Civanperçemi Hangi Sorunlara İyi Gelir?

Eskiden savaşta yaralanan askerleri iyileştirmek için civanperçemi kullanıldığını biliyor muydunuz? Civanperçeminin faydaları saymakla bitmiyor. Peki civanperçemi hangi sorunlara iyi gelir.

Civanperçemi sözcüğü bazılarımız için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ama bazı kadınların çok yakından tanıdığı bir sözcük. Bitkisel tedaviler arasında etkisi en iyi hissedilenlerden biri civanperçemi. Kadınların adet ağrıları, adet düzensizlikleri, aşırı kanama ya da geciken periyotlar gibi tüm sorunlarına iyi gelen mucizevi bir bitki. Üstelik kullanımı da çok basit. Tıpkı diğer bitki çayları gibi hazırlanıyor. 

Civanperçemi ılıman iklimlerde yaşayan bir bitki. Özellikle güzel görünümü ve renkli çiçekleriyle dikkat çekiyor. Üstelik uzmanlar tarafından birçok hastalığın tedavisine ek olarak öneriliyor. Hazımsızlık ve grip bunlardan sadece bazıları. Uzmanlar civanperçemini mideyle ilgili sorunların giderilmesinde, ağrıların dinmesinde etkili olarak görüyor. Klinik olarak kanıtları bulunmasa da araştırmacılar civanperçeminin faydalarını destekliyor. 

Civanperçemi özellikle Avrupa ve Akdeniz’de yetişen bir bitki. Her yaz açan ve sonbahara kadar çiçeklerini dökmeyen bir bitki. Çiçekleri beyaz, sarı ya da pembe olabiliyor. İlaç olarak kullanılmasıysa tarihin çok eski zamanlarına denk geliyor. Milattan önce 1200 yılında civanperçemi bitkisinin kullanıldığına dair kanıtlar var. Hatta savaşlarda yaraları iyileştirmek için bile kullanılmış. Yaralara iyi gelmesinin yanında sindirim sorunlarına, adet ağrılarına, tansiyona ve kan dolaşımının hızlanmasına yardım ediyor. 

Civanperçeminin içinde hangi bileşenler var?

Civanperçeminin içinde tam 82 tane farklı bileşen bulunuyor. Bu maddelerin büyük çoğunluğu sarı papatyanın içinde de var. Araştırmacılara göre içlerindeki bu maddeler iltihaplara ve alerjilere karşı koruyor. Bu özellikleri sayesinde karın ağrıları, adet ağrıları, ishal, hazımsızlık gibi sorunlar için birebir. Ayrıca aktarlar civanperçemini bazen kolik hastalığı için de öneriyor. 

Civanperçemi nasıl kullanılır?

Civanperçeminin kullanılacağı en basit yöntem onu bitki çayı olarak içmek. Gelin şimdi en basit yöntemle civanperçemi çayı hazırlamanın yollarına bakalım:

Orta büyüklükte bir bardağa kaynatılmış şu koyun. Üzerine yarım ya da bir tatlı kaşığı ince parçalanmış civanperçemi bitkisi ekleyin. 15 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından süzerek için. Civanperçeminin tadı size acı gelebilir. İçine bal eklemeyi deneyebilirsiniz. Civanperçemi çayını günde 3 kez içebilirsiniz. Aç karnına ya da öğün aralarında içerseniz etkisini daha iyi hissedebilirsiniz. 

Yaraları iyileştiriyor

Civanperçemi yüzyıllardır bilinen bir bitki. Yaraları iyileştirmek için kullanılıyor ve kanamaları durduruyor. Üstelik sadece derideki kanamaları değil iç kanamaları durdurmaya da yardım ediyor. İltihap önleyici özelliği sayesinde de yaralar sonucu oluşabilecek iltihapları ölüyor. Günümüzdeyse özellikle adet zamanlarında kadınların kurtarıcısı oluyor. Aşırı adet kanaması olan kadınlarda adet kanamalarını azaltıyor ve adet periyotlarını düzene sokuyor.

Kasların rahatlamasını sağlıyor

Civanperçeminin bir diğer faydası da kaslara. Kas spazmlarını ve rahatsızlıklarını gideriyor. Bu nedenle yine kadınların sık sık kullandığı bir bitki oluyor. Çünkü adet döneminde çekilen ağrıları hafifletip rahat bir periyot geçirmenize yardım ediyor. Ama hamile kadınlara kesinlikle önerilmiyor. Çünkü rahim kaslarını da gevşeteceğinden düşük riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Emziren kadınlarınsa doktorlarına danışarak içmeleri gerekiyor.

Sindirimi kolaylaştırıyor

Mide asidi ve tükürük salgılarını arttırdığından dolayı sindirimin kolaylaşmasını sağlıyor. Mide asidiniz için bir ilaç kullanıyorsanız bu ilaçla etkileşime geçebilir. Böyle durumlarda doktorunuza danışmadan içmemelisiniz. 

Rahatlatıyor

Stres ve sıkıntı da civanperçemi sayesinde azalıyor. Çünkü merkezi sinir sistemi üzerinde etkisi var. Kan basıncınızı düşürüyor, rahatlamanızı ve stresten kurtulmanızı sağlıyor. 

Civanperçemi bin bir tane soruna iyi gelen geleneksel bir tedavi bitkisi. Günümüzde özellikle kadınların adet söktürücü ve adet ağrılarını giderici olarak kullandığı bu bitki başka birçok soruna da iyi geliyor.