Çocuklar için Lysine kullanımı

Lysine, vücudun, besin elementini elde etmesi için, protein bakımından zengin yiyecek kaynaklarını kullanmasına dayanan anlamına gelen esansiyel bir amino asittir. Amino asit, çocuklarda kemiklerin güçlü bir şekilde büyüme ve gelişmesinde rol oynar. Çoğu çocuk protein bakımından zengin gıdalar ile Lysinei yeterli miktarda elde eder ve nadiren takviyesi gerekir. Eğer çocuğunuzda Lysine eksikliği olduğundan veya Lysine takviyesi gerektiren başka bir durumdan şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun doktoruna başvurunuz.

İşlevi

Lysine, vücudun, yağın enerjiye dönüşmesinden sorunlu olan karnitin üretiminde önemli bir rol oynar. Vücut aynı zamanda, sağlıklı cilt, kıkırdak ve bağ dokusu için gerekli olan kolajen üretimi için Lysine kullanır. Bu amino asit ayrıca, vücudun kalsiyum emilimine katkıda bulunur ve osteoporoza engel olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, günlük olarak Lysine takviyeleri kullanmanın, soğuk yaralarını azaltabildiğini ya da önleyebildiğini belirtmiştir. Lysinein herpes simpleks virüsü üzerinde etkinliğini araştırmak için daha fazla araştırma gereklidir.

Lysine

Kaynakları

Protein açısından zengin bir diyet, Lysinei tavsiye edilen miktarda elde etmek için en etkili yoldur. Önemli miktarda Lysine içeren gıdalar; kırmızı et, kümes hayvanları, sardalya, süt, yumurta ve soya proteinini kapsamaktadır. Baklagiller, kuruyemiş, spirulina, çemen tohumu, bira mayası ve parmesan peyniri de bu amino asiti yeterli miktarda içermektedir. Lysine eksikliği belirtilerine mide bulantısı, yorgunluk, ajitasyon ve Anemi sayılabilir.

Doz

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, yaşları 2-12 arasında değişen çocuklar için tavsiye edilen günlük doz, vücut ağırlığına göre her kilo başına 10 miligramdır. Çocuğunuz için doğru dozu elde etmek için 10 ile çocuğunuzun kilosunu çarpınız. Uzman bir sağlık kuruluşu gözetiminde olmadığı sürece 2 yaşın altındaki çocuklara Lysine vermeyiniz. Çocuğunuza Lysine vermeden önce bir çocuk doktoruna danışınız.

Alerjik Reaksiyon

Lysine takviyeleri genellikle çoğu insanın tüketmesi için güvenli olarak kabul edilse de, alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Çocuğunuz boğaz kapanması, yüzde şişme, nefes almada zorluk veya ürtiker gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri yaşıyorsa, takviye hemen durdurulmalı ve acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Uyarı

Lysine, herhangi bir hastalık için bir tedavi seçeneği olarak onaylanmamıştır. Gastrointestinal sorunlar da dâhil olmak üzere hafif yan etkiler, Lysine takviyeleri kullanmanın sonucunda ortaya çıkabilir. Yüksek doz Lysine, kolesterol veya safra kesesi taşlarında bir artışa neden olabilir. Karaciğer veya böbrek hastalığı varsa, çocuğunuza Lysine takviyeleri vermeyiniz. Çocuğunuza herhangi bir besin takviyesi vermeden önce daima bir çocuk doktoruna başvurunuz.