Çocuklarda kabızlık tehlikeli mi?

Çocuklarda Kabızlık çok yaygın. Birçok farklı nedeni var. Örneğin erken tuvalet eğitimi ya da beslenme alışkanlığının değişmesi çocuklarda kabızlığa neden oluyor. Ama korkulacak bir şey yok. Çünkü sorun geçici. Çocuğun beslenme düzenine dikkat etmek, özellikle lifli besinlere meyve ve sebzeye ağırlık vermek, en önemlisi su tüketimini arttırmak sorunu çözebilir. 

Kabız olduğunu nasıl anlarım?

Günlerdir kaka yapmıyorsa

Kaka yaparken zorlanıyorsa

Canı acıyorsa

Karnı ağrıyorsa

Midesi bulanıyorsa

İç çamaşırında lekeler varsa

Kakasında kan varsa

İştahı kaçtıysa

Asabi davranıyorsa kabız olmuş demektir. 

Kabızlık çeken çocukların yüzlerinin buruştuğunu, bacaklarının kasıldığını, canlarının yandığını görebilirsiniz. 

Çocuklarda kabızlık neden olur?

Telaşlanmayın. Çocuklarda kabızlık yaygın ama çok ciddi bir sorun değil. Nedenlerini bilirseniz önleyebilirsiniz. 

Kakasını tutmak. Çocuk oyundan vazgeçemiyor. Tuvalette vakit kaybetmek istemiyor. Kakasını tuttukça tutuyor. Bazı çocuklar da kendi evi dışında tuvalete gitmek istemiyor. Bazılarıysa kakalarını yaparken canları yandığı için erteledikçe erteliyor. Bu da çocuklarda kabızlığa neden oluyor.  

Erken tuvalet eğitimi. Tuvalet eğitimine çok erken başlarsanız ters tepebilir. Çocuk kakasını yapmak istemezse bunu inat haline getiriyor. Huy edinirse de kabızlık kaçınılmaz oluyor. Peki tuvalet eğitimi için doğru zaman hangisi? Çocuğunuz siz tuvalete giderken merak edip peşinizden geliyorsa işte o an tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. 

Beslenme alışkanlığında değişim. Yeterli sıvı tüketmemek, meyve ve sebze yememek, lifli besinleri ihmal etmek çocuklarda kabızlığın yaygın nedenlerinden.

Tuvalet alışkanlığında değişim. Diyelim bayramda tatile ya da akraba ziyaretine gidiyorsunuz.  Çocuğun evdeki alışkanlığı değişiyor. Tuvalet saatleri erteleniyor. Hatta okula başladığı ilk günler de  aynı sorunla karşılaşırsanız şaşırmayın. 

İlaçlar, hastalıklar ya da süt alerjisi de çocuklarda kabızlığa neden olan faktörlerden.

Çocuklarda kabızlık tedavisi

Reçetesiz satılan lif destekli ürünler çocuklarda kabızlık tedavisi için ideal. Çocuğunuz normal beslenme düzeni içerisinde lifli yiyecekleri reddediyorsa bu ilaçları deneyebilirsiniz. Ama önce doktoruna danışmayı ihmal etmeyin.

Bu ilaçlar dışında laksatif ve enema gibi kabızlık gidericiler de çocuklarda kabızlık için kullanılıyor. Elbette yine Doktor kontrolünde.  

Çok nadir durumlarda, çocuklarda kabızlık aşırı derecede ilerlemişse ve başka yollarla çözülemiyorsa hastanede müdahale gerekebilir. 

Evde ne gibi önlemler alabiliriz?

Çocuğunuz kabız olduysa evde alabileceğiniz birkaç basit önlemle onu normal düzenine geri döndürmeniz mümkün. 

Lif ağırlıklı beslenme. İlk kural bu. Çocuğun alması gereken günlük lif miktarı kilosuna bağlı. Basitçe şöyle denebilir: çocuğun her kilo için 0,5 gram lif alması gerek. Çocuk 20 kiloysa 20 x 0,5 = 10 gram life ihtiyaç var. Peki hangi yiyeceklerde lif var? Saymakla bitmez. Tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kuru baklagiller… Bir de lif düşmanları var. Süt ve süt ürünleri hiç lif içermiyor. Kabızlık döneminde bunlardan uzak durmak en iyisi.

Yeterli miktarda sıvı. Çocuğun gün içinde bol bol su içmesi kritik önemde. 

Yeterli zaman. Şimdi kabızlıktan dolayı canı yandığı için kakasını yapmak istemiyor. Ona yeteri kadar zaman tanıyın. Bırakın tuvalette uzun zaman geçirsin. Yemeklerden sonra tuvalete gitmesini isteyin. Bunu her yemekten sonra yaparsanız sonunda o da alışır. 

Destekleyici olun. Günlerdir deniyorsunuz. Bir türlü olmuyor. Hem çocuğunuzun morali hem de sizin siniriniz bozuluyor.  Biraz anlayış, biraz da destekle bunun üstesinden gelebilirsiniz. Kakasını yaparsa ödül vereceğinizi söyleyerek onu teşvik edebilirsiniz.

Alternatif tedaviler. Onu rahatlatabilir, karnına masaj yapabilirsiniz. Bu sayede karın ağrısı azalır; kendisini çok daha rahat hissedebilir.