Çocuklar için en iyi Antioksidanlar

Sağlıklı gelişmek için çocukların, yaşamsal besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin yanı sıra antioksidanlar olarak adlandırılan madde türlerini de tüketmeleri gerekmektedir. Antioksidanlar, vücudu hastalık ve hücresel hasardan korumaya yardımcı olur. Doğal vücut fonksiyonlarının, kimyasallar ve kirleticilere maruz kalması ile oksidatif strese bağlı olarak, hücrelerde olumsuz reaksiyonlara sebep olan serbest radikal üretmesi ile meydana gelen sürece oksidasyon denir. Antioksidanlar, serbest radikalleri ortadan kaldırmak ve onları sağlıklı hücrelere zarar vermesini önler.

C vitamini

Sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçası olan bazı vitaminleri de, önemli antioksidanlar olarak görev yapmaktadır. C vitamini çocuk doktorlarına göre, çocukların bağışıklık sistemleri için hayati bir antioksidandır. C vitamini açısından zengin kaynaklar; turunçgiller, kavun ve karpuz ve kırmızı, turuncu veya sarı biberi içermektedir.

E Vitamini

Bazı çocuk doktorlarına göre, E vitamini, hücresel sağlığı korunmasında yardımcı olan ve kansere karşı koruyucu bir diğer antioksidan vitamindir. E vitamininin çoğu, çoklu doymamış yağ içeren gıdalardan, ayçiçeği tohumu veya ayçiçeği yağı, badem veya fıstık ezmesi gibi tohumlar ve yemişlerden gelmektedir.

Bioflavanoidler

Fitokimyasallar olarak adlandırılan madde türlerinin bir parçası olan bioflavanoidler, bitkilerin sert koşullara ya da hastalıklardan korumak için geliştirdikleri kimyasallardır. Çocuk doktorlarına göre, bioflavanoidlerin ayrıca anti-aging ve anti-inflamatuar özellikleri olan ve kanser gibi hastalıklara karşı olası koruma sağlayan bitkileri tüketen insanlar için sağlığı koruyucu faydaları vardır. Varlığı bilinen binlerce bioflavanoid vardır. Bioflavanoid kaynakları; yaban mersini ya da üzüm gibi koyu renkli meyveler ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri içermektedir. Çocukların çeşitli bioflavanoidler tüketmelerini sağlamanın en iyi yolu, bu besin maddelerini renkli gıdaların çeşitli sunmaktır. Çocukların bağışıklık sistemlerinin iyi çalışması yardımcı olması için ve onları zamanla hastalıklara karşı daha savunmasız bırakabilecek hava, yiyecek ve su içindeki kimyasal kirleticilerin etkisini azaltılması için, bioflavanoidleri tüketmeleri gerekir.

Karotenoidler

Bir tür fitokimyasal olan karotenoidler, çoğunlukla turuncu, kırmızı veya sarı sebzelerde bulunan, antioksidan özellikleri olan bitki pigmentleri türlerindendir. Bir internet sitesine göre, büyüme çağındaki çocuklar için önemli olan karotenoid, damar sağlığını artırmaya yardımcı olan beta karoten, sağlıklı gözler için gerekli olan lutein, Bitkinlik için ve kalp sağlığı için gerekli olan likopen içermektedir. Domates gibi karotenoid bakımından zengin gıdalar, tatlı patates, havuç ve kırmızı veya turuncu biber en iyi likopen kaynaklarından biridir. Renkli sebze yeme alışkanlığı geliştirmek, çocukların hayatları boyunca bu önemli bileşikleri tüketmelerini sağlayacaktır.