Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri Neler ?

Çocuklarda karın ağrısı çok sık görülmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı çocuklardaki karın ağrısı oranı yetişkinlere nazaran daha yüksek seviyededir. Ancak her karın aynısı aynı nedenle oluşmaz. Düşme, çarpma gibi fiziksel temaslardan dolayı karın ağrısı görülebildiği gibi vücuda giren bakteri ya da mikroplar nedeni ile karın ağrısı görülebilmektedir. Bunun yanı sıra gaz sancısı ya da psikolojik nedenlere bağlı olarak da karın ağrısı görülebilmektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda karın ağrısı

Çocuklarda karın ağrısı

Çocuklarda karın ağrısı farklı nedenlerden olabilmektir. Düşme ya da çarpma sonucu oluşan ağrı bur durumlardan bir tanesidir. Vücuda darbe alınması çocuğun iç organlarında hasara neden olabildiği için karın ağrıları görülmektedir. Bu tür durumlarda yapılabilecek en doğru hareketse doktora gitmektir.

Bunun dışında çocuklarda karın ağrısı nedenlerinden biri de gaz sancılarıdır. Yeni doğan bebeklerde ya da bir-iki yaş aralığında daha sık görülen gaz sancıları çocukların kendini ifade edememesi nedeni ile kolaylıkla anlaşılamayabilmektedir. Yediği besinlerden dolayı ya da içtiği sudan dolayı, aldığı takviye gıdalar ya da üşütmeye bağlı olarak bu yaş aralığındaki çocuklarda gaz sancıları yoğun olarak görülür. Özellikle yeni doğan bebeklerde gaz sancısı doğumdan sonraki ilk altı kadar devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilaç (Nexium) kullanmaya gerek olmadan sancının giderilmesi sağlanmaya çalışılmalıdır.

Bitki çayları çocuklar için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Küçük yaşlarda çocuğun kendini ifade edememesi ailelerin telaşlanmasına neden olabilmektedir. Çünkü gaz sancılarında pek çok çocuk ağlama krizlerine girebiliyor. Bu da ailede farklı bir nedenden dolayı sağlık sorunu olduğunun düşünülmesine neden olabiliyor. Böyle bir durumda öncelikle sakin kalmak hem çocuğun kendini iyi hissetmesi hem de ağrının kaynağının öğrenilebilmesi için gereklidir. Masaj yapmak, bitki çayları ya da anne sütü vermek de Karın ağrısının bu dönemdeki çocuklarda uygulanabilecek yöntemlerinden bazılarıdır.

İshal Çocuklarda Karın Ağrısı Sebebi Olabilir

Karın ağrısı ile birlikte çocukta ishal belirlenmişse sorunun kaynağının araştırılması gerekir. İshal, idrar yolu enfeksiyonu gibi çocuklarda sıklıkla görülen bazı hastalık türleri çocuklarda karın ağrısı nedenlerindendir. Böyle bir durumda tahlil yapılması istenir.

Bunun dışında çocuk ve bebeklerdeki bağırsak sorunları da kendini karın ağrısı ile gösterebilmektedir. Aniden gelen ağrıların takip edilmesi ve Doktor kontrolünün yapılması bu durumlarda son derece önemlidir.

Ayrıca karın ağrısı ile kendini belli eden hastalık türlerinden bir tanesi de kabızlıktır. Bu durumda sıvı gıdaların alınması çocuğun rahatlaması ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Karın ağrısının nedenlerinden bir tanesi de psikolojik faktörlerdir. Bu anlamda çocuğun istemediği bir duruma maruz kalması, sevmediği kişilerin yanında olması ya da anne ya da babasından uzaklaştırılması karın ağrılarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu türü durumlarda çocuk kendini güvensiz hissederek kendini ifade etmeye çalışır. Bunu da çoğu zaman karın ağrısı ile gösterir.

Görüldüğü gibi çocuklarda karın ağrısı en sık görülen rahatsızlıklardandır. Bunun yanı sıra hastalığın nedeninin iyi bilinmesi daha hızlı tedavi sürecine geçilebilmesi için gereklidir. Karın ağrısının nedenleri bilindikten sonra yapılan tedavi evde ya da hastanede devam ettirilerek karın ağrısının giderilmesi sağlanabilmektedir. Ancak karın ağrısı kendi başına da bir rahatsızlık olabileceği gibi başka bir hastalığın da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle özellikle çocukluk ve bebeklik dönemlerindeki ağrıların iyi tanımlanması ve gözlem yapılması gerekir.

Anne ve babaların kontrol ederek doktorun konu hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra karın ağrısının takip edilmesi sorunu anlamak için de önemlidir. Pek çok anne ve baba çocuklarının uyarısın dikkate almadığında ya da çok fazla telaşa kapıldığında yanlış hareket edebiliyor. Bu nedenle sakin kalmak ve şikayetleri takip etmek son derece önemlidir.