Cilde En İyi Gelen Yağlar Hangileri?

Bazı yağlar cilt bakımı için kullanılabilmektedir. Cilt tipinizi belirlediğiniz zaman ihtiyaçlarınıza en uygun yağı seçin. Bazı yağlar tüm cilt türlerine uygundur ve bazı yağlar daha hassastır ve kullanımı kolaydır. Kullanmadan önce tüm yağları sulandırın. Yüzünüz için kullandığınız yağın yan etkilerine karşı korumak için daha az miktarda kullanmaya özen gösterin.

Kuru Ciltlerin Bakımı

Kuru cilt nemlendirilmeye ihtiyaç duyar, genellikle hassas bir cilde sahip olanların cildi kuru olur. Kuru cilt probleminiz için hassas yağlar kullanın. Kuru cilt için en iyi yağ gül, lavanta, sardunya ve sandal ağacı yağıdır. Gül ve sandal ağacı yağı, lavanta ve sardunya yağından daha pahalıdır, ama cildi rahatlatan ve nemlendiren özlere sahiptir. Lavanta yağı muhtemelen cilt bakımı için en nazik seçimdir. Sardunya yağı, kokulu aroması nedeniyle kadınların en fazla tercih ettiği yağdır. 

Yağlı Ciltlerin Bakımı

Yağlı ciltlerin PH düzeyi dengesizdir. Yağlı ciltlerin bakımı için kullanılacak yağların dengeleyici, cildi sıkılaştırıcı ve antiseptik özelliklere sahip olması gerekir. Bu özelliklere sahip olan ve yağlı ciltler için kullanılabilecek yağlar limon yağı, erz ağacı yağı, selvi ağacı yağı, ardıç yağı Shirley Price’ın’Aromatherapy Workbook’ adlı kitabında belirtilmiştir. Tüm bu gerekli yağlar ciltin PH dengesini düzeltmeye ve yağlı cilt problemlerini düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Hassas Ciltlerin Bakımı

Hassas cilt genellikle kuru ciltlerin bir sonucudur. Hassas ciltler için kuru cilt bakımı için uygulanan benzer yağlar kullanılabilir. Gül yağı, sardunya yağı ve lavanta yağı cildinize iyi gelecektir. Bunlara ek olarak portakal çiçeği yağı ve papatya yağı hassas cilt problemleri için kullanılabilir. Portakal çiçeği ve gül yağı en pahalı gerekli yağlardandır, ama onları kullanmaya değerdir. Papatya yağı hassas cilde sahip olan kişiler için uygun bir seçimdir, çünkü lavanta, gül, portakal çiçeği ve sardunyadan daha az çiçeksi aroma içerir. 

Olgun Ciltler ve Kırışıklıklar

Olgun ciltlerin hücre yenileyici bakıma ihtiyacı vardır. Kırışıklıklar genellikle olgun cilde sahip olanların yaşadığı bir sorundur. Günlük, mür, lavanta, portakal çiçeği yağı olgun ciltlerin bakımında kullanılabilen yağlardandır. Price, kırışıklık bakımı için özelikle günlük yağı, gül yağı ve portakal çiçeği yağının kullanılmasını tavsiye etmektedir. Günlük ve mür yağı balsamik aromaya sahip yağlardır.

Diğer Cilt Problemleri

Akne, deri iltihabı, egzama ve yara diğer cilt problemleridir. Yağlı ciltler için kullanılan erz ağacı yağı, ardıç yağı gibi gerekli yağları akne tedavisinde de kullanabilirsiniz. Deri iltihabı ve egzama için de benzeri yağları kullanabilirsiniz. Deri iltihabı ve egzama için papatya, ardıç, sardunya ve lavanta yağlarının kullanılması önerilmektedir. Bunların bazıları kuru ciltlerin bakımında da kullanılabilmektedir. Yara izleri için kullanılması önerilen en etkili gerekli yağlar Julia Lawless’in ‘The Illustrated Encyclopedia of Essential Oils’ adlı kitabında ve diğer Aromaterapi hakkında yazılan diğer kitaplarda da belirtildiği gibi, yara izlerini iyileştirici özelliğe sahip olduğu için saman çiçeği yağı portakal çiçeği yağıdır.