Çocuklarda Mide Bozukluğu

Çocuklarda mide bozukluğu sık görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle ishal, kusma ve karın ağrısı mide bozukluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Çocuğunuz Karın ağrısıyla kıvranıyorsa bilmeniz gereken bazı küçük püf noktaları var. Böylece onun ağrısının daha kötüye gitmesini engelleyebilirsiniz. Örneğin midesi bozuk olan bir çocuğa kesinlikle gazlı içecek, meyve suyu vermemelisiniz. Bu içecekler durumu daha da kötü hale getirebilir. Böyle durumlarda sadece su en iyisi. İshale ve kusmaya iyi geliyor.

Çocuklarda Mide Bozukluğu

Mide bozukluğu

Mide bozukluğu

Çocuklarda mide bozukluğu çok yaygın görülen bir sorundur. Ancak ne kadar yaygın ve normal de olsa anne babalar midesi bozulan çocukları için endişelenebiliyor. Belirtiler ishal, kusma ve Karın ağrısından ibaret. Çoğunlukla çocuklar evde tedavi yöntemleriyle hastane tedavisine ihtiyaç duymadan iyileşebiliyor. Mide bozukluğu gibi durumlarda çocuğunuza bol miktarda su içirdiğinizden emin olun. Böylece çocuğunuz ishal ve kusmayla kaybettiği sıvıyı geri alır ve Dehidrasyon tehlikesi yaşamamış olur.

Ancak bazı durumlarda çocuklar kaybettikleri sıvıyı geri alabilmek için tedaviye ihtiyaç duyabiliyor. Bu tedaviler de evde uygulanabilecek basit tedaviler. Çocuğunuzun durumu epey ciddiyse hastanede yapılmasını tercih etmelisiniz. Bu durumlarda rehidrasyon içecekleri çok etkili. Bu içecekler tuz ve şeker içeriyor. Çocuğunuzun vücudu bu sayede yeterli suya kavuşmuş oluyor.

İshal olmuş ya da midesi bozulmuş çocuklar için en iyi tedavi şekli çoğu zaman bilinir. Ancak anne babalar deneyimlerine dayanarak her kafadan farklı bir ses çıktığını açıklıyor. Yapılan farklı öneriler herkesin konuyla ilgili bir şeyler bildiğini gösteriyor. Kimi ayaklarını sıcak tutmasından yana kimi de nane limon kaynatıp içirmekten.

Çocuklarda Mide Bozukluğu Neden Olur ?

5 yaşın altındaki çocuklarda yapılan araştırmaya göre dehidrasyon belirtisi göstermeyen ancak midesi bozuk olan çocuklar da bol miktarda su içmeli. Bunun yanında gazlı içecekler ve meyve sularından uzak durmalılar. Ayrıca dehidrasyon tehlikesine karşın doktorlar midesi bozulan çocuklar için rehidrasyon içecekleri de önermeli. Bebeklerde ise anne sütü ya da mamaya devam etmek en iyi çözüm.

Çocuklarda dehidrasyon belirtileri görülüyorsa düzenli Doktor kontrolü şart. Araştırma sonuçları gösteriyor ki çocuklarda serum kullanımı sadece acil durumlarda tercih edilmeli.

İshali durduracak ilaçlar her zaman yararlı olmayabilir. Hatta çocuklar için zararlı da olabilir. Çocukların çoğu tedaviye gerek duyulmadan iyileşiyor. Bazı enfeksiyon türlerinde (salmonella ya da amipli dizanteri gibi) tedavi antibiyotik gerektirebilir.

Çocuklarda Mide Bozukluğu Nasıl Geçer ?

Küçük bir çocuğunuz varsa zaman zaman mide bozukluğuyla yüz yüze geliyorsunuz demektir. İnsanların çoğu çocuklarının içtikleri su miktarının yeterli olduğunu düşünür. Çocuğunuzun sağlığından endişe ediyorsanız ya da dehidrasyona uğradığını düşünüyorsanız direkt olarak doktora götürmelisiniz.

Dehidrasyonun belirtilerine gelecek olursak:

 • Rahatsız ve uykulu olmak
 • Ağız kuruluğu
 • Normalden az idrara çıkmak
 • Normalden daha derin bakan gözler (çökük gözler)
 • Normalden daha hızlı kalp atışı ya da nefes almak

Bazı çocukların dehidrasyon tehlikesinin daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Mide bozukluğu yaşama riski daha yüksek olan çocukların arasında:

 • 1 yaşından küçük olanlar
 • Doğduklarında normalden küçük olanlar
 • Mide bozukluğu sırasında meme emmeyi bırakanlar
 • Sıvı tüketmeyi reddedenler
 • 24 saat içinde 3 kereden fazla kusanlar
 • 24 saat içinde 6 kereden fazla tuvalete çıkanlar var.

İshal normalde 5 ile 7 gün arasında devam eder ve 2 hafta içinde son bulur. Kusma ise 1 – 2 gün devam eder ve 3 gün içinde son bulur. Çocuğunuzun durumunun daha kötüye gittiğine dair endişeleriniz varsa ya da iyileşmediğini düşünüyorsanız hemen bir doktor randevusu alın.

Mide bozulması çocuklukta yaygın karşılaşılan bir durum. Bu durumdan kaçınmak için yapabileceğiniz birkaç şey var tabii. Ellerinizi düzenli olarak ılık su ve sabunla yıkamak yapabileceklerinizin başında geliyor. Tabii çocuğunuzun da yıkmasını sağlamalısınız. Özellikle bez değiştirdikten ya da tuvalete girdikten sonra ellerinizi yıkamanız kritik önemde.

Midesi bozulan çocuklar iyileştikten 2 gün sonraya kadar okula ya da kreşe gitmemeli. İshalleri bittikten sonra 2 hafta geçmeden yüzme havuzuna girmemeli. Bu önlemler mide bozukluğuna neden olan mikropların yayılmasına engel olmaya yeter.

Çocuklara Nexium gibi mide koruyucu ilaçlar vermeyin.