Çocuklarda Kasık Fıtığı Nedenleri

Çocuklarda kasık fıtığı son yıllarda sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Kasık fıtıkları uzmanlar tarafından sinsi bir rahatsızlık olarak değerlendirilir. Bunun sebebi ise hastalığın belirtilerinin aile tarafından çok çabuk fark edilememesidir. Hastalığın ağrı yapmama olasılığı çok fazladır. Özellikle çocuk uyurken bu açıdan bir ağrı veya huzursuzluk yaşamamaktadır. Ancak çocuk uyanıkken bazı huzursuzluk ve belirtiler görülebilir. Mide bulantısı, kusma ve huysuzluk bu belirtilerin başında yer almaktadır. En büyük belirtisi ile kasık bölgesinde görülen şişliktir. Bazen yok olan bazen de fark edilen bu şişlik Kasık fıtığının habercisi olabilir. Bu durumda ailelerin mutlaka bir hekime gitmeleri ve gerekli tetkikleri yapması gerekmektedir. 

Kasık fıtıkları hamileliğin ilk üçüncü ayında ortaya çıkabilir. Organların oluştuğu ve yerleştiği bu dönemde bağırsakların ve testislerin boşluğa girmesi olarak tabir edilir. Testislerin ve yumurtalıkların bu dönemde kanallardan geçerek yerlerine yerleşmesi demektir. Bu kanalların belli bir süre içerisinde kapanması gerekmektedir. Ancak kapanmaması haline kasık fıtığı oluşur. Kasık fıtıkları erkek çocuklarında daha sık görülmektedir. Kız çocuklarında erkeklere nazaran daha az görülür. Her yüz çocuktan üç tanesi fıtıkla karşılaşabilir. Burada önemli olan her hastalıkta olduğu gibi fıtıkta da erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis edilen bu hastalık günü birlik bir ameliyatla kolayca kontrol altına alınabilir. Ancak kanallara sıkışan ve fark edilmeyen fıtık tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bağırsakların şişmesi ve sıkışarak kanama yapması organların ağır tahribatına yol açabilir. Bu da organların çürümesi ve vazifesini yapamaması anlamına gelmektedir. Bu durumda ise organlar alınmak durumunda kalmaktadır. Diğer bir nokta ise fıtığın fark edilmemesi kısırlık veya yine testis ve yumurtalıkların alınması gibi bir durum yaratabilir. 

Çocuklarda kasık fıtığı far edilir edilmez ameliyat yapılmalıdır. Ancak bu durumda yaşanılacak tehlikelerin önüne geçilebilir. Hastalık erken teşhis edildiğinde tehlike içermezken geç far edildiğinde tehlike doğurabilir. Fıtık ameliyatları açık veya laparoskopik yani kapalı olarak yapılmaktadır. Bunlardan hangisinin uygulanacağı ise hekim tarafından belirlenmektedir. Bu konuda merak edilen bir diğer soru ise fıtığın tekrar edip etmeyeceği sorusudur. Uzmanlar ameliyat edilen kısımda fıtığın tekrar etmeyeceğini belirtmektedir. Yani tekrar diye bir şey yoktur. Ancak diğer tarafta yeni bir fıtık olasılığı bulunmaktadır. Tek tarafında fıtık olan çocuğun diğer tarafında da fıtık olması olasılığı yüksektir. Fıtık ameliyatı sırasında cerrahlar diğer tarafa da kapalı ameliyat yöntemi ile girerek fıtık olup olmadığına bakmaktadırlar. Eğer kanallarda bir açıklık varsa aynı anda o kısma da müdahale ederek fıtığı tedavi etmektedirler. 

Kasık Fıtığı En Çok Kimlerde Görülür ?

Kasık fıtığı en çok kimlerde görülür de sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Erkek çocuklarda kızlara nazaran daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Ayrıca erken doğumlarda ve düşük kilolu doğumlarda da sıkça rastlanılmaktadır. Prematüre bebeklerde de olma olanağı çok fazladır. Doğum esnasında yaşanan komplikasyonlar yani bazı doğumsal bağ dokusu hastalıkları fıtık olma olasılığını artırmaktadır. Enfeksiyon veya kronik Kabızlık gibi rahatsızlıklar fıtık olma sebebi olarak görülmez. Ancak hastalığın belirgin olmasına neden olabilir. 

Kasık fıtığı son yıllarda çocuklarda sıkça görülen hastalıkların başında yer almaktadır. Çocuklarda kasık fıtığı hem tipi, hem oluşumu hem de tedavi yöntemleri açısından farklılık göstermektedir.  Tedavi olabilen ve son derece başarılı ameliyatlar gerçekleştirilen bir rahatsızlıktır. Kısa süren bir cerrahi müdahale ile hasta iki üç saat içerisinde taburcu edilmektedir. Ancak ilerde farklı bir komplikasyon yaşamamak için ameliyatın uzman cerrahlar tarafından hastane ortamında yapılması gerekmektedir.