Cinsel sorunları eşimle nasıl konuşabilirim?

Cinsel sorunlar toplum içinde yok sayılıyor. Hatta eşler arasında bile konuşulmuyor. Üstelik sorun psikolojik kaynaklı olunca taraflar çok daha kırılganlaşıyor. Kavgalar yaşanıyor. Sorun daha da büyüyor.

Cinsel sorunlar yaşayan çiftler arasındaki iletişim çok önemli. Sonuçta seks iki kişilik bir eylem. Taraflardan birinde sorun varsa diğeri de bundan etkileniyor. Yeni sorunlar oluşuyor. Bu durumu aşmanın anahtarıysa iletişim. Eşler arasında anlayış ve doğru iletişim hemen tüm sorunların aşılmasını sağlıyor. Şimdi eşler arasında doğru iletişimi kurabilmenin yollarına bakalım.

Rahat olun

Eşinizle cinsel sorunlarınız hakkında konuşmakta tereddüt yaşıyorsanız öncelikle kendinize zaman tanıyın ve rahat olun. Hatta konuşmanızın bir provasını bile yapın. Konuşmanızda günlük hayatta da kullanılan kelimeleri kullanın. Mesela penis ve vajina gibi tıbbi terimler yerine argo kelimeleri kullanmak daha rahat olmanızı sağlayabilir. Konuya nasıl gireceğinizi, nasıl ilerleyeceğinizi düşünün. Onunla ne zaman, nerede konuşacağınızı belirleyin. Böylece kendinize güveniniz artar. Aslında söylemek istemediğiniz şeyleri kazara ağzınızdan kaçırmaz, eşinizi kırmaz, konunun sapmasını engellemiş olursunuz. 

Sorunun ciddiyetinin farkında olun

Bazen cinsel sorunları konuşmaya başlamanın ilk adımı konunun konuşması kolay bir konu olmadığını kabul etmektir. Eşinizle yapacağınız konuşmaya da böyle girebilirsiniz: “Bu konuda konuşmanın zor olduğunu biliyorum. Senin için de en az benim için olduğu kadar zor olabilir ama böyle bir sorunumuz var. Konuşmalıyız”. Bunlar başlamak için güzel cümleler.

Açık ve destekleyici olun

Cinsel sorunlar konuşulurken her iki taraf da duygusal olarak hassaslaşabilir. Örneğin siz cinsel isteksizlik veya ereksiyon güçlüğü yaşıyorsanız eşiniz onu çekici bulmadığınızı düşünebilir, duyguları incinebilir, hatta bazı durumlarda sinirlenebilir. Açık ve destekleyici olmak çok önemli. Sorunun onu çekici bulmamanızdan kaynaklanmadığını, onu hala çok sevdiğinizi ve çekici bulduğunuzu hatırlatın. Bu onu rahatlatır. Duygularının incinmesini önler. Size karşı daha anlayışlı ve açık olmasını sağlar.

Cinsel sorunlarınız hakkında bilgi edinin

Artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Yapmanız gereken bilgisayarınızı açıp arama motoruna cinsel sorununuzu yazmak. Önünüze binlerce yazı ve makale çıkacaktır. Sorununuz hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Nedenleri, tedavisi hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Böylece kendinize güveniniz artar. Konuşmanız yanlış bilgilerden uzaklaşır, daha çözüm odaklı olur.

Sekse bir süre ara verin

Cinsel sorunlarınızı konuşmadan önce sekse bir süre ara verin. Bu şekilde yakın zamanda olan olaylar üzerinden konuşuyormuş hissini ortadan kaldırır, alınganlık ve aşırı hassasiyetten kurtulmuş olursunuz.

İletişim hattınızı açık tutun

Unutmayın ki cinsel sorunlar bir günde çözülmez. Çözüm uzun bir sürecin sonunda zamanla kendiliğinden gelişir. Hem eşinize hem de kendinize karşı sabırlı olun. Her ilişkinin kendi içerisinde iniş ve çıkışları olduğunu unutmayın. Eşinizle sürekli iletişimde olun. Birlikte zaman geçirin. Paylaşın. Dertleşin. 

Fiziksel temastan kaçınmayın. Cinsel içerikli olsun ya da olmasın, çiftler arasında temas çok önemli. Konuşurken ona dokunun. Yürürken elini tutun. Televizyon izlerken dizine başınızı yaslayın. O sizin eşiniz, endişeleri bir tarafa bırakın. Dilediğinizce yakınlık kurun. İnanın o da sizin gibi düşünüyor. Siz bir adım atarsanız o da size yaklaşacaktır.