Charles Darwin

Charles Robert Darwin
Charles Robert Darwin
HakkındaCharles Robert Darwin
(12-02-1809)12-02-1809 (yaşı 211)
The Mount, Shrewsbury, Birleşik Krallık
İkametDown House, Downe, Birleşik Krallık
MeslekBiyolog
Aktif Yıllar1809-1882
BurcuBalık

Charles Darwin 12 Şubat 1809’da İngiltere – Shrewsbury’da dünyaya gelmiştir. Zengin bir ailede doğduğu için doğayı keşfetme imkanı olan Charles Darwin University of Edinburgh Tıp Fakültesi’ne girmeden önce, Anglikan Shrewsbury Okulu’nda temel eğitim aldı.
Öğretilen konularla ilgilenen ünlü bilim adamı, taksonomiyi öğrenmeye başladı. İlk keşfini 27 Mart 1827’de Plinian’da sunarken, istiridye kabuklarında bulunan siyah sporların gerçekte bir kaykayağının yumurtaları olduğunu savundu. Ayrıca bitkilerin sınıflandırılması üzerinde çalışmış olan Charles Darwin’in tıbbi araştırmalara olan ilgisizliği babasının onu Mesih Üniversitesine kaydettirmesine yol açtı.
Çocukluğunda botaniğe derin ilgi gösteren Charles Darwin, John Stevens Henslow ile yakınlaştı ve onu akıl hocası olarak kabul etti. Ağustos 1831’de, Henslow’dan HMS Beagle’a yapılacak yolculuk için doğabilimci olarak katılmayı isteyen Charles Darwin, gemiyle 5 yıl boyunca yolculuk yaptı ve yolculuk boyunca, kuşların, bitkilerin ve fosillerin numunelerini toplayarak günlüğüne ekledi. Ardından araştırmalarını Cambridge’e gönderen bilim adamı, Beagle Güney Amerika kıyılarından geçerken, dev memelilerin yerinin ve soyunun jeolojisi hakkında kuramsal bilgi verdi.
1936’da İngiltere’ye geri döndüğünde, bulgularını, daha sonra Kaptan FitzRoy’un ‘Anlatı’ başlıklı daha büyük kitabı kapsamında yayınlanan Journal and Remarks adlı kitapta kaleme almaya başladı. 1838’de Jeoloji Derneği Sekreteri görevine başladı ve devrim teorisinde kayda değer ilerleme kaydetti.
Darwin, tüm dünyadaki türler arasında benzerliklerin bulunduğunu iddia ederek, tabiatçılar teorisine ters düştü. Türlerin ortak atalar yoluyla evrimleştiğine dair bir görüş oluşturdu. Türlerin “doğal seleksiyon” adı verilen bir süreçten geçerek kurtulduklarını iddia etti. Hayatta kalanlar geriye dönük ihtiyaçlara adapte olmuş, geri kalanlar ise evrim geçirip çoğalamamış ve bu nedenle de hayatını kaybetmişti.
1858’de, 20 yıllık bilimsel araştırmanın ardından devrimci evrim teorisini tanıttı.

Charles Darwin Sözleri

Ahlaklı bir insan, geçmiş hareketlerini ve motivlerini, onların bazılarını onaylayıp, bazılarını onaylamayarak yansıtabilen kişidir.
Bir Amerikan maymunu, brandy içerek sarhoş olduktan sonra, bir daha o şişeye dokunmaz. Bu açıdan, birçok insandan çok daha zeki olduğunu söyleyebiliriz.
Yüzyıllar ile ölçülecek kadar uzun olmayan bir zaman sonra, insanlar bütün dünyadaki yerel halkları katledecek ve onların yerini alacaktır.
Gerçekleri gözlemleyen ve sonuçlar çıkaran bir çeşit makinaya dönüştüm.
on zamanlarda Shakespeare okumaya çalıştım ve inanılmaz derecede sıkıcı buldum; öyle ki beni kusturdu.

Charles Darwin Eserleri

Charles Darwin’in tarafından yazılmış olan kitaplar şunlardır;
Tutkularımız En Büyük Zaaflarımızdır
İnsanın Türeyişi ve Evrim Üzerine
Türlerin Kökeni
Otobiyografi
Tazı Yolculuğu
Seksüel Seçme
İnsan ve Hayvanlarda Beden Dili

Charles Darwin Çalışmaları

Charles Darwin, böcekleri incelemek için yaptığı bir gezinin ardından biyolojiye olan ilgisiyle çeşitli araştırmalar yapmış ve araştırmalarının sonucunda ilk defa bir türün başka bir türe dönüşebileceğine dair detaylara yer verdiği makaleyi yazmış, bu makaleye ise evrim ağacı çizimini eklemiştir. Charles Darwin’in bu çalışmasına günümüzde evrim teorisi denmektedir.

Charles Darwin Kişisel Hayatı

Charles Darwin 1838’de Emma Darwin ile evlendi. Çiftin 10 çocuğu oldu. bu çocuklardan Annie adında olanı ise 10 yaşında hayatını kaybetti. Diğer çocukları ise sağlıklı bir biçimde hayatlarını devam ettirdiler.
Charles Darwin hayatı boyunca sağlığının kötü olmasıyla karşı karşıya kaldı ve bu da çalışamadığı zamanların olmasına neden oldu. 1882’de Charles Darwin’e angina pektoris tanısı kondu ve bu durum kalp hastalığına neden oldu.
Charles Darwin angina atakları ve kalp yetmezliği nedeniyle 19 Nisan 1882’de öldü.