Çocuk ve Mide İlacı (Antiasit) Kullanımı

Aynı yetişkinlerde olduğu gibi 12 yaş altı birçok çocukta da sindirim bozukluğu ve Mide ekşimesi görülebilir. Bazı ebeveynler çocuklarına yetişkin ilaçları vermek konusunda oldukça heveslidirler. Fakat yetişkin ilaçlarının 12 yaş ve altı çocuklar için pek zararsız olduğu söylenemez. Çocuğunuza antiasit vermeden önce kullanacağınız ilacın çocuğunuzun yaş grubu için uygun olduğundan emin olmalısınız. Eğer çocuğunuzun herhangi bir sebepten ötürü ilaca karşı duyarlılık göstereceğinden endişe duyuyorsanız bu durumu bir çocuk doktoruyla görüşün.

Çocuğa Antiasit Vermek Doğru Mu ?

Rennie

Rennie

Yetişkinler için üretilen antiasitler (örneğin Rennie) Doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece 12 yaş ve altı çocuklar tarafından kullanılmamalı. Özellikle anti-asitleri sık kullanan ya da çocuklarına kalsiyum takviyesinde bulunmak isteyen ebeveynler bu ilaçları çocuklarına vermekten çekinmemektedirler. Çocuğunuzda ciddi sindirim bozukluğu ya da mide ekşimesi belirtileri varsa 2 – 11 yaş arası çocuklar için üretilen antiasitleri kullanmanız, çocuğunuzun sağlığı için daha faydalı olacaktır. Fakat bu ilaçları da kullanmadan önce bir doktora danışmaktan ve çocuğunuzun kullandığı diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında ne gibi etkiler yaratabileceğini öğrenmekten çekinmeyin.

Çocuklar Niçin Antiasit Kullanımına İhtiyaç Duyar ?

Çocuklar mide gazı, mide ekşimesi, yemek borusunun tahriş olması ve reflü gibi durumlarda antiasitlere ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda çocukların da antiasit kullanması gerekebilir. Bazı antiasitler aynı zamanda kalsiyum takviyesi görevi de görmekte. Çocuklar için üretilen ve kalsiyum takviyesi görevi gören antiasitleri doktorunuzun da onayını aldıktan sonra güvenle kullanabilirsiniz.

Antiasit ve Yan Etkileri

Çocuğunuzun midesini rahatlatmak ya da kalsiyum takviyesi olarak bir antiasit kullanmaya başlamadan önce bazı çocukların antiasitlerin yan etkilerine bağlı rahatsızlıklar yaşayabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Antiasitler çocuklarda ishale, sindirim bozukluğuna, karın şişkinliğine, yetersiz besin emilimine ve mineral dengesizliklerine yol açabilir. Antiasitlerin uzun süre kullanılması da mide iltihapları ve böbrek problemlerine yol açabilir. Raşitizm belirtilerinin kötüye gitmesine neden olabilir. Antiasitlerin aşırı kullanımı ilacın etkisine karşı zamanla bağışıklık gelişmesi ihtimalini de ortaya çıkarır.

Özel diyetlerle birlikte kullanımı

Antiasit kullanımına başlamadan önce çocuğunuzun antiasitle birlikte kullanıldığında tehlikeli olabilecek besin takviyeleri ya da ilaçlar kullanmadığından emin olmalısınız.  Ayrıca çocuğunuzun gluten duyarlılığı olması durumunda kullanacağı antiasitin glutensiz olmasına özen göstermeniz gerekecek. Fakat glutenli ya da glutensiz bütün antiasitler kasein içerir. Kasein, laktoz alerjisi olan çocuklar tarafından kullanılabilir fakat süt alerjisi olan çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

Çocuklar için Nexium tarzı mide koruyucu ilaçların verilmesi tavsiye edilmemektedir.