Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın yolları

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara virüsler ya da bakteriler neden oluyor. Adı üstünde: cinsel ilişki sırasında bulaşıyorlar. Klamidya, Bel soğukluğu, frengi, hepatit, trikomonas, genital siğiller, genital uçuk ve HIV. Liste uzayıp gidiyor. Kısacası korunmasız cinsel ilişki can sıkıcı hatta bazen hayatı tehdit edici sonuçlara yol açabiliyor. 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları

Öncelikle şunu bilin. Genital bölgesinde yaralar, döküntüler olan ya da başka hastalık belirtileri taşıyan hiç kimseyle cinsel ilişkiye girmeyin. Kendinizi tehlikeye atmış olursunuz. 

Korunmasız cinsel ilişkinin tamamen güvenli olabileceği iki yol var: siz de eşiniz de hayatınız boyunca başka hiç kimseyle cinsel ilişkiye girmediyseniz ya da bu hastalıklara karşı test yaptırıp virüs taşımadığınızı öğrendiyseniz istiyorsanız korunmasız cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Ama durum günümüzde çoğunlukla böyle olmuyor. Bu yüzden:

Her cinsel ilişkinizde lateks kondomlar kullanın. Kayganlaştırıcı kullanıyorsanız su bazlı olduğundan emin olun. Unutmayın, kondomlar da %100 güvenilir değil. Ama cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini en aza indiriyorlar. 

Başkalarıyla ortak havlu ya da iç çamaşırı kullanımından kaçının. 

Cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında temizlenin.

Hepatit B aşısı yaptırmayı düşünün.

Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığınız varsa tedavi seçeneklerini düşünün. Çünkü bağımlıların güvenli cinsel yaşam konusuna önem vermediği gözlenmiş.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığın bana sıçramaması için ne yapmalıyım?

Cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Ya da bulaşma ihtimali olan durumlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bakalım bu durumda nelere dikkat etmelisiniz:

Sizin ya da eşinizin tedavisi bitene kadar cinsel ilişkiye girmeyin.

Tedavi için doktorunuzun önerdiği adımları uygulayın.

Her ne olursa olsun kondom kullanın. Özellikle de yeni bir partneriniz varsa.

Doktorunuz tedavinizin bittiğini ve artık güvende olduğunuzu söyleyene kadar cinsel ilişkiye girmeyin. 

Eğer doktorunuz önerirse belirli aralıklarla testler yaptırmaya gidin.

Partnerinizin ya da cinsel ilişkiye girdiğiniz diğer kişilerin de test yaptırdığından emin olun.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların genel belirtileri neler?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle sinsidir. Küçük ve belirsiz işaretlerle gelmeye başlarlar. Özellikle de kadınsanız belirtilerin farkına varmadan uzun süre hastalığı barındırabilirsiniz. Peki bizim farkında olmadığımız hangi belirtiler doktora gitmemizi işaret ediyor?

Peniste, vajinada veya anüste anormal akıntı görülmesi. Akıntının rengi beyaz, gri, sarı ya da yeşilimsi olabilir. Büyük ihtimalle de kötü kokar. 

Genital veya anal kaşıntı ve tahriş.

Genital veya anal bölgede ya da ağızda yaralar, döküntüler, kızarıklıklar, hatta siğil ya da uçuklar.

İdrar yaparken yanma ya da acı.

Kasıktaki lenf bezlerinin şişmesi.

Alt karında veya kasıkta ağrı.

Vajinal kanama. 

Testislerde acı ve şişlik.

Vajinada kızarıklık ve şişlikler.

Kilo kaybı, ishal ya da gece terlemeleri.

Grip benzeri belirtiler.

Cinsel ilişki sırasında acı.

Adet dönemi olmamasına rağmen oluşan vajinal kanama.

Testler güvenilir mi?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları saptamak için Doktor muayenesi, kan tahlili, idrar tahlili ve bölgeden alınan örneklerle yapılan tahliller kullanılır. Bununla da kalınmaz. Doktorunuz size en son ne zaman cinsel ilişkiye girdiğinizi, kondom kullanıp kullanmadığınızı, neden şüphe duyduğunuzu ya da son zamanlarda kaç kişiyle cinsel ilişkiye girdiğinizi sorabilir. Hastalığı doğru saptamak için bu sorulara doğru cevap vermeniz de önemli. 

Tahlil sonuçlarında yanılma payı çok az. Örneğin klamidya için yapılan testlerin doğruluk oranı %90 – 95 arası. Yani oldukça doğru ve güvenilir sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. Testlerinizin sonucunda sizde hastalık çıkmadıysa içiniz rahat olabilir. Aklınıza takılan konularda  doktorlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.