Cilt İçin En Uygun Krem Nasıl Seçilir?

Aklınızın kenarına veya alınacaklar listesine nemlendirici krem al yazmak kolay. Rafların önüne gelince karar vermesi zor. Onlarca çeşit arasından en doğru nemlendirici kremi seçmek bazen imkansız. Sonra alırım diyerek oradan kaçmak da çözüm değil. Gelin sizi bu sıkıntıdan kurtaralım. Cildinizin hangi nemlendirici kreme ihtiyacı olduğuna bakalım.

Her insanın cildi farklı olunca gereken nemlendiricinin değişmesi de normal. Ayrıca ele, yüze ve vücuda sürülmesi gereken nemlendirici kremler bile farklı. Cilt türleri kuru, normal veya yağlı diye ayrılıyor. İşin içine bir de yaşlanma karşıtı nemlendirici kremler ve güneş koruyucu kremler girince kafalar iyice karışıyor.

Krem, losyon, merhem… Hangisini seçmek lazım?

Cildinizin türü ne olursa olsun nemlendirici krem kullanmanız gerekir. Ancak nemlendiricileri seçerken mutlaka size en uygun olanı seçmeye dikkat etmelisiniz. Şimdi cildinizin türüne göre nemlendirici krem seçerken dikkat etmeniz gerekenlere bakalım:

Kuru ciltler: Kuru ciltler nemlendirici kremlere en çok ihtiyaç duyan grup. Cildiniz kuru ve kaşıntılıysa mutlaka düzenli olarak nemlendirici krem kullanmalısınız. Seçerken de yoğun olan merhemlere dikkat etmelisiniz. Çünkü yoğun olanlar cildinizde uzun süre kalarak daha çok nemlendirirler. Bunlar yavaş emilirler ama etkileri çok daha uzun sürer.

Kuru ciltler için uygun olan merhemler hyaluronik asit ve dimetikon içeriyor. Kuru ciltlere özel merhemlerin içeriğindeki gliserin, propilen glikol ve protein gibi maddeler de cildin nemlenmesinde etkili. Cildiniz kuruysa seçeceğiniz kremin içeriğinin bu maddeleri kapsadığına emin olun.

Normal ciltler: Normal cildin nemlendirici ihtiyacı kuru cilde oranla daha az. Yine de nemlendirici ihmal edilmemeli. Normal ciltler için uygun olan nemlendiriciler bildiğimiz türde kremler. Kuru ciltlerin ihtiyaç duyduğu yoğun formüllü seçeneklere gerek yok. “Olsun. Fazla nemin zararı olmaz.” demeyin, çünkü bu doğru değil. Aşırı nem ciltte sivilcelenme gibi sorunlara neden olabilir.

Yağlı ciltler:  Yağlı ciltler nemlendiriciye en az ihtiyaç duyan tür. Ama yine de yağlı ciltliler hemen sevinmesin. Çünkü bu nemlendirici kreme gerek yok demek değil. Aksine çok daha dikkatli olmak şart. Nemli cilde ağır ve yoğun kremler sürerseniz bazı cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin sivilcelenebilirsiniz.

Yağlı ciltler için losyonlar uygun seçenek. Asıl bileşenleri su olduğu için gayet hafifler. İçerdikleri alfahidroksiasit gibi maddeler cildin nem dengesini korumada etkili. Gözeneklerin tıkanmasına da neden olmuyorlar. Yağlı bir cildiniz varsa bu türü tercih edin.

Aşırı hassasiyet varsa?

Alerjik kişiler: Alerjik reaksiyona yatkın kişilerde nemlendirici seçimi çok daha önemli. En doğru hareket doktorunuzun tavsiye ettiği nemlendiriciyi almak. Acil bir durumunuz varsa ya da doktora ulaşamıyorsanız içeriğinde % 1 hidrokortizon steroid bulunan hipoalerjenik (alerjik reaksiyona neden olmayan) nemlendiricileri seçebilirsiniz. Ancak bu nemlendiricileri en fazla 1 hafta kullanın. Daha uzun vadeli nemlendirici için mutlaka doktorunuza danışın. Parfümlü nemlendiricilerden uzak durun.

Egzama sorunu yaşayanlar: Egzama ciddi bir sorun. Öyle her nemlendirici kremi kullanmamalısınız. Önerimiz vazelin içerikli, yoğun formüllü nemlendirici kremler. Bu sayede cildiniz iyice nemlenir. Egzamaya bağlı yaralar önlenebilir. Ancak yine de doktorunuza başvurmanız gerektiğini hatırlatalım.