Çocuğum işitme engelli olabilir mi?

Çocuğum işitme engelli olabilir mi diye düşünmeyin. İşitme engelli çocuğu konuşmanın gecikmesinden tanıyabilirsiniz. Geri dönülmez işitme kaybı yaşamamak için düzenli test şart.

Ulusal sağlık enstitülerine bakılırsa her 1000 çocuktan 3’ü işitme engelli doğuyor. Çoğu ülkede doğumdan itibaren düzenli işitme testleri standart uygulamalardan. İşitme engelli bebeklere erken müdahale kritik önemde kabul ediliyor.

Erken dönemde işitme engeli çeşitli sorunları da yanında getiriyor. Örneğin uzmanlar erken dönemdeki işitme engelinin tedavinin ardından bile etkilerinin sürdüğü görüşünde. Doğumdan itibaren gelişen konuşma yetisi ve dil gelişimi işitmeyle paralel gittiğinden işitme engeli konuşma bozukluklarına da yol açıyor. 

İşitme sorunları çeken çocukların çoğunda problem ancak 2 yaşından sonra anlaşılıyor. Geç tanı çocuğun konuşmasının gecikmesi sayesinde geliyor. Çocukların düzenli olarak işitme testinden geçmesi bu nedenle önemli. 

15 dakika süren ve acısız olan işitme testi yeni doğanlara bile yapılabilir. Bu testte bebeklerin kulaklarına belli şiddetlerde sesler veriliyor, beyin dalgaları ölçülerek işitme engeli belirleniyor. 

Çocuklarda işitme engeli nedenleri

Çocuklarda işitme engeline neden olan durumlara bakalım:

Ortakulak iltihabı: Çocuklarda sık görülüyor. Kulak zarının arkasında sıvı birikiyor, iltihaplanıyor. Doğru tedavi edilmezse işitme kaybına neden olabilir. 

Yapısal sorunlar: Bazı çocuklar genetik yatkınlık, çevresel faktörler ya da travma nedeniyle işitme engelli doğuyor. Yapısal sorunlar çözülebilirse işitme geri kazanılıyor.

Bazı hastalıklar: Menenjit, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği gibi bazı hastalıklar işitme engeline neden olabilir. Kulak zarını tahrip eden kafa travmaları ve aşırı yüksek ses de işitmeye zarar verebilir. 

Çocuklarda işitme engeli belirtileri

Çocuk işitme engelliyse bunu büyük ihtimalle anne baba fark edecektir. İşaretlere bakalım:

Yüksek seslerden korkmama

Ses çıkartmama

Yaşıtlarına göre daha az konuşma

Ortakulak iltihabı belirtileri:

Çocuğunuzun bir kulağını çekmesi

Sebepsizce sinirli olması

İlgisiz veya dikkatsiz olması

Ateş

Kulak ağrısı

Söylenenleri anlayamama

Televizyon, bilgisayar veya radyonun sesini çok fazla açma

Çocuklarda işitme engeli nasıl tedavi edilir?

İşitme engelli çocukların tedavisi sorunun kaynağına ve seviyesine bağlı. İşitme engeli türüne göre tedavilere bakalım:

Ortakulak iltihabına bağlı işitme engeli tedavileri:

Pusuya yatmak: Kulak kendi kendini temizleyen bir organ. Kulak temizliğini izlerseniz ortakulak riskini de gözlemlemiş olursunuz. Ortakulak iltihabı için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri bu. Belki tedavi değil ama ortakulak iltihabına bağlı işitme sorunlarını önlemede etkili. 

İlaç tedavisi: Ortakulak iltihabı adından da anlaşıldığı üzere bir tür enfeksiyon. Dolayısıyla tedavide antibiyotikler kullanılıyor. Çocuğunuzda ortakulak iltihabı varsa antibiyotik tedavisine hazır olun.

Kulak tüpleri: İlaç tedavisi işe yaramıyorsa tercih ediliyor. Kulağa yerleştirilen bu tüpler sıvı birikmesini ve iltihaplanmayı önleyerek ortakulak iltihabı riskini azaltıyor. Uygulama ayakta tedavi kapsamına giriyor. Çok küçük çocuklarda genel anestezi zorunlu; 1 – 2 gece hastanede kalınabilir.

Yapısal bozukluklarla ilişkili işitme engeli tedavisi: Doğuştan gelen yapısal bozukluklar sorunlu bölgenin tedavi edilmesiyle büyük oranda düzeliyor. Bazı cihazlar kullanılabilir. Bunlar:

İşitme cihazları: Tıpkı kulaklık gibi çalışarak sorunu büyük oranda sorunu çözüyor. Kulağın dışına takılan işitme cihazı gelen sesin seviyesini arttırarak içkulağa iletiyor. Kullanımı kolay. 1 aylık bebeklere bile uygun modelleri var.

İmplantlar: İşitme cihazları işe yaramıyorsa tercih edilen yöntem. İmplant seçeneği çok ileri seviyeli işitme engelinde kullanılıyor. Koklear implant sistemi günlük sesleri şifrelenmiş elektriksel uyarımlara dönüştürüyor. Uyarımlar işitme sinirini uyarıyor; beyin onları ses olarak algılıyor.