Cilt Ürünleri ve İçindeki Maddeler

Bu günlerde bir derginin sayfalarını çevirip ya da televizyonun kanallarını gezip pürüzsüz ciltli orta yaşlı bir kadın görmemek neredeyse mümkün değil. Bu kadınlar genellikle cilt bakım ürünlerini tanıtıyor. Bu ürünlerin yaşlanma karşıtı olarak adeta saatin tersine işler hale getirdiği söyleniyor. Antioksidanlar, serbest radikaller, kolajen günlük kelime dağarcığımıza çoktan yerleşmiş durumda.

Peki bu mucizevi ürünlerin içinde neler var? Nasıl işliyorlar? Kırışıklıklarla, güneş ışınlarının hasarıyla ya da yaşlılık lekeleriyle gerçekten savaşabiliyorlar mı?

Cilt bakım ürünlerinde kullanılan malzemelerle ilgili bilgi sahibi olmak hem paranızın boşa gitmesini engeller, hem de maksimum yararı almanızı sağlar. O zaman gelin bu ürünlerin içindekilere bir göz atalım.

Kırışıklıklara karşı antioksidan 

Antioksidanlar vitamin ve minerallerden oluşan doğal maddeler. Serbest radikallerle savaşmanın en etkili silahı. Serbest radikaller kafalarına estikleri gibi hücrelere ve cildin DNA’sına zarar verebilir ancak antioksidanlar bu gidişe bir dur diyor. Hücrelerdeki hasar kırışıklara, cildin kurumasına, gözün altındaki mor halkalara ve daha fazlasına neden olabilir. Serbest radikallerin oluşması için birçok neden var. Soluduğumuz hava, yediğimiz yiyecekler, güneş ışığı, kirlilik bu nedenlerden bazıları. Antioksidan bakımından zengin besinlerle beslenmek bu radikallerle mücadelenin bir yolu. Diğer bir yol ise antioksidan içeren ürünleri cilde uygulamak. Böylece ciltteki hücreler bunları emip güçlenebilir ve sağlıklı kalabilir.

Yaşlanmayı yavaşlatan ve ciltteki hasarı tamir eden antioksidanlar şöyle sıralanabilir:

Cilt bakım ürünlerinin içindeki akai yağı

Akai yağının sağlıklı bir diyette oynadığı antioksidan rolünü biliyor muydunuz? Yaban mersininde bulunan antioksidan miktarı diğer meyveleri solda sıfır bırakacak nitelikte. Bu meyvenin yağı güneş ışınlarının hasarını ve yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkları temizlemede etkili. Akai yağındaki antioksidan seviyesi epey yüksek demiştik. Ancak henüz etkisi tam olarak kanıtlanmış değil. Yine de cilt maskelerinde, kremlerde, temizleyicilerde ve losyonlarda kullanılıyor.

Cilt bakım ürünlerinin içindeki alfa-lipoik asit

Alfa lipoik asit evrensel antioksidan olma özelliğinde. Çünkü bunun içinde hem su hem de yağ çözeltisi mevcut. Bunun anlamı her türden serbest radikale karşı cildi ve vücudu güçlü tutması. Hafif çizgiler veya kırışıklıkları engeller cildinize daha sağlıklı bir görünüş sağlar.

Cilt bakım ürünlerinin içindeki kafein

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre kafein uygulanan fare ciltleri cilt kanserine karşı daha dayanıklı hale gelmiş. Kafein tümörlere saldırmış ve cildi iyileştirmiş. Bu araştırmadan sonra cilt bakım ürünleri satan şirketler ürünlerine kafein eklemeye başlamış. Şuanda mağazalarda kafeinli losyonlar ve kremler bulmak mümkün.

Cilt bakım ürünlerinin içindeki retinol

A Vitamini ve türevleri yaşlanma karşıtı antioksidanlar olarak kanıtlanmış. Retinol kolajen üretimini arttırıcı, cildi canlandırıcı, çizgileri ve kırışıklıkları engelleyici bir madde. Cilt rengini de daha iyi hale getirip lekelerden arındırıyor.

Cilt bakım ürünlerinin içindeki C vitamini

Yaşlandıkça vücudunuz kolajen ve elastin üretmeyi yavaşlatır. Bu maddeler cildi güçlü ve esnek tutmak için gerekli. Kanıtlar gösteriyor ki C vitamininde bulunan antioksidanlar kolajen üretimini arttırarak kırışıklıkları ve çizgileri engelliyor.

C vitamini eklenmiş cilt bakım ürünleri kremler ve losyonlar. Brokoli ve portakal yiyerek bol miktarda C vitamini almanız da mümkün.

Cilt bakım ürünlerinin içindeki koenzim Q-10

Vücudunuz doğal olarak koenzim Q-10 üretir. Ancak yaşlandıkça bu maddenin üretiminde düşüş olur. Böylece cilt hücreleri serbest radikallere karşı daha dayanıksız kalır. Kazayağı bölgesindeki kırışıkları önlemede etkili bir madde. Bu maddenin rengi turuncu olduğundan bu maddeyi içeren ürünün rengi de turuncumsu olacaktır.

Cilt bakım ürünlerinin içindeki yeşil çay özütü

Diğer antioksidanlar gibi çayda bulunan polifenol maddesi de serbest radikallerle savaşmada etkili. Yeşil çay içmek kanserle, enfeksiyonla ve kalp hastalıklarıyla mücadelede epey etkili.

Çayın içerdiği maddelerle alakalı yapılan önceki araştırmalara göre çay güneşin cilde verdiği zararı hafifletiyor. Güneşin altında yeşil çay özütü kullanmak cilde ikinci kat korumayı sağlayacak ve cilt kanserinden koruyacak. Bazı kremlerdeki yeşil çay özütlerinin kırışıklıkları engellediğine, yaşlanmanın etkilerini sildiğine ve ciltteki sarkmaları toparladığına dair söylentiler var.