Clementine Nedir ? Faydaları ve Yararları Nelerdir ?

Şekerli ama sağlıklı bir atıştırma arıyorsanız ya da diyetinize C vitamini ile güçlendirmeye ihtiyacınız varsa klementine bu işi yapar. Sadece 35 yağsız kaloriye, bir klementine C vitamini için günlük değerin yarısından fazlasını sunar. Klementineler magnezyum, potasyum ve B vitaminleri içerir fakat küçük meyveler oldukları için bunların hepsini sağlayacak nitelikte değildir.
Büyüklüğe Kıyasla Besin
Purdue Üniversitesi’ndeki Yeni Bitkileri ve Bitki Ürünleri Merkezi mandalina ailesinin orta ölçekli üyesi olarak klementine’i tanımlamaktadır, ama mandalina küçükken, klementine bir portakalın yarısı boyutundadır. Boyut diğer turunçgiller ile klementine’in içindeki besinlerin karşılaştırması için önemlidir. Bir klementine bir çok besinden az sayıda içerir, iki klementine ise bir portakal ile aynı besin değerine sahiptir ve dokuz vitamin ve mineralin günlük değerinin yüzde 4 ile 8’ini karşılar.
C Vitamini için Harika Kaynak
Klementine yüksek oranda C vitamini içerir. Sadece bir klementine günlük değerin yüzde 60’ı olan 36 miligram C vitamini içerir. Bir antioksidan gibi çalışma ya da kollajen ve nörotransmitterlerin gibi temel maddeleri sentezleme olsun, C vitamini sağlığınız üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bir antioksidan olarak, hücreleri protein, yağ, karbonhidrat ve DNA’yı serbest radikallerin neden olduğu hasardan korur. Cildiniz güneş ışığına karşı oluşturulan serbest radikallerden korunmak için C vitamine ihtiyaç duyar. Vücudunuzdaki tendonları, deriyi, kan damarlarını, kemikleri ve dokuları destekleyen bağ dokusu kolajenin sentezi için önemlidir.
Günlük Diyet İçin Gerekli Lif
Tıp Enstitüsü’ne göre tavsiye edilen lif alımı kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmak için ihtiyaç duyulan miktarı dayanmaktadır. İki tür liften — çözünür ve çözülmez — çözünür lif kolesterol değerlerini düşürerek kalbinizi korumaktadır. Çözünür life ek olarak, klementine aynı zamanda Kabızlık ve divertiküler hastalığı önlemeye yardımcı olan çözülmez lif de sağlamaktır. Kadınlar için günlük 25 gram yeterli iken erkeklerin günlük 38 gram lif tüketmesi gerekmektedir. Bir klementine 1.3 gram lif ya da günlük değerin yüzde 5’ini içerir.
Kalbi Korumak İçin B vitaminleri
Bir klementine yiyerek iki tane B vitamini alırsınız — B-6 vitamini ve folat — kalp sağlına yardım eden. Bu vitaminlerin her ikisi de homosistein denilen bir amino asidin iki protein-yapan amino aside metabolize eder. Eğer yeteri kadar B-6 vitamini veya folatınız yoksa, kanınızda dolaşan homosistein seviyeleri artmaya başlar. FamilyDoctor.org göre yüksek düzeylerdeki Homosistein, kalp-damar hastalığı riskini arttırır çünkü amino asidler kan damarlarına zarar verir. Bir klementine günlük B-6 vitamininin yüzde 3’ünü ve folatın yüzde 4’ünü sağlar.