Çinko oksit ve çinko arginat arasındaki farklar

Çinko eksikliği sık görülen bir durum değil ama çinko oksit takviyeli besinleri tüketerek ihtiyacınız olan zindeliği kazanacaksınız. Eğer bu sizin için yeterli değilse çinko arginat içeren besinlere yönelebilirsiniz. Çinko, bazı bünyelerde toksin özelliği gösterebilir. Bu duruma yol açan ve tedavi edilmesi gereken bir sağlık durumunuz olup olmadığını teyit etmek için çinko takviyesi almadan önce doktorunuzla görüşmeniz doğru olacaktır.  

Çinko

Çinko doğada bulunan bir element ve vücudunuzun sağlığını koruması için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Yaklaşık 100 civarı enzim, hayati biyokimyasal işlemleri gerçekleştirmek için çinkoya ihtiyaç duyar. Çinko, protein yapısına katkıda bulunur; genetik materyalin düzenlenmesini sağlar ve hücre ölümünün doğal döngüsünde önemli rol oynar. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve bazı enzimlerin salgılanması açısından çinko vazgeçilmezdir. Çinko yetersizliği büyümeyi yavaşlattığı gibi, sinir hücrelerinin gelişimini de engeller. Çinko bileşikleri ticari ürünlerde de önemli bir yer tutar. Bütün şampuan, diş macunu, deodorant, boya, pil ve çelik kaplamalarda kullanılır. Çinko oksit demir oksitle karıştırıldığında, ortaya böcek ısırıkları ve kızarıklıkları gidermede kullanılan kremlerde kullanılan kalamin çıkar.

Çinko oksit

Çinko oksit, diğer adıyla çinko beyazı, çinko ve oksijenin birleşiminden oluşan beyaz bir tozdur. Çinko oksit pişik, kızarıklık ve kepek tedavisinde kullanılan merhemlerde antiseptik madde olarak kullanılır. Güneşten gelen UVA ve UVB radyasyonunu bloke eden bir bariyer oluşturur. Ayrıca cilt tarafından emilimi gerçekleşmediği için güneş karşısında mükemmel bir koruyucudur. Mısır gevreği gibi bazı hazır kahvaltı ürünlerinde de çinko oksit takviyesi bulunur.

Çinko arginat

Besin takviyelerinde bulunan bir çinko türevi olan çinko arginin çinkonun bir amino asit olan argininle birleşmesinden oluşur. Bu bileşik amino asidin bir kısmını muhafaza etse de asıl rolü çinko emilimini arttırmaktır. Arginin kan damarlarını genişletmesi ve damar tıkanıklığı, koroner kalp yetmezliği ve çevresel damar hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinir. İnsan vücudu kendi kendine arginin üretebilir fakat aynı zamanda susam, fındık, fıstık ve çekirdek gibi besinlerden de elde edilir. Vücuda çinko almanın en iyi yoluysa doğal besinler yoluyla olanıdır. Kabuklu deniz hayvanları, sığır eti, tavuk ve hindi etinin koyu renkli kısmı, yumurta ve süt çinko emilimini arttırmak için iyi besin kaynaklarıdır. 

Uyarılar

Arginin genellikle yan etkileri görülmeyen bir maddedir. Fakat zaman zaman ishal, mide bulantısı, mide – bağırsak problemleri, kurdeşen ve damarlarda tahribata sebep olabilir. Eğer kanamalı bir hastalık, şeker hastalığı, düşük kan şekeri ya da böbrek rahatsızlığından şikayetçiyseniz, arginin takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız. 

Çinko zehirlenmesi sık rastlanmayan bir durumdur fakat yetişkin bir insanın aldığı günlük toplam çinko miktarı besin takviyeleri ve doğal yollar dahil 40 miligramı geçmemelidir. Eğer çinko, dimetikon, lanolin, vazelin, paraben ya da mineral yağa karşı alerjiniz varsa çinko içeren ürünler kullanmamalısınız.