Çocuklar Dişlerini Nasıl Fırçalamalıdır?

Konu çocuklar için diş fırçalama ve diş ipi kullanmaya gelince, her iki iş de iyi bir manuel beceri gerektirir, bir başka deyişle diş fırçasının ve ipinin iyi kontrolünü gerektirir; ama bazı çocuklar bunu altı yaşına gelene kadar geliştiremezler. Bir erişkinin çocuğun dişini diş çürümesini önelemek için plak tabakasının kaldırılması adına günde iki kere fırçalaması önemlidir. Altı yaşına kadar çocuklar diş fırçalarken gözetilmesi gerekir. Diş fırçalama en az 2 dakika sürmelidir. Ama çocuklar için bu genelde daha fazla zaman ve sabır gerektirir.

  • Yumuşak bir diş fırçası ve bezelye kadar diş macunu ile başlayın. Çocuğun yaşına uygun bir diş macunu seçin. Çocuk diş macununu yutmayacak bilince gelene kadar florid içeren diş macunu kullanmayın.
  • Diş fırçasını kıllarının diş eti yönüne doğru bakacak şekilde 45 derecelik açı ile tutun.
  • Dişleri yumuşak bir şekilde dairesel hareketlerle fırçalayın. Dış yüzeyi, iç yüzeyi ve dişin ısırma yüzeyini fırçalayın.

Diş Fırçalama

Çocukların dişine diş ipi yapmak genelde kolaydır çünkü dişlerinin arasında daha geniş bir aralık vardır. Fakat bazı çocukların diş aralıkları daha sıkıdır bu nedenle diş çürümesini önlemek için hergün diş ipi yapmak gerekir. Diş ipi yardımı kullanmayı düşünün, bunlar kolay kullanılır ve çocuğun kendi kendine diş ipi kullanmasına yardımcı olur.

Diş Fırçalamayı ve Diş İpini Eğlenceye Dönüştürmek için Kolay İpuçları

  • Dişlerinizi beraber ve sırayla fırçalayın
  • Üzerinden bilinen bir çizgi film kahramanı olan bir diş fırçası kullanın
  • Dişlerini fırçalarken çocuğunuzun en sevdiği çizgi filmin müziğini söyleyin
  • Tat tomurcuklarına güzel bir tat verecek diş macunu ve ağız gargarası kullanın
  • Çocuğunuzun diş fırçalarkan ağzını açması için ‘aaaaa’ ve ‘eeee’ gibi sesleri kullanın.

Hayat Boyu Süren Sorumluluk

Bir çocuğa küçük yaşta bir şey öğretirseniz bunu öğrenecek ve hayatı boyunca sürdürecektir. Diş fırçalama ve diş ipi kullanma hiç bu kadar önemli olmamıştı. Çocuğunuzu ilk diş belirtileri olduğunda diş doktoruna götürün. Çocuklar, diş sağlıklarına bağlı olarak, 6 ayda veya senede 1 kere diş kontrolüne gitmelidir.