Çinko ve darob

Kalpte Aritmi, diğer adıyla çarpıntı, darob adı verilen ilaç dahil çeşitli yöntemlerle tedavi edilir. Beslenme planınıza çok fazla çinko dahil etmeniz aritmiye sebep olabilir. Ayrıca çinko zehirlenmesi Darob’un tedavi etkilerini de azaltır. Çinkonun Darob’la birlikte alındığında yol açabileceği sıkıntılar hakkında endişeleniyorsanız bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz.

Çinko 

Çinko, hücre metabolizmasının düzgün çalışması için gereken bir mineraldir. Çinko dokuların iyileşmesi, bağışıklık sistemi sağlığı ve tat ve koku duyuları için de oldukça önemlidir. Günlük tavsiye edilen çinko alımı 8-11 miligram aralığındadır. Kadınların emzirme döneminde ihtiyaç duyduğu miktar bu oranın biraz üzerinde olabilir. Fasulye, tavuk, kaju fıstığı, yoğurt ve süt ürünleri çinko içermektedir fakat asıl çinko kaynakları kabuklu deniz hayvanları ve kırmızı ettir.  

Darob 

Darob, kalp ritim bozukluğu görülen hastalara yazılan bir ilaçtır. Bu ilacı kullanacağınız ilk birkaç gün kalp ritminizin kontrol altında tutulması adına müşahede altında olmanız gerekmektedir. Çünkü Darob’un belirli durumlarda kalp ritmini daha da kötüye götürme ihtimali bulunur. Darob’un kullanım amacı aritmiyi tedavi etmek değil, kontrol altına almaktır. Bu ilacı kullanırken sodyum içeren gıdaları tüketmemeye de özen göstermelisiniz.

Çinko ve Darob

Çinko zehirlenmesinin belirtileri arasında kalp ritim bozukluğu yer alır. Günlük 150 miligramdan çok ve 1-2 gramdan az olan çinko alımına çinko zehirlenmesi denir. Çinkonun yan etkileri ve aritminin kontrolünde Darob’un önemi düşünülürse, bu ilacı kullanırken beslenmenize de dikkat etmeniz gereklidir.

Aritmi unsurları

Aritmi, ya da kalp ritim bozukluğu, çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz kalp atışlarına verilen isimdir. Bu durum, genellikle vücudun elektrik iletimi hızında meydana gelen dalgalanmar sebebiyle ortaya çıkar ve kalp kaslarını oldukça yorar. Kalp damar hastalıkları, aşırı aktif tiroid bezi, zayıf kalp kasları ve kandaki kimyasal Denge bozukluğu gibi rahatsızlıklar aritmiyi tetikler.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için uzman yorum olarak danışabilirsiniz.