Cilt İçin En İyi Vitamin ve Antioksidanlar

Yaş cildinizde izler bırakarak ilerlemeye devam ediyor. Tıpkı vücudunuzdaki diğer organlara yaptığı gibi. Güneş ışığı ve oksijen yıllar boyunca el ele verip yerinde duramayan serbest radikallerin oluşmasına neden oluyor. Bu radikaller ise iltihaplanmaya, cildin hasar görmesine ve cilt kanseri riskinin artmasına neden. 

Sizi olduğunuzdan 20 yıl genç gösterecek sihirli bir hap yok. Ama birçok farklı yöntemle cildinizi daha genç gösterebilirsiniz. Cildinizi korumanın 3 altın yolunu artık biliyor olmalısınız: güneş ışınlarından uzak durun, sağlıklı beslenin ve sigara içmeyin. Bakalım bunların dışında neler yapabilirmişsiniz.

Cilt için yararlı vitaminler ve antioksidanlar

Hayat tarzındaki değişimlere ek olarak bazı araştırmalar belli vitamin ve antioksidanların da cildinizi sağlıklı ve kaliteli tutmaya yarayacağını gösteriyor. Bakalım cildiniz için yararlı olan vitamin ve antioksidanlar nelermiş.

Cilt için yararlı C ve E vitamini ve selenyum

C ve E vitamini ve selenyum güneş hasarına, cilt kanserine ve cilt renginde oluşabilecek bozukluklara karşı cildinizi koruyabilir. Güneşten dolayı oluşan veya yaşlanma sonucu ortaya çıkan kırışıklıkları engellemede de etkililer.

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre C ve E vitamini güneş ışınlarının zararını ortadan kaldırabilir. 2005 yılında yapılan daha yeni bir araştırmaya göre de C ve E vitamini alan kişilerde güneş yanığı riski azalıyor. Araştırmacılar cilt hücrelerinde DNA hasarına bağlı değişimlerin de antioksidan ve vitaminler aracılığıyla azaldığını savunuyor.

Selenyuma gelince besinlerden selenyum açısından en zengin olanı tam tahıllı gevrekler, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta.

Bu antioksidanların cildin kendini yenileme sürecini hızlandırıp işe yaradığı düşünülüyor. Bir diğer işlevse gelecekte oluşabilecek hasarlara karşı korumak. Bu maddeleri cildinize sürdüğünüz kremlerde bulmanız mümkün. Ancak ciltten emilme oranı çok düşük, ayrıca bu maddeler güneşle ve havayla temas edince etkilerini yitiriyorlar. Bu yüzden yiyeceklerle almak daha uygun görünüyor.

Cilt için yararlı  koenzim Q10

Koenzim Q10 vücutta doğal olarak bulunan ve hücrelerin büyümesine yardımcı olan bir yandan da kanser hücrelerinden koruyan bir antioksidan. Koenzim Q10’un tek bir damlası bile yaşlandığınızda kırışıklıklarla savaşmaya yardımcı. Koenzim Q10 uygulanan bir ciltte kırışık oranı düşüyor. Araştırmalar bunu gösteriyor.

Cilt için yararlı retinoik asit

Retinoik asit ciltteki A vitaminin hareketli bir parçası. Yaşlanma karşıtı olduğu herkes tarafından biliniyor. Yaşlanma lekeleri, kırışıklıklar ve güneş ışınlarının neden olduğu sert cilt retinoik asit sürülmesiyle eski haline dönebiliyor.

Retinoik asidin krem ve jel şeklinde olanları var. Günde bir kez kullanılması yeterli. Dermatologlar retinoik asidin cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirdiğine inanıyordu ancak şimdi güneşe karşı da koruduğunu biliyorlar. Ancak retinoik asidi çok fazla ve çok sık uygularsanız soyulma, kızarıklık gibi bazı yan etkilere maruz kalmanız olası. Uzmanlar yavaş yavaş başlamaktan yana. Her 2 ya da 3 gecede bir kullanılmasını öneriyorlar.

Cilt için yararlı yeşil çay ve çikolata

Yeşil çay hatta yanlış görmediniz çikolata cildinize iyi gelebilir. Yeşil çayın içindeki bir maddenin kansere ve iltihaplanmaya karşı cildi koruduğu biliniyor. Yeşil çay özlü kozmetik ürünleri kullanan kadınların güneşten daha iyi korunduğu da araştırmalar aracılığıyla bilinenler arasında. Şuana kadar elde edilen sonuçlar umut verici ancak daha fazla kanıta ihtiyaç var.

Cilt için yararlı B vitamini

B vitamini vücudunuzdaki her hücre için önemli. Bunların arasında cilt hücreleri de var. B vitamini açısından zengin besinlerle (tavuk, yumurta gibi) beslenmek kuru ve kabarık cildi önlemenin anahtarı. B vitamini cilde topikal olarak uygulandığında da işe yarıyor. Örneğin tüysüz bir fare üzerinde yapılan bir deneye göre B6 vitamini güneşe karşı cildin hasar görmesini engelliyor ve kırışıklıkları azaltıyor.

Şirketlerin pazarlama içgüdüsüyle ürünlerin mucize sonuçlar yaratacağını söylediklerini biliyoruz. Ancak bunlara aldanmayın. Bütün bu maddeler güvenlik açısından test edilmiş olsa da yararları henüz kanıtlanmış değil.

Bir ürün C vitamini ya da E vitamini gibi bir antioksidan içeriyor olabilir ancak bir kavanozun içinde bu vitaminlerden ne kadar olduğunu bilmek her zaman kolay değildir. Bunlar karışımların içinde çok miktarda olmalılar ki işe yarasınlar. Cildiniz için antioksidan kullanmayı düşünüyorsunuz satın almadan önce doktorunuzla konuşmanızda fayda var. Uzmanlarımız da size bu konuda yardıma her zaman hazırlar.