Cinsel Sorunlar Sosyal Hayatı Nasıl Etkiler ?

Cinsel sorunlar pek çok kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Özellikle yanlış bilgilendirilme ve yeteri kadar cinsel deneyime sahip olamamak da cinsel sıkıntılara neden olmaktadır. Cinsel sorunları olan kişiler günlük yaşamlarında özgüven sorunu yaşıyorlar ve aynı zamanda sosyal ortamlarda da uyumsuzluk yaşıyorlar. Cinsel sorunlarda psikolojinin çok büyük etkisi olduğunu söyleyen doktorlar bu tip durumlar içinde bulunan kişilerin mutlaka hekime gitmeleri ve yardım almaları gerektiğinin de altını çiziyorlar. Cinsel sorunları olan kişilerin gündelik yaşamlarında da büyük sorunlara maruz kaldığını belirten uzmanlar en çok aşırı Stres ve ilişkiye girememe gibi durumların cinsel sorunları daha da tetiklediğini söylüyorlar. Kötü geçirilmiş olan çocukluk dönemlerinin de kişilerin ileriki yaşlarda cinsel yaşamlarını olumsuz etkilediği biliniyor. Ayrıca yaşanan bazı olumsuz cinsel deneyimler de kişilerin psikolojileri üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor.

Cinsel sorunları olan kişiler sosyal yaşamalarında kendilerini yetersiz gördükleri için ikili ilişkilerde ya da iletişimde bazı sıkıntılar yaşayabiliyorlar. İçine kapanık olabildikleri gibi aynı zamanda aşırı hassas ve alıngan bir ruh hali içine de girebiliyorlar. Güvensizlik duyguları çok öne çıkan kişilerde sosyal fobi de bu soruna eşlik edebiliyor. Erken boşalma sorunu yaşayan erişkinler ikili ilişkilerinde bu sorun nedeni ile sağlıklı beraberlikler kuramıyorlar. Her üç erkekten birinin bu sorunla baş ettiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya koyulmuş durumda. Sertleşme sorunu da yine çok fazla görülen sıkıntılar arasında yer alıyor.

Cinsel sorun yaşayan kişilerde kendine güvensizlik ve dikkati odaklayamama gibi sorunlar da ön plana çıkıyor. Sosyal hayatında da uyumsuzluk yaşayan kişiler cinsel sorunlarından dolayı eşleri ile de yeteri kadar iyi iletişim kuramadıklarından aile içi sıkıntılara da neden olabiliyor. Özel hayatında bu tip durumlarla boğuşan kişiler sosyal çevrelerde de aşırı stresli ve alıngan bir ruh galine bürünebiliyor ve kavgacı bir tutum takınabiliyorlar 

Cinsel sorunlar erkekler kadar kadınlarda da görülebiliyor. Vajinismus ya da firijit kadınlarda da benzer durumlar ortaya çıkabiliyor. İkili ilişkilerden korkan kadınlar kendilerini giderek daha yalnız ve çirkin hissedebiliyorlar. Depresyona neden olabilen bu tip cinsel hastalıklar nedeni ile giderek daha da yalnızlaşabiliyorlar. Cinsel sorunları olan kişilerin mutlaka uzman bir hekime giderek muayene olmaları ve sorunlarını tedavi yolu ile çözmeleri gerekmektedir.

Sosyal kaygılar insanları mutsuzlaştırıyor

Yapılan araştırmalara göre sosyal kaygılar taşıyan kişiler mutsuz bir ruh hali içine girebiliyorlar ve genellikle depresif durumlar içinde bulunuyorlar. Kalabalık içinde konuşma durumunda kaldıklarında aşırı terleme ve heyecanlanma, kızarıklık ya da konuşamama gibi durumlar da sosyal kaygıları tetikleyen durumlar arasında bulunuyor. Kaygı eşiği giderek yükselen kişiler özellikle ikili ilişkilerinde ve iletişimlerinde bir takım sıkıntılar yaşıyorlar ve iş hayatlarında da pek çok sıkıntılı durumlar içine düşebiliyorlar. Özgüven eksikliğini de beraberinde getiren sosyal kaygılar kişilerin rezil olma ya da zor duruma düşme kaygıları ile iyice yükselebiliyor. Başkaları ile iletişime geçmekte zorlanan ve kalabalık içinde küçük düşeceğini düşünen kişiler daha da mutsuzlaşabiliyor ve giderek içine kapanıyor. Yalnızlaşma duygusu ise kişinin sosyalleşmesinin önüne geçen en önemli etkilerden biri oluyor. Sosyal kaygısı olan kişiler mutsuzluklarından zaman zaman alkol ve uyuşturucu maddeler ile kurtulmaya çalışıp bir başka batağın içine de sürüklenebiliyorlar. Bu tip kaygı yaşayan ve alkol bağımlısı olan kişilerin varlığı biliniyor. Bu gibi durumlarda kişilerin mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi görmeye ihtiyaçları vardır. Doğru ve yeterli terapi ile sosyal kaygılardan ve mutsuzluk hissinden kurtulan kişilerde özgüven eksikliği gideriliyor ve kişi çok daha mutlu bir hale gelebiliyor.