Çikolata kistim var. Tüp bebek işe yarar mı?

Endometriozis, çikolata kisti ya da yumurtalık kisti. Hepsi aynı şey. Çikolata kistleri doğal yollarla hamile kalmaya engel. Bu durumda çiftlerin aklına gelen ilk yol, Tüp bebek tedavisi. Çikolata kisti zaman içinde oluşuyor. Yavaş yavaş yumurtalığın fonksiyonunu yitirmesine neden oluyor. Kimi küçük, kimi büyük. Bu ne anlama geliyor? Bazen ameliyatla alınmaları gerekiyor, bazense cerrahi müdahaleye gerek olmuyor. Çikolata kistine sahip kadınların bir an önce çocuk sahibi olmaları öneriliyor. Çünkü çikolata kisti büyürse kısırlığa yol açıyor.

İşe yarıyor mu?

Çikolata kistine sahip kadınlarda tüp bebek yönteminin işe yarayıp yaramadığı konusunda yeterli araştırma yok. Öte yandan işe yaradığına dair bir sürü kanıt var. Tabii gittiğiniz hastane ve yaşınız da önemli faktörlerden. Yaş ilerledikçe hamile kalma ihtimali zorlaşıyor.

Kısırlığın sebebi çikolata kistiyse tüp bebek deneniyor. Tüp bebek denemeyi düşünenlere birkaç öneri:

•    Tüp bebek kısırlıkta işe yarıyor. Ama ilk seferde başarılı olmayabilir. Bu durumda tekrar denemek gerekiyor.
•    Mümkünse iyi bir hastane, güvenilir bir Doktor bulun. Çünkü tüp bebek yöntemini nerede denediğinize bağlı olarak başarı değişiyor.
•    35 yaşın altındaysanız tüp bebek çok daha kolay sonuç veriyor. 35’ten sonra işe yarama olasılığı azalıyor.
•    Uzun yıllardır kısırlık sorununuz varsa, daha önce hiç hamile kalamadıysanız Tüp bebek yöntemi başarısız olabilir.

Tüp bebek nasıl uygulanır?

Uzun zamandır bebek istemenize rağmen bir türlü olmuyorsa tüp bebek tedavisi sorunu çözebilir. Tüp bebeğin normal bebekten farkı yok. Sadece sizin yumurtanızla eşinizin spermi laboratuvar ortamında dölleniyor. Bebeğiniz doğal yollarla değil hastane ortamında oluşuyor. Kısacası sizin yumurtanız, eşinizin de spermi varsa tüp bebekle çocuk sahibi olmanız çok kolay.

Bebeğiniz döllendikten sonra tüp yardımıyla içinize yerleştiriliyor. Ardından zorlu süreç başlıyor. Embriyonun rahminize tutunması gerekiyor. Bu hemen başarılacak diye bir kural yok. Sabretmek, pes etmemek büyük önemde. Tekrar tekrar deneyince oluyor; tüp bebek rahme tutunup büyümeye başlıyor.

Araştırmalar

Yeterli araştırma bulunmadığı için kesin şeyler söylemek zor. Çikolata kistine bağlı kısırlık yaşıyorsanız tüp bebek %100 çözüm diyemeyiz. Birkaç araştırma var. Neler dediklerine bakalım:

•    Çeşitli nedenlerle kısırlıktan şikayetçi 399 çift üzerinde bir araştırma yapılmış. Çiftlerden bazıları tüp bebeği hemen denerken bazıları 6 ay bekletilmiş.
•    Yöntemi hemen deneyenlerin çoğu olumlu sonuç almış. Sonuçlar şöyle: her 100 kadından 10’u hemen hamile kalmış. Her 100 kadından 7’si de daha tedavi başlamadan normal yollarla hamile kalmış.
•    Bekletilen grupta ise her 100 kadından 8’i tedavi sürecini beklerken hamile kalmış.
•    Sonuçlar gayet başarılı. Hatta bazen fazla başarılı: Tüp bebeklerin çoğu ikiz ya da dördüz.

Görüldüğü gibi araştırma çok kapsamlı değil. Tedavi başlamadan hamile kalabilen kadınlar var. Bir diğer nokta, kısırlık nedenlerinin araştırılmamış olması; kadınların kaçının çikolata kisti yüzünden kısır olduğu bilinmiyor.

Başka bir araştırma buna göre daha iç açıcı. Çikolata kisti olan kadınlara müjdeli haber veriyor. Kısırlıktan dolayı tüp bebek yöntemi deneyen bir grupla araştırma yapılmış. Sonuç: tüp bebek yöntemi  çikolata kistinin sebep olduğu kısırlıkta diğer kısırlıklarla aynı oranda başarılı.

Çikolata kistiniz ileri düzeydeyse korkmayın. Çikolata kistinin boyutu tüp bebeğin başarısını etkilemiyor. Hafif çikolata kistlerinde de, ağır kistlerde de durum aynı.