Çocuklar mikrobu nereden bulur?

Çocuklar mikrobu çekiyor, mikrop onları. Peki nerede yaşar, ne yer ne içer bu mikroplar, fikriniz var mı? Bakalım çocuklar mikrobu nereden bulur.

Biz mikroplarla, bakterilerle yaşamayı öğrendik ama çocuklar henüz yolun başında. Kaşla göz arasında hemen kapıveriyorlar mikropları. Evde bizim bile bilmediğimiz küçük delikleri keşfetme yetenekleri de buna eklenince gelsin hastalıklar. Saadet yuvanızın hangi köşeleri vıcır vıcır mikrop bakteri kaynıyor biliyor musunuz?

Diş fırçasının sapı

Onlarca araştırmaya göre diş fırçasının sapı en çok bakteri barındıran yerlerden. Hem ıslak kalıyor, hem de tuvaletin yanında olduğu için tuvaletten gelen bakteriler üstüne yapışıyor. Çocuk dişlerini fırçalıyor, ellerini ağzına sokuyor, bazen fırçanın sapını sırf eğlencesine ağzına sokuyor. Bakterileri önlemek için çocuğunuzun diş fırçasını her hafta kaynayan suda bekletebilirsiniz.

Hayvanlar

Evcil hayvanlarla çocuklar ebedi dost. Madalyonun tersine bakalım: Evcil hayvanlar çocuklara bakterileri, mikropları, parazitleri bulaştırıyor. Çocuğunuzu korumak için evcil hayvanı elledikten sonra mutlaka ellerini yıkamasını sağlayın. Evcil hayvanları çocuktan uzak tutmak daha kesin çözüm diyenler yanılıyor. Onları şöyle alalım.

Bahçe

Uzmanlara göre bakterilerle temas halinde olmak çocuklar için iyi. Çünkü böylece bağışıklık kazanıyorlar. Ama onları tehlikelerden de uzak tutmak lazım. Zira bahçede çim ve çamurdan daha fazlası var. Mesela hayvan dışkıları. Çocuğunuzun aşılarını zamanında yaptırmalısınız. Özellikle de Tetanos.

Buzdolabı

Açıkta kalan soslar, bozulmuş süt ve çok daha fazlası… Hepsi buzdolabında bekliyor. Mutfak bakterileri saymakla bitmiyor. Bunlar en hafifinden salmonella, campylobacter gibi ciddi hastalıklara ve Mide bulantısına yol açıyorlar. Buzdolabını sık sık kontrol ederek bozulan yiyecekleri gecikmeden atmak en iyi önlem. Buzdolabının raflarını da dezenfekte ederseniz içiniz rahat olur.

Yerler

Ayaklarımızla basıyoruz. Evde hayvan varsa sağa sola koşturuyor. Her şey yere dökülüyor. Sonra da çocuğumuz orada bir güzel oynuyor, yuvarlanıyor. Sadece yerlerde değil, halılarda da göremediğimiz milyonlarca bakteri yaşıyor. Böcekler de cabası. Astımdan ve alerjiden korunmak için zemin temizliğine gereken önem verilmeli.

Su birikintileri

Çocuğunuz bahçede, sokakta oynayacak kadar büyüdüyse önlem almak eskisinden daha güç. Yağmurdan kalan su birikintilerini düşünün. İçleri ölü böceklerle, bakterilerle dolu. Çocuğunuz bu tür sularla haşır neşir olursa hastalanabilir. Dikkatli olun.

Kum havuzu

Gelelim parklarda çocukların çok eğlendiği kum havuzlarına. Bunlar da bakteri yuvası. Dikkatli olmakta yarar var. Çocuğunuzun oyundan hemen sonra ellerini yıkamasını sağlamanız önemli.

Burun

Çocukken burnunu karıştırmayan var mı? Sorun burada değil, karıştırdıktan sonra ellerini yıkamamasında. Hijyen gripten, nezleden korunmanın en etkili yolu.

Okul

Çocuğu okuldan geldiği gibi banyoya gönderenlerdenseniz doğru yoldasınız. Malum okul kalabalık. Ne zaman kimin hapşıracağı, çocuğun hangi mikroplu tuvalet musluğuna dokunacağı hiç belli olmaz. Tuvaletler, plastik sıralar, kantin masaları mikroorganizma cenneti. Çocuğunuzu okulda da sık sık ellerini yıkaması konusunda uyarmalısınız.

Askı

Kış gelince okulda herkes montunu, ceketini aynı askıya asıyor. Bakteriler için değil ama bitler için bir uyarı yapalım: Montlar dip dibeyken bitlerin bulaşması kaçınılmaz.

Spor salonu

Çocuğunuz spor yapıyorsa sevinmelisiniz. Ne de olsa spor sağlıklı yaşamın ilk adımı değil mi? Ancak dikkat: spor salonu zemininde, soyunma odalarında, duşlarında mikroptan bakteriye yok yok.