Çocuklar İçin En Sağlıklı Beslenme Yolları

Yeni bir öğretim yılının başlamasıyla birlikte birçok veli, çocuğunun okul başarısını görmek için can atıyor olacak fakat bu velilerden pek azı doğru beslenme ve öğrenme arasındaki ilişkiden haberdar. Besinler; düşünce, duygu, davranış ve öğrenmeyi etkileyen faktörler olan enerji, hormon ve beyin hücrelerinin çalışma seviyelerini düzenler. Fakat birçok insan, çocuklarının öğlen yemeğine sağlıklı besinler dahil etmenin zorluğunun farkında değildir.

Protein İçeriği

Sağlıklı bütün öğünler, beyindeki sinir iletkenlerini (nörotransmitter) sentezlemek ve hormon salgısı, hücre büyümesi ve hücre onarımını desteklemek için yüksek kalite protein kaynakları içermek durumundadır. Diğer protein kaynaklarının aksine, %97’si sindirilebilen protein olan yumurtanın, dünyadaki en “mükemmel” protein kaynağı olduğu düşünülmektedir. Çocuğunuzun öğlen yemeklerine haşlanmış yumurta, baharatlı yumurta dilimleri, sebzeli yumurtalı ekmek ya da dürüm içinde yumurta salatası gibi besinleri dahil edebilirsiniz. Ayrıca, tütsülenmiş balık ve salamura gibi besinler de oldukça lezzetli ve öğrenme kabiliyetini arttıran protein kaynakları arasında yer alır ve haftada 1-2 tüketilmelerinde fayda vardır. Klasik ekmek yerine tam tahıllı ekmek kullanmanız ve arasına biraz tavuk suyuyla birkaç dilim sebze koymanız da çocuğunuzun protein ve vitamin bakımından oldukça zengin bir öğünle beslenmesini sağlayacaktır. Ezilmiş nohut, mayonez, hardal ve baharatlı ekmek karışımı da oldukça lezzetli ve sağlıklı bir seçenek olabilir.

Doyurucu Lif

İşlenmiş ve rafine edilmiş şekerler ve tahıllar son yüzyılın sağlığa en zararlı etmenlerinden olan ve öğrenme, algı ve davranışı olumsuz etkileyen besinlerdendir. Lif bakımından zengin tahıllar, şekerin emilimini yavaşlatarak enerjinin sürekli olarak salınmasını sağlar. Sandviçlerde kullanacağınız tam tahıllı ekmekleri humus, peynir ve çeşitli sebzelerle servis edebilirsiniz. Tam tahıllı hamurlar ve sebzelerden oluşan soğuk salatayı da seçenekleriniz arasına katabilirsiniz.

Meyve ve Sebzeler

Hatırısayılır antioksidanlar içeren ve vitamin ve mineral bakımından zengin olan sebze-meyveler sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleridir ve her çocuğun öğle yemeğinin bir parçası olmalıdır. Birçok çocuk sebze ve meyve yeme fikrinden çok hoşlanmaz fakat bu durum genellikle, bu besinlerin iyi tanıtılamamasından kaynaklanmaktadır. Haşlanmış patates, çeri domates, mini-salatalık, dilim biber ve kızarmış pancar gibi seçenekler çocuğunuzun sebzelere olan bakışını değiştirebilir. Sebze sosu olarak humusun kullanılması da sağlıklı bir seçenek olabilir. Mevsimlik çilek, kiraz, dut ve yabanmersini gibi meyveleri de süpermarket ve manavlardan temin edebilirsiniz. Çeşitli renklere odaklanın çünkü her renk, sağlığa faydalı farklı bir antioksidan içermektedir.

Temel Yağlar

İşlenmemiş yağlar, hemen her çocuğun beslenme planında bulunmalıdır çünkü beynin %60’ı yağdan oluşur. Çeşitli araştırmalar omega 3 adlı yağın, algı, öğrenme ve beyin gelişiminde önemli rol oynadığını ispatlamıştır. Somon, sardalya, palamut gibi balıkların omega 3 bakımından oldukça zengin oldukları bilinmektedir ve beslenme çantaları için de oldukça uygundurlar. Hemen hemen her ev yapımı ekmek, kek ve kurabiye de en iyi ikinci omega 3 kaynağı olan keten tohumundan bolca içermektedir. Fındık, fıstık, çekirdek, kabak çekirdeği, ceviz, badem ve fındık kreması gibi besinler de yüksek kaliteli yağlar içerir ve oldukça kolay tüketilebilirler. Avokado da oldukça sağlıklı bir yağ kaynağıdır.