Çocuğumuzu sağlıklı cinsel yaşama nasıl hazırlarız?

Cinsel yaşam insan hayatının temel noktalarından. Yemek, içmek, uyumak kadar doğal. Küçük çocuklarınsa anne babalarına soruları meşhur: biz nereden geldik, nasıl doğduk? Anne baba bu sorular karşısında panikliyor, utanıyor, geçiştiriyor. Artık tabularınızı yıkma zamanı. Ona en iyi eğitimi verecek olan sizsiniz. O halde yapın bunu. Çünkü onu leylek yalanına daha fazla inandıramazsınız.

Çocuklarımızın ilerideki cinsel yaşamlarına hazırlanmak için bizim yardımımıza ihtiyaçları var. Oradan buradan, arkadaşlardan bir şeyler duyuyorlar, öğrendiklerini zannediyorlar. Ama emin olun en sağlıklı bilgi bizden öğrenecekleri bilgi. Her konuda olduğu gibi bu konuda da meraklılar. Kulaktan dolma bilgilere inanmalarını istemiyorsanız onu kendiniz bilgilendirin. Çocuklara cinsel yaşam konusunda bilgi vermenin en iyi yaşı 10 – 12 arası. Yani ergenlik kapıya dayandığında.

Çocuğumu neden bilgilendirmeliyim?

Çocuğunuzla cinsel yaşam hakkında açıkça konuşmanız çok önemli. Çünkü o bu dünyada daha çok yeni. Her şeyi öğrenerek ilerliyor. En iyi bilgi kaynağı sizsiniz. O sizin çocuğunuz. Onunla cinsel yaşam hakkında konuştuğunuzda hem kendini daha iyi hissedecek, hem de sağlıklı bir cinsel yaşam geçirmesine temel atacaksınız.

Ayrıca da sizin bilginiz en güvenilir bilgi demek. Böylece çocuğunuz cinsel yaşamı ne başka kaynaklardan öğrenmek için merak içinde olacak ne de o başka kaynaklarla aklı bulanacak.

Ona cinsel yaşamdan bahsedin derken cinsel yaşamın her yönünü kastediyoruz. Sadece sağlıklı bir cinsel ilişkinin nasıl olması gerektiği değil. Hamilelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel sağlık sorunları, ergenlik… Bu sayede o da gelecekteki cinsel hayatında çok daha az incinecek.

Öğretirsem denemek istemez mi?

Ona cinsel bilgileri öğretmeniz gereken yaşın ergenlik öncesi olduğunu söylemiştik. Yani çocuğunuz tam da cinsel yönden aktif olmaya başlamadan önce. Bu dönemde ona verdiğiniz bilgiler hem fiziksel hem duygusal açıdan ilişkileri anlamasında çok etkili. Ayrıca içiniz rahat olsun, araştırmalar sizin endişelerinizin tam aksini söylüyor. Anne babaları tarafından eğitilen çocuklar cinsel yaşama atılmakta çok daha temkinli ve bilinçliler.

Neleri söylemeliyim?

Artık çocuğunuzla konuşma önyargınız yendiyseniz ona nelerden bahsetmeniz gerektiğini de düşünmeye başlamışsınızdır. Onun henüz çocuk olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Anlayacağı şekilde basit anlatın.

•    Kadın ve erkek anatomisini ve üreme sistemini anlatmakla işe başlayın.
•    Ardından bir cinsel ilişkinin nasıl olduğundan ve hamilelikten bahsedin.
•    Cinsel ilişkinin doğurganlıkla bağlantılı olduğunu ve Doğum kontrol yöntemleri kullanıldığını söyleyin.
•    Ona insanların başka cinsel tercihleri de olabileceğini söyleyin.
•    Yaşadığınız yerdeki tutumlardan ve mahalle baskısından bahsedin.
•    Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda mutlaka bilgilendirin.
•    Ve tabii ki çok yakında kapıyı çalacak ergenliği atlamayın.

Nasıl konuşmalıyım?

Onu yıllardır gözünüz gibi korudunuz. Ve şimdi birdenbire ışık hızıyla büyümeye başladı. Hepsi gözünüzün önünde oluyor. Size göre hala bebek olsa da inanın o büyüyor.  Bu sizin için de ilginç bir deneyim olacak, büyüme hızına yetişemeyeceksiniz. Ama bir düşünsenize: sizin için bile ilginçken onun için bu deneyimi yaşamak daha da garip. Hayatının her aşamasında olduğu gibi şimdi de yardımınıza ihtiyacı var.

Bu yüzden onunla cinsel yaşamı konuşmak konusunda endişeli, rahatsız ya da utangaç hissetmeyin. Onun hala bir çocuk olduğunu da unutmayın. İncitmeden, anladığından emin olarak konuşmanıza devam edin.

Hangimiz konuşacak diye düşünebilirsiniz. Erkek çocuklarla babalar, kız çocuklarla anneler mi? Aslında en sağlıklısı ikinizin de konuşma sırasında orada olması.

Sizin kadar o da utangaç hissedebilir. Hatta konuşmaktan kaçabilir. Bu durumda daha da utanmaması için onunla konuşmak yerine kitap okumasını sağlayabilirsiniz. Doğru bilgi edinmesini sağlamak tamamen sizin sorumluluğunuzda. Çocuğunuza güven duymakla işe başlayabilirsiniz.