yarışmalar yapmak. Biz de işte bunu kullanıyoruz. Evde kendi aramızda olimpiyatlar düzenliyoruz. Bu şekilde pek çok sporu çocuğumuza aşılıyoruz. Yarışma sonunda ufak ödüller de koyarsak çocuğumuzun gönlünü kazanıveriyoruz. 

Olimpiyatlarda dilediğiniz sporu oyun gibi oynayabilirsiniz. Taklalar atabilirsiniz. Hatta bowling bile oynayabilirsiniz. Nasıl mı? İşte şöyle:

10 ya da 6 tane yarım litrelik pet şişeyi alın. İçlerini bir güzel suyla doldurun. Sonra bunları 4, 3, 2 ve 1’erli sırayla dizin. Aynı şeyi 6 pet şişeyle de yapabilirsiniz. Sonra 3 metre uzaktan topla vurmaya çalışın. Bu şekilde evde kendinize bowling şampiyonaları düzenleyebilirsiniz. Aynı şekilde çocuklar için özel hazırlanmış bowling setleri de var. Bunlardan alırsanız çok daha gerçekçi olacağından çocuğunuz bu işe bayılacaktır. 

Kendi sirkinizi kurun

Büyük küçük herkes sirkleri sever. Ama çocuklar bayılır. Biz de yine bundan faydalanıyoruz. Çocuğumuzun hem hayal dünyasını geliştiriyoruz, hem de bolca hareket etmesini sağlıyoruz. Nasıl mı? İşte şöyle. Çocuğunuzun odasını sanki bir sirkmiş gibi dekore edin. Yere bir örtü serin ve oraya sahne deyin. Tabii ki önüne dizeceğiniz sandalyelere de seyircileri oturtun. Yakın aile dostları, kardeşler, teyzeler, amcalar bu gösteri izlemek için zaten sıraya gireceklerdir. Siz de ufak top numaraları, danslar hatta atletik hareketleri daha önce çocuğunuzla çalışın. Sonra gösteriye başlayın. Buna bayılacaktır.

Dans edin

Dans etmek neredeyse vücudun tüm kaslarını çalıştırır. Saatte 150 kalori yakmanızı sağlar. Üstelik çok da eğlencelidir. Çocuğunuz dans etmekten hoşlanıyorsa bu çocuğunuz için ideal bir spor olabilir. Hatta bunu yine yarışma haline getirebilirsiniz. Sonuçta kazanan tabii ki çocuğunuz olacak. Kazanması onu daha çok dans etmeye teşvik edecek. Dolayısıyla daha çok spor yapmasını sağlayacak. Hatta belki de kariyerini buna göre çizecek. O yüzden hadi durmayın! Açın bir müzik ve çocuğunuzla dans edin.

Çorap savaşı yapın

Bunun için öncelikle etrafta kırılacak, dökülecek ne varsa kaldırın. Çünkü az sonra eviniz şiddetli bir savaş alanına dönüşecek. Bunun için en azından 20 çift çoraba ihtiyacınız var. Oynayacak kişi sayısı arttıkça çorap sayısını da arttırmalısınız. Babadan ve sizden alınan cephanelikleri birlikte güzelce katlayın. Sonra herkese belli bir sayıda çorap verin. Hatta çorap dağıtımında da bazı hareketler yapabilirsiniz. Örneğin her bir çorap için 10 defa yere uzanıp, tekrar kalkmaları gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bu hareketleri kendi kafanıza göre değiştirebilirsiniz de. Sonra savaşa başlayın. Tıpkı kartopu savaşı gibi. İşte bu kadar çocuğunuzun hem oynaması hem eğlenmesi hem de bol bol hareket etmesi böylece mümkün.