Christopher Nolan

Christopher Edward Nolan
Christopher Edward Nolan
HakkındaChristopher Edward Nolan
(30-07-1970)30-07-1970 (yaşı 48)
Westminster, Birleşik Krallık
İkametLos Angeles, CA, ABD
MeslekYönetmen
Aktif Yıllar1989-
BurcuAslan

Christopher Nolan 30 Temmuz 1970’de Londra’da doğmuş olan İzgiliz-Amerikan film yönetmenidir. Daha çok Batman serisi ve Başlangıç filmleriyle tanınan ünlü yönetmen, son olarak Dunkirk filmi ile izleyenleri 1940’lı yıllara geri götürdü.
Christopher Nolan 1977’de yayınlanan Star Wars filminin etkisiyle yedi yaşında babasından ödünç aldığı bir kamerayla kısa filmler çekmeye başladı. Haileybury ve Imperial Service College’da eğitim gördü ve daha sonra Londra’daki University College’a gitti ve burada İngiliz edebiyatı okudu ve üniversite yıllarında Tarantella ve Larceny gibi kısa filmler çekti. 1997’de Doodlebug isimli kısa filmi çekti. Psikolojik gerilim filmi olan Doodleb sadece 3 dakika olmasına rağmen derin anlamlar barındırıyordu.
Christopher Nolan ilk uzun metrajlı filmi Following’i 1998’de yönetti. Hikaye, Londra sokaklarında yabancıları takip eden genç bir yazarla ilgiliydi. Film, Nolan’ın Londra’daki yaşam deneyiminden esinlendiği bir yapım oldu. Following küçük bir bütçeyle yapılmış olsa da, benzersiz olması nedeniyle büyük beğeni topladı ve birkaç ödül kazandı.
İlk filminin başarısından sonra Nolan psikolojik gerilim filmi ‘Memento’yu yönetti. Film, anterograd amnezyesine maruz kalan bir adamla ilgiliydi. Film ticari bir başarıydı ve Christopher Nolan’a iki Oscar adaylığı getirdi. 2005’de Batman Başlıyor filmini yönettikten sonra Nolan’ın popülerliği yeni boyutlara ulaştı. Sonrasında Batman’in devam filmleri de ünlü yönetmen tarafından çekildi. 2006’da Prestij filmini yöneten Christopher Nolan, daha sonra bilimkurgu filmi Başlangıç’ı yönetti. Film birinin bilinçaltına sızarak bilgi çalabilecek profesyonel bir hırsız etrafında dönüyordu. Şimdiye kadar yapılmış en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak bilinen film, ticari olarak da büyük bir başarıydı.
2014’te bilim kurgu filmi Interstellar’ı yazan ve yöneten Christopher Nolan, bu filmle büyük övgü topladı ve kariyerinin zirvesine ulaştı.

Christopher Nolan Batman Serisi

Christopher Nolan’ın popülaritesi, 2005’te süper kahraman filmi Batman Başlıyor’u yönettikten sonra arttı. Filmde aktör Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes ve Gary Oldman rol aldı. Film, popüler süper kahraman Batman’in ailesini nasıl kaybettiğinin hikayesini anlatıyor ve daha sonra bir süper kahraman haline gelmek ve suçla savaşmak için nasıl eğitildiğini gösteriyordu. İlk filmin başarısının ardından Nolan, Kara Şövalye ve Kara Şövalye Yükseliyor devam filmlerini de yönetti.

Christopher Nolan Filmleri

Christopher Nolan’ın senaryosunu yazıp yönettiği filmler şu şekildedir;
Dunkirk (2017) – Senaryo/Yönetmen
Yıldızlararası (2014) – Senaryo/Yönetmen
Kara Şövalye Yükseliyor (2012) – Senaryo/Yönetmen
Baslangıç (2010) – Senaryo/Yönetmen
Kara Şövalye (2008) – Senaryo/Yönetmen
Prestij (2006) – Senaryo/Yönetmen
Batman Başlıyor (2005) – Senaryo/Yönetmen
Akıl Defteri (2000) – Senaryo/Yönetmen
Takip (1998) – Senaryo/Yönetmen

Christopher Nolan’ın Aldığı Ödüller

Christopher Nolan şu ana kadar üç kez Oscar’a aday gösterildi. Aday gösterildiği kategorilerden ikisi Memento filmi, biri ise Başlangıç filmi oldu. 2001 yılında Memento filmi ile üç Independent Spirit Awards ve 2010 yılında Inception (Başlangıç) filmi ile En İyi Orijinal Senaryo dalında Writers Guild of America Ödülü de dahil olmak üzere kariyeri boyunca pek çok ödüle layık görüldü.

Christopher Nolan’ın Kişisel Hayatı

Christopher Nolan, 1997 yılından beri kolej arkadaşı Emma Thomas ile evlidir. Çiftin dört çocuğu var.